Na strednom Slovensku zostalo po mimoriadne veternej noci bez elektriny viac ako 17 000 odberateľov

Z regiónu
0 /

V pondelok o situácii informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš. Mimo prevádzky je 460 trafostaníc. Elektrikári sú v plnom nasadení, čaká ich mimoriadne náročný deň.

Silný vietor spôsobil výpadky elektriny

V noci z nedele na pondelok  zasiahol územie Slovenska orkán Eberhard. Z Britských ostrovov sa cez Európu  rýchlo presúvala tlaková níž.  Silný vietor spôsobil veľké problémy aj elektrikárom.

Po extrémne veternej noci zostalo na strednom Slovensku bez elektriny viac ako 17 tisíc odberateľov. Stredoslovenská distribučná (SSD) rieši poruchy na 33 vedeniach vysokého napätia. Mimo prevádzky je 460 distribučných trafostaníc.  Najhoršia situácia je na Orave, Liptove, Podpoľaní a v severnom Honte.

vietor6

 

„Nepriaznivé počasie a rizikové podmienky nedovolili elektrikárom vo viacerých prípadoch zasiahnuť okamžite. Preto pracovníci SSD začali s vyhľadávaním poruchových miest až ráno, keď sa rozvidnelo a vietor zoslabol, boli obyvatelia trpezliví a nepretazovali našu poruchovu linku pokial nejde o mimoriadne nebezpečnú situáciu. Vyzývame obyvateľov, aby boli trpezliví a nepretazovali našu poruchovu linku pokial nejde o mimoriadne nebezpečnú situáciu. “

uviedol hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Momentálne vynakladajú elektrikári všetky sily na to, aby situáciu upokojili. Vzhľadom na rozsah poškodenia energetických zariadení je zatiaľ ťažké odhadnúť, ako dlho im bude odstraňovanie porúch trvať. Tam, kde to podmienky dovolia, bude SSD zásobovať odberateľov z iných vetiev.

vietor2

Obce a mestá v Banskobystrickom kraji zasiahnuté výpadkami elektriny

BS – Banská Štiavnica, Banská Belá, Banský Studenec, Počúvadlo

BR – Braväcovo, Beňuš

ZH – Vyhne

ZC – Voznica

DT – Látky, Detviansky Huta

RS – Lehota nad Rimavicou, Hnúšťa, Tisovec

PT –  Kokava nad Rimavicou

LC – Dobroč, Kotmanová

vietor3

Situácia sa postupne zlepšuje

Bez elektriny zostalo  ešte viac ako päťtisíc odberných miest. Najviac zasiahnutým regiónom je severná Orava.

Stredné Slovensko sa pomaly spamätáva z nočnej víchrice. Energetikom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) sa už podarilo odstrániť viacero porúch na vedeniach vysokého napätia a obnoviť dodávky elektriny pre tisícky domácností. Bez prúdu však večer ešte zostalo viac ako päťtisíc odberných miest.

DSC_0207

Najviac postihnutými obcami sú Oravská Lesná, Zákamenné a Krušetnica, kde je bez napájania 70 trafostaníc. Elektrinu preto nemá zhruba tritisíc odberateľov. V tejto oblasti došlo k poškodeniu troch úsekov vedenia vysokého napätia. Mimo prevádzky je aj 26 trafostaníc v obciach Rapovce a Lipovany v Lučeneckom okrese a tiež 29 trafostaníc v okrese Brezno. Bez prúdu sú tu stovky domácností.

Pracovníci SSD sa budú snažiť pripojiť všetkých odberateľov ešte do zotmenia, ale nie je isté, či sa im to všade podarí. Všetko závisí najmä od dostupnosti miest, kde došlo k poruchám. Na mnohých miestach prší a blatistý terén znemožňuje prístup údržbárskym vozidlám. Takisto nie je vylúčené, že nejaké poruchy ešte pribudnú.

Okrem spomínaných porúch na vedeniach vysokého napätia má SSD nahlásených aj množstvo porúch na úrovni nízkeho napätia. Údržbári sa im snažia priebežne venovať, ale prioritu má vyššia napäťová hladina, od ktorej je závislý väčší počet odberateľov.

DSC_0302

Cez noc zostane bez elektriny už len 200 odberných miest

Elektrikárom sa podarilo obnoviť dodávku prúdu v drvivej väčšine prípadov. Podarilo sa im pripojiť aj oravské dediny, ktoré boli na tom najhoršie.

Aktuálne je na strednom Slovensku bez elektrickej energie ešte zhruba 1 100 odberných miest. Najväčší výpadok je momentálne v Oravskej Polhore. Pre väčšinu domácností to však vyzerá pozitívne. Energetikom zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) by sa malo podariť obnoviť dodávku v najbližších hodinách.

DSC_0233

„Aj napriek maximálnej snahe elektrikárov zostane v noci bez elektriny zhruba 200 odberateľov. Môžu za to náročné podmienky a rôzne technické prekážky. Avšak nie všetky z týchto odberných miest sú aj trvalo obývané. Nachádzajú sa medzi nimi aj chaty a rôzne nebytové objekty,“

doplnil aktuálne informácie Miroslav Gejdoš.

Do utorka si na elektrickú energiu musia počkať desiatky odberateľov vo Veľkom Rovnom (okres Bytča), v Kokave nad Rimavicou, Hrnčiarkach (obidve okres Poltár) a niekoľko odberateľov na Kubínskej Holi (okres Dolný Kubín) a v Oravskom Bielom Potoku (okres Tvrdošín).

Hneď ráno bude SSD pokračovať v riešení zostávajúcich porúch. Počas noci by opravy nemali žiadny význam, pretože v niektorých prípadoch musia pracovné skupiny čakať na dodanie materiálu potrebného na opravu alebo na uvoľnenie techniky. Takisto z hľadiska bezpečnosti sú niektoré práce počas noci neprípustné.

vietor5

 

Zdroj: SSD, Foto: TASR a ilustračné