Úspech slovenských športovcov na 21. svetových hrách Maccabi (Maccabiah) 2022 v Izraeli

ŠPORT
0 /

Nedávno sme priniesli článok historika Jozefa Ďuriančika o historických Svetových zimných hrách Makabi v Banskej Bystrici, ktoré sa uskutočnili v roku 1936. Odvtedy pretieklo dolu Hronom množstvo vody a  Svetové hry Maccabi sa konajú dodnes.

Pre Banskú Bystricu to bola obrovská sláva, ale aj propagácia celého regiónu. Makabejské hry -Medzinárodné židovské športové hry boli  totiž treťou najväčšou športovou akciou na svete hneď po Olympijských hrách a Majstrovstvách sveta vo futbale. V pamätnom roku 1936 sa zišlo v Banskej Bystrici a jej okolí viac ako 5 tisíc športovcov zo 16 krajín, vrátane Československa. Niečo podobné zažilo mesto pod Urpínom aj teraz počas Európskej olympiády mládeže EYOF 2022.

Svetové zimné hry Makabi v Banskej Bystrici

Svetové zimné hry Makabi v Banskej Bystrici

Na 21. svetových hrách Maccabi (Maccabiah), ktoré sa v  priebehu júla konali v Izraeli, naši športovci úspešne reprezentovali Slovensko.  Slovenský tím iba s piatimi športovcami vybojoval štyri medaily, z toho jednu zlatú medailu v tenisovej štvorhre a tri bronzové – jednu v tenisovej dvojhre a dve v zmiešaných plaveckých štafetách.

Len tesne ušlo Slovensku medailové umiestnenie v disciplíne 100 m plávanie, kde naši plavci obsadili 4.miesto a v Karate Kata Juniori skončili Slováci na piatom mieste.

Slovenské víťazky v tenisovej štvorhre

Slovenské víťazky v tenisovej štvorhre

Na Svetových hrách nebodovali len aktívni športovci.

Medzinárodné ocenenie Yakir Maccabi Award za trvalú a výnimočnú činnosť v Maccabi získala vedúca slovenskej výpravy a prezidentka Maccabi Europe Dagmar Gavorníková. Maccabiah – svetové hry Maccabi sú podľa počtu súťažiacich tretím najväčším športovým podujatím na svete.

Druhá zľava Dagmar Gavorníková

Druhá zľava Dagmar Gavorníková

Na 21. Maccabiah súťažilo v 38 športových disciplínach približne 10 000 športovcov z viac ako 60 krajín. Svetové hry Maccabi sa prvý raz uskutočnili v roku 1932 a od roku 1953 je ich dejiskom Izrael.

Slovenská organizácia Maccabi (Slovak Maccabi Organization) je členom Svetovej únie Maccabi (Maccabi World Union) a Maccabi Europe. Má viac ako 500 členov v Junior, Open a Master kategóriách a získala spolu 25 medailí na svetových a európskych hrách Maccabi.

Slovenská výprava na Svetových hrách Maccabi v Izraeli

Slovenská výprava na Svetových hrách Maccabi v Izraeli

Zdroj: (tom) a Samuel Frankl , Foto: Slovenská organizácia Maccabi a archív