V Rooseveltke sa uplatňuje lepšia, rýchlejšia a šetrnejšia liečba rakoviny aj vďaka umelej inteligencii

Zdravie
0 /

V Rooseveltovej nemocnici zefektívňujú plánovanie rádioterapie – zavádzajú pokročilý softvér, ktorý s pomocou umelej inteligencie automaticky rozpozná a zakreslí oblasti tela aj orgány, ktoré je pri ožarovaní potrebné chrániť.

Kde to doteraz robili špecialisti manuálne, dnes pomáha AI – rýchlejšie, presnejšie a podľa medzinárodných štandardov. Vďaka tomu sa liečba môže začať skôr, je šetrnejšia k zdravým tkanivám a bezpečnejšia pre pacienta.

„Z Plánu obnovy a odolnosti sme získali takmer 83 000 € na nový systém Limbus a výkonné pracovné stanice, ktoré celý proces ešte zrýchlia. Naša nemocnica sa tak zaradí medzi technologických lídrov v oblasti rádioterapie na Slovensku a opäť sa priblíži k dostupnejšej, modernejšej a efektívnejšej zdravotnej starostlivosti pre onkologických pacientov,“

uvádza hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

K významnému prieniku umelej inteligencie (AI) do diagnostiky rakoviny dochádza na celom Slovensku,  pričom  nezaostávame za vyspelými európskymi štátmi. Moderné technológie v oblastiach cytológie, genetiky a kolonoskopie umožňujú efektívnejšie odhaľovanie nádorov.

Podľa Asociácie medicínskej diagnostiky (ASMED) v oblasti cytológie AI znižuje výskyt falošne negatívnych výsledkov, čím skvalitňuje diagnostiku rakoviny krčka maternice.

Táto technológia je schopná identifikovať abnormálne bunky medzi zdravými a tým zachrániť život pacientkám s predrakovinovými zmenami. AI prístroje sú tiež využívané v kolonoskopii na odhalenie malých polypov, ktoré môžu uniknúť pozornosti lekára.

To sa týka aj jednej z najčastejších onkologických diagnóz na Slovensku – rakoviny hrubého čreva. Včasný záchyt pomocou AI umožňuje pacientom viesť kvalitný život.

V genetickej diagnostike AI skracuje čas potrebný na analýzu genetických testov, čím sa pacienti rýchlejšie dozvedajú výsledky. Novovzniknutá asociácia ASMED si kladie za cieľ zvyšovať povedomie o dôležitosti diagnostiky v procese liečby.

„Diagnostika je kľúčom k správnej liečbe, a práve umelá inteligencia v tomto smere otvára nové možnosti,“

hovorí Beata Havelková z ASMED. Asociácia plánuje vzdelávať verejnosť o úlohe AI a biomarkerov pri odhaľovaní onkologických a neurodegeneratívnych ochorení.

Zdroj: Ružena Maťašeje a  (tom)  , Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné