V najmenej zaočkovaných obciach Banskobystrického kraja dostalo vakcínu 242 ľudí

Z regiónu
11 /

V priebehu minulého týždňa poslal Banskobystrický samosprávny kraj výjazdové očkovacie tímy cielene do desiatich obcí s najnižšími počtami zaočkovaných. Vakcínu tu vďaka tejto jeho iniciatíve dostalo celkovo 242 ľudí, podiel zaočkovanosti prvou dávkou tu tak priemerne stúpol o 5,43 percentuálneho bodu.

Obyvatelia desiatich obcí v okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Lučenec, ktoré patrili v druhej polovici augusta k tým s najnižšou zaočkovanosťou v rámci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), mohli v priebehu minulého týždňa využiť službu mobilného očkovania priamo vo svojej obci.

BBSK  tak naplnil svoj sľub, že do každej takejto obce vyšle adresne výjazdovú očkovaciu jednotku. Cieľom bolo nielen odstrániť aj tú poslednú prekážku medzi ľuďmi a vakcínou, ale aj šíriť osvetu o očkovaní.

„Celkovo sa nám podarilo takto zaočkovať 242 ľudí, z toho 231 prvou dávkou vakcíny. Priemerne stúpla zaočkovanosť prvou dávkou v týchto obciach o 5,43 percentuálneho bodu, najväčší záujem o očkovanie bol v obciach Sútor, Radnovce či Barca,“

povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

Druhú dávku vakcíny podali priamo v obciach jedenástim ľuďom, ktorí sa tak zaradili medzi plne zaočkovaných. Vakcínu od spoločností Pfizer/BioNTech pritom dostalo 97 osôb, zvyšní využili možnosť očkovania jednodávkovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

„Zistili sme, že okrem technických komplikácií, ako náročnosť registrácie či cesty za očkovaním, tu ľudí odrádzajú aj rôzne hoaxy, ktoré sa o očkovaní medzi nimi šíria. Zmeniť ich názor je pomerne náročné a do vysvetľovania a vyvracania najrôznejších konšpiračných teórií investovali naše tímy priamo na mieste veľa času a energie,“

doplnil vicežupan Lunter.

Pripomenul, že s výjazdovým očkovaním v obciach v okrese Revúca pokračuje župa aj tento týždeň, rovnako ku koncu týždňa začne aj očkovanie priamo v stredných školách.

Zároveň verí, že pedagógovia, študenti a ich rodiny využijú možnosť nechať sa zaočkovať priamo v škole. Aj tu budú odborníci pripravení vysvetľovať a odpovedať na otázky, ktoré ich v súvislosti s očkovaním zaujímajú.

Zdroj: Lenka Štepáneková, Foto: ilustračné