V Banskej Bystrici pri železničnej stanici zamrzol bezdomovec (†62)

SPRÁVY
0 /

Prvé väčšie januárové nočné mrazy si vyžiadali prvú obeť medzi bezdomovcami. 62 – ročný Michal zomrel v nedeľu večer posediačky na následky podchladenia pri bystrickej železničnej stanici.

O smrti bezdomovca informoval na svojom facebookovom profile druhý viceprimátor Milan Lichý:

„Mám informáciu od ľudí zo spoločenstva Sant´ Egidio, že v nedeľu vo večerných hodinách na následky podchladenia umrel v Banskej Bystrici pri veľkej železničnej stanici človek bez domova Michal M. Mal 62 rokov, zomrel posediačky na mieste. Ďalšie prípady boli ošetrené v nemocnici. Prosím, ak niekoho v tejto zime uvidíme sedieť či ležať na zemi, skúsme mu pomôcť, zavolať Mestskú políciu, v prípade ohrozenia života rýchlu zdravotnú pomoc.“

Úmrtie bezdomovca nám potvrdilo aj Krajské riaditeľstvo PZ v Banskej Bystrici. Hovorkyňa Mária Faltániová. uviedla, že obhliadajúci lekár konštatoval smrť bez cudzieho zavinenia, preto polícia nevyšetruje tento prípad ako kriminálny čin. Podľa všetkého nešťastný bezdomovec zaspal na mraze pod vplyvom alkoholu.

V Banskej Bystrici žije okolo 300 bezdomovcov a mesto v spolupráci s Územným spolkom Slovenského Červeného kríža sa im snaží pomôcť najmä počas zimných dní.

Hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová uviedla:

„Mesto v súčinnosti s neštátnymi subjektmi im štandardne počas celého roka poskytuje zákonom stanovené pomoci a materiálnu pomoc.“

V meste pod Urpínom funguje systém pomoci. Slovenská katolícka charita prevádzkuje Dom núdznych (Tajovského 1), Slovenský Červený kríž (Pod Urpínom 6) v súčinnosti s Mestom prevádzkuje: ohrevňu, nocľaháreň Večierka, útulok Prístav, útulok Nádej – Šanca, Mesto prevádzkuje núdzové ubytovanie Kotva II., Kotva IV. pre rodiny s deťmi.

Vedúci Oddelenia sociálnej krízovej intervencie MsÚ  Karol Langstein povedal:

„Len čo klesne teplota pod mínus päť stupňov, automaticky otvárame ohrevňu. Ďakujem za spoluprácu všetkým, ktorí chcú a pomáhajú tým čo si nevedia sami pomôcť. Tým, že pomáhame iným – chránime ostatných aj seba aj keď si to väčšinou neuvedomujeme.“

Približne 200 ľudí je podchytených v sociálnej sieti mestskej samosprávy. Majú možnosť využívať rôzne štátne či neštátne zariadenia. Podľa Langsteina zvyšok pomoc odmieta, nechcú na svojom spôsobe života nič meniť a prispôsobiť sa bežným pravidlám.

Diecézna charita Banská Bystrica v Dome pre núdznych každodenne poskytuje teplé jedlo vo forme polievky pre ľudí, ktorí prídu pre tento typ materiálnej pomoci a v stanovených dňoch si môžu urobiť aj osobnú hygienu spolu s poskytnutím čistého šatstva. V niektorých závažných prípadoch poskytuje mesto prostredníctvom oddelenia sociálnej a krízovej intervencie aj potravinovú pomoc.

Nemožno vylúčiť, že podobný prípad ako u 62 – ročného Michala sa pri väčších nočných mrazoch, ktoré do konca zimy ešte prídu, môže zopakovať. Preto by sme mali byť všímaví voči bezdomovcom a ľuďom v núdzi, pokiaľ potrebujú pomoc, tak im ju poskytnime alebo aspoň zavolajme mestskú políciu či záchrannú službu.

Autor: (dem) , Foto: ilustračné