V Banskej Bystrici si uctíme Deň vojnových veteránov už v sobotu a 11. novembra

Spomienka
0 /

Pred 101 rokmi 11. novembra 1918 o 11:01 hodine podpísal maršal Foch v železničnom vagóne v lese pri Compiégne vo Francúzsku prímerie s porazeným cisárskym Nemeckom, o 11:11 hod. zaznela posledná salva I. svetovej vojny. To nám pripomína Deň vojnových veteránov.

11. november 1918

Tradíciu Dňa vojnových veteránov udržiava mesto od roku 2013, keď sa pietna spomienka konala pri Pomníku padlým v 1. svetovej vojne na ul. Kpt. Jaroša, v rokoch 2014 a 2015 na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Š. Moysesa.

V roku 2016 sa konala v priestore zaniknutého pôvodného vojnového cintorína z 1. svetovej vojny v Majeri, v roku 2017 sa uskutočnila na Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ulici a pri príležitosti stého výročia ukončenia prvej svetovej vojny a odhalenia zrekonštruovaného pôvodného cintorína a Monumentu opäť v Majeri.

Pietne miesta v Banskej Bystrici

V roku 2019 sa pietna spomienka bude konať pri Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke.  Vence a divé maky však budú položené na všetky vojnové hroby v rámci mesta.

V sobotu 9. novembra 2019 o 10:00 hod. položia vence na cintoríne v Sásovej pri pomníku padlým v prvej svetovej vojne členovia ZO SZPB Rudlová – Sásová a Klubom vojenskej histórie Bratislava. Na  ulici Kpt. Jaroša  sa budú klásť vence pri  pomníku obetiam 1. svetovej vojny o 11:00 hod.

V pondelok 11. novembra o 11:11 hod. sa na území mesta konajú súčasne pietne spomienky na ďalších miestach:

ŽNO – Židovský cintorín na Rudlovskej ceste,  pomník obetiam prvej a druhej svetovej vojny

Deti MŠ Sásovská cesta 21, areál MŠ –  pomník obetiam druhej svetovej vojny

Žiaci ZŠ s MŠ  Š. Moysesa – Rímskokatolícky cintorín, Nám. Š. Moysesa  – obete prvej a druhej svetovej vojny

Žiaci ZŠ s MŠ  Bakossova ul na Evanjelickom cintoríne v Lazovnej ul. – hroby obetí prvej a druhej svetovej vojny

Žiaci ZŠ s MŠ Radvaň, areál školy – Pamätník obetiam druhej svetovej vojny

Mesto BB a  Zväz vojakov SR – Vojnový cintorín obetí prvej svetovej vojny v Majeri

Študenti  SOŠ IT –  Pamätník prvej svetovej vojny pri Podlaviciach

Pracovníci SSM a BBSK –  Obelisk na Námestí SNP

Mesto BB, OblV SZPB, Antikomplex.sk, Klub vojenskej histórie Golian BB – Pamätník obetiam fašizmu v Kremničke, ústredná pietna spomienka

Kremnička

Mesto Banská Bystrica v spolupráci so Zväzom vojakov SR, Oblastným výborom SZPB, občianskym združením Antikomplex.sk a Klubom vojenskej histórie Golian si Vás pri príležitosti Dňa vojnových veteránov dovoľujú pozvať v pondelok 11. novembra 2019 k Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke, kde sa uskutoční pietna spomienka.

Podujatie sa začne o 11:11 hod. pietnou spomienkou pri zrekonštruovanom Pamätníku obetiam fašizmu v Kremničke. Hostia si položením vencov pripomenú aj 75. výročie SNP a obete nacistických popráv po skončení Povstania.

Stolpersteine

Tragické osudy obetí Kremničky následne pripomenie inštalácia pamätných kameňov Stolpersteine pred ich domami v uliciach Banskej Bystrice:

O 12:30 hod. pred domom na Dolnej 52 sa budú za účasti zahraničných predstaviteľov ukladať kamene rodine Fischerovcov. Príbeh Alžbety Fischerovej je symbolom Kremničky, pretože bola popravená dvakrát. Po skončení vraždenia v januárové ráno zašli niektorí odvážlivci z Kremničky na miesto popráv, kde našli vysilenú živú ženu, spoznali ju, ale nemohli ju vziať do obsadenej dediny. Podarilo sa jej priplaziť k ceste, tam ju však objavila okoloidúca hliadka SS a druhý raz ju popravila.

O 13:30 hod. sa pred domom na Rudlovskej ceste 21 inštalujú Stolpersteine pre rodinu Szántóovcov, ktorých dcéra Eva patrila ako 19 – ročná medzi mladé obete nacistov v Kremničke ešte vo februári 1945, teda mesiac pred oslobodením Banskej Bystrice.

Kamene Stolpersteine sa ukladajú ako nenápadná spomienka pred domami obetí nacistov z 2. svetovej vojny, vyzerajú ako zlatistá dlaždica v chodníku – na mosadznej tabuľke je stručne uvedených pár údajov o danom človeku. Po celej Európe bolo umiestnených doteraz okolo 80 000 kameňov v 22 krajinách, čo robí tento projekt najväčším pamätníkom na svete.

Projekt Stolpersteine od roku 2012 na Slovensko prináša a koordinuje OZ Antikomplex.sk. Doteraz bolo v 25 slovenských mestách a obciach uložených vyše 200 kameňov, najčastejšie práve v Banskej Bystrici.

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné