V banskobystrickej Rooseveltovej nemocnici otvorili zrekonštruované pôrodné sály za účasti ministra zdravotníctva

Zdravie
0 /

Na II. Gynekologicko-pôrodníckej klinike SZU vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici zrekonštruovali priestory pôrodných sál.  V utorok 13. mája 2025 ich za prítomnosti ministra zdravotníctva SR Kamila Šaška slávnostne otvorili pre budúce mamičky.

Gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU je spolu s Neonatologickou klinikou SZU jedným z piatich Perinatologických centier na Slovensku, kde poskytujú najodbornejšiu zdravotnú starostlivosť. Nemocnici aj klinike maximálne záleží na spokojnosti mamičiek nielen so starostlivosťou, ale aj s podmienkami,  v ktorých strávia najkrajšie životné okamihy.

„Veľmi ma teší, že budúce mamičky čakajú vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici zmodernizované pôrodné sály, ktoré im poskytnú bezpečie, pohodlie a rešpekt, aký si zaslúžia. Verím, že aj tieto priestory prispejú k pozitívnym zážitkom z tohto výnimočného momentu v živote každej matky ako aj celej rodiny,“

uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Zľava Karol Dókuš, Miriam Lapuníková a Kamil Šaško

Zľava Karol Dókuš, Miriam Lapuníková a Kamil Šaško

 „Uvedomujeme si, že v súčasnosti patrí  u tehotných žien estetická stránka a komfort k dôležitým faktorom výberu pôrodnice. Preto sme rekonštrukciu operačných sál vnímali ako nevyhnutnú, hoci aktuálne prebieha výstavba novej nemocnice, kde budeme ženám – matkám poskytovať už štandard na úplne inej úrovni. Do roku 2029 je však ešte dlhá doba, aby sme poskytovali pôrodnícku starostlivosť v pôvodných priestoroch. Som veľmi rada, že  po renovácii oddelenia šestonedelia, budeme môcť mamičkám poskytnúť komfortnejšie podmienky aj počas pôrodu,

vysvetlila riaditeľka nemocnice Ing. Miriam Lapuníková, MBA.

Miriam Lapuníková prvá sprava

Miriam Lapuníková prvá sprava

Vzhľadom na to, že súčasné priestory budú slúžiť rodičkám, len do dokončenia novej nemocnice, vedenie investovalo prostriedky do čiastočnej rekonštrukcie priestorov. Renováciou prešli steny, stropné podhľady, podlahy, vstavaný nábytok.

Steny osviežili interiér polepom kvetinových tapiet. Vynovené sú tak tri pôrodné sály, izby pre maminky „čakateľky”, prijímacia ambulancia, zázemie pre personál aj sprievodné osoby.

Širšie možnosti alternatívneho vedenia pôrodu

Prednosta kliniky doc. MUDr. Karol Dókuš, PhD. priblížil poskytovanie odbornej starostlivosti  rodičkám a novorodencom:

V našom centre poskytujeme tehotným ženám najkomplexnejšiu starostlivosť. Venujeme sa všetkým rodičkám, ale zároveň sme špecializovaným centrom aj pre rizikové tehotenstvá, kedy k pôrodu dochádza často pred termínom. Takýmto rodičkám, ale aj novorodencom poskytujeme najvyššiu možnú odbornú starostlivosť. Preto sme chceli vytvoriť komfortnejšie prostredie, ktoré zodpovedá súčasným trendom. Rekonštrukcia priestorov nám poskytne rozšírenie možností viesť aj alternatívnymi spôsobmi, ktoré sú v dnešnej dobe ženami žiadané. V čom sa ešte naša pôrodnica odlišuje, je aj možnosť pobytu partnera s rodičkou a dieťatkom na nadštandardnej izbe.”

Zľava Karol Dókuš a Kamil Šaško

Zľava Karol Dókuš a Kamil Šaško

Novinkou je pôrodný gauč

Vedúca pôrodná asistentka PhDr. Bc. Elena Drapáčová povedala:

 „Som veľmi rada, že sa nám podarilo spríjemniť priestor pôrodného traktu pre naše rodičky, sprevádzajúce osoby a samozrejme aj pre personál. Záleží nám na tom, aby mamička od nás odchádzala s tými najlepšími zážitkami a dojmami z pôrodu. Priestor je dôležitý, ale v mojom chápaní je najdôležitejšia koncepcia starostlivosti o rodičku. Vnímame pôrod ako fyziologický dej, ktorý si vyžaduje predovšetkým pokoj a pocit porozumenia založený na vzájomnej dôvere a rešpektujúcej starostlivosti medzi ženou a pôrodnou asistentkou. Potom môže byť pôrod hlbokým a emočne nabitým zážitkom, ktorý si v sebe ženy nesú celý život.

Elena Drapáčová a Kamil Šaško

Elena Drapáčová a Kamil Šaško

 Pre ženy, ktoré preferujú alternatívne polohy nemocnica zakúpila pôrodný gauč, ktorý umožňuje zlepšiť pohodlie a efektivitu pôrodného procesu, umožňuje variáciu rôznych polôh a prispieva k pozitívnemu pôrodnému zážitku.

„Samozrejmosťou u nás je doprovod rodičky, ktorý vie byť psychickou oporou, môže pomôcť aj po fyzickej stránke, po pôrode je partner/sprevádzajúca osoba súčasťou prvého ošetrenia bábätka, bondingu, ktorý, pokiaľ je mamička a bábätko v poriadku, je samozrejmosťou. Pokiaľ by nebol možný bonding u maminy, môže bondingovať partner. Chceme poskytovať rešpektujúci prístup so snahou vyhovieť prianiam tehotnej a rodiacej ženy pri zachovaní maximálnej bezpečnosti a odbornosti,“

doplnila Drapáčová.

Rekonštrukcia priestorov stála nemocnicu približne 100 tisíc eur, realizovala ju najmä s pomocou interných personálnych kapacít a financovala z prostriedkov, ktoré klinika získala výberom poplatkov za nadštandardné izby.

Zdroj: Ružena Maťašeje , Foto: Rooseveltova nemocnica