V Rooseveltke začali v nedeľu prvé očkovania voči ochoreniu COVID-19

Zdravie
19 /

Prvých približne 10 000 vakcín dorazilo v sobotu na Slovensko. V nedeľu dopoludnia sa začalo s očkovaním zdravotníkov voči ochoreniu COVID-19 v štyroch nemocniciach, a to v Bratislave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

Rooseveltka už očkuje

V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici sa začalo s vakcináciou zdravotníkov proti ochoreniu Covid – 19 v nedeľu dopoludnia. Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje k tomu uviedla:

Vo vstupnej hale lôžkovej časti na 0. poschodí sme zriadili Vakcinačné centrum, ktoré bolo zariadené potrebným materiálno-technickým vybavením. Máme pripravený zoznam záujemcov, ktorí budú postupne pozývaní podľa harmonogramu. Očkovanie je na báze dobrovoľnosti, ale veríme, že oň prejaví záujem čo najväčší počet zamestnancov.“

Očkovanie by malo začať počas nedele v celej EÚ

Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup je 21 dní. Celkovo má Slovensko nakontrahovaných 18 miliónov vakcín. Preočkovať by sa malo 3,3 milióna obyvateľov.

V prvej vlne by to mali byť zdravotníci, zamestnanci domovov sociálnych služieb či pracovníci kritickej infraštruktúry. Očkovacia látka bude širokej verejnosti na Slovensku k dispozícii zrejme okolo Veľkej noci na budúci rok. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné.

Očkovať sa môžu len tí ľudia, ktorí aktuálne neprekonávajú covid-19. Ak by niekomu vyšiel pozitívny test, dostane esemesku, že sa na očkovanie môže zaregistrovať znovu o 90 dní. Tak dlho po prekonaní ochorenia by mali mať v tele protilátky.

Prvým zaočkovaným na Slovensku bol v sobotu večer  profesor Vladimír Krčméry, spolu s ďalšími epidemiológmi z konzília odborníkov.

„Základný benefit očkovania je, že nedostanete COVID-19. Riziká sú pomerne nízke v porovnaní s benefitmi v rámci prevencie závažných infekčných ochorení, ktorým možno predchádzať očkovaním,“

hovorí profesor Vladimír Krčméry.

Vladimír Krčméry

Vladimír Krčméry

Profesor Krčméry po očkovaní uviedol, že je to pre neho veľká česť byť prvým zaočkovaným Slovákom. Podľa jeho slov ide o „mŕtvu“ vakcínu, a preto neočakáva žiadne vedľajšie účinky.

Podaním vakcíny infektológovi Vladimírovi Krčmérymu v nitrianskej fakultnej nemocnici sa na Slovensku oficiálne začalo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. V priebehu sobotného večera dostalo vakcínu niekoľko desiatok zdravotníkov, minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ňou budú v nedeľu zaočkovaní aj zdravotníci v banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici.

Prvý zaočkovaný Slovák

Prvý zaočkovaný Slovák

V nedeľu dopoludnia bola v bratislavskej univerzitnej nemocnici v Ružinove zaočkovaná aj prezidentka Zuzana Čaputová, členovia vlády a predstavitelia Národnej rady SR.

Pre zaujímavosť v Českej republike medzi prvými zaočkovanými v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici boli premiér Andrej Babiš a Emília Řepíková, vojnová veteránka a priama účastníčka bojov na Dukle. Od februára 2021 sa v Česku spustí centrálny rezervačný systém, ktorý umožní objednať sa na očkovanie širokej verejnosti.

Vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech je určená pre 16  a viac ročných ľudí. Podľa informácií slovenského ministerstva zdravotníctva účinnosť látky bola určená v III. fáze klinického skúšania v skupine 36 tisíc ľudí, u ktorých predtým nebolo potvrdené ochorenie COVID-19.

„Vakcína znížila počet symptomatických prípadov COVID-19 o 95 percent. V skupine, ktorá dostala vakcínu, sa vyskytlo aj osem prípadov nákazy (z 18 198 účas­tníkov), v skupine s placebom 162 prípadov (z 18 325 účas­tníkov). To znamená, že vakcína v klinickom skúšaní preukázala účinnosť 95 percent,“

informuje hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Takáto vysoká účinnosť sa potvrdila aj u účastníkov, u ktorých je vyššie riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19, vrátane účastníkov s astmou, chronickým ochorením pľúc, diabetom, vysokým krvným tlakom a obezitou.

Európska lieková agentúra EMA odporučila udelenie podmienečnej registrácie pre vakcínu Comirnaty. V krajinách EÚ by sa malo začať očkovať v jeden deň. Vakcína sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi dávkami je 21 dní.

Prípadné nežiaduce účinky a odškodnenie

Najčastejšie nežiaduce účinky po očkovaní, ak sa vyskytnú, sú podľa ministerstva zdravotníctva zvyčajne mierne a krátkodobé. Patria k nim bolesť a začervenanie v mieste vpichu, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, zimnica a horúčka. Po spustení očkovania v krajinách mimo Európskej únie sa vyskytli zriedkavé závažné alergické reakcie.

„Počas klinického testovania vakcíny zomrelo 6 ľudí, ale ich úmrtia nesúviseli s vakcínou,“

upozorňuje Jana Ježíková, štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva.

Odškodnenie za prípadné následky vakcinácie by mal na Slovensku prevziať štát. Fond na odškodnenie prípadných nežiaducich účinkov nie je v Európe novinkou.

„Keď sa vyskytnú zriedkavé ťažkosti, tak z neho sa odškodňuje. V súčasnej situácii to môže pre niekoho vyzerať ako strašenie. Na druhej strane to dáva ľuďom pocit bezpečia, že aj v prípade, ak by sa niečo stalo, štát im pomôže,“

vysvetľuje lekár Peter Visolajský.

Medzitým sa z južného Anglicka do kontinentálnej Európy začala rozširovať nová mutácia koronavírusu, ktorá má podľa vedcov až o 70% vyššiu schopnosť šírenia medzi ľuďmi, častejšie u ľudí do 60 rokov a už aj medzi deťmi.

Odborníci ministerstva zdravotníctva posledné dni nepretržite analyzujú všetky dostupné informácie ohľadom tejto novej mutácie koronavírusu, ktorú zachytia PCR testy. Momentálne sa na nový variant vírusu hľadá čo najrýchlešie riešenie skríningu pozitívne testovaných na Slovensku…

Peter Visolajaský

Peter Visolajaský

Zdroj: (dem) a TASR, Foto: ilustračné