Štátny tajomník Remišovej ministerstva Vladimír Ledecký končí a vracia sa do parlamentu

SPRÁVY
3 /

Vladimír Ledecký (Za ľudí) končí vo funkcii štátneho tajomníka na ministerstve investícií a regionálneho rozvoja, ktorému šéfuje Veronika Remišová. Dôvodom jeho rezignácie je údajne to, že sa mu nepodarilo presadiť svoje zámery na pomoc vylúčeným komunitám.

Lepší starosta ako štátny úradník

Bývalý starosta Spišského Hrhova (okres Levoča) Vladimír Ledecký odchádza z pozície štátneho tajomníka po roku. Podľa neho boli urobené nejaké rozhodnutia, s ktorými sa nevie stotožniť. Na sociálnej sieti napísal:

„Do politiky som vstúpil s ambíciou pomôcť regiónom, ktorých rozvoj bol u politikov roky na vedľajšej koľaji. S cieľom riešiť problémy vylúčených komunít, pred ktorými kompetentní zatvárali oči. Pre moje názory, postoje a dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti som však nenašiel vo vedení ministerstva pochopenie, preto som po ročnom úsilí požiadal pani ministerku o uvoľnenie z pozície štátneho tajomníka.“

Vladimír Ledecký

Vladimír Ledecký

Ledecký, ktorý je zároveň podpredsedom strany Za ľudí, sa ako poslanec vráti do Národnej rady SR. V parlamente po jeho návrate skončí lekárka Andrea Letanovská, ktorá patrila medzi najväčších kritikov Igora Matoviča aj ministra zdravotníctva Mareka Krajčího spomedzi poslancov vládnej koalície.

K odchodu svojho štátneho tajomníka sa vyjadrila aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová.  Podľa nej to bol mimoriadne kreatívny človek, ktorého skúsenosti nielen z oblasti regionálneho rozvoja si veľmi váži:

Pri práci na ministerstve sa aj ťažko zmierujem s úradníckou rutinou, v rámci ktorej sa niektoré veci nedajú vždy realizovať ideálne. Často musíme zladiť protichodné požiadavky a rôzne obmedzenia. Vladimírovi Ledeckému sa chcem poďakovať za všetko, čo sme spoločne za rok na ministerstve dokázali, a teším sa na ďalšiu spoluprácu.“

Veronika Remišová a Vladimír Ledecký

Veronika Remišová a Vladimír Ledecký

Spolupráca so samosprávami škrípala

Vladimír Ledecký mal podľa vlastných slov ambície delegovať moc zo štátu do regiónov, čo sa mu však nepodarilo:

„Chceme dať moc do regiónov, čo nikdy na Slovensku nebolo, ale nemáme v kompetencii robiť reformu verejnej správy. Takže to je taká epochálna záležitosť. Komunikujeme s regiónmi, nastavujeme procesy, ale je to veľmi ťažké. Lebo na Slovensku je to tak, že keď mne zdochla koza, tak nech zdochne aj susedovi!“

O necitlivom  prístupe štátneho tajomníka Ledeckého ku skutočným potrebám samospráv  vedia svoje aj v Únii miest Slovenska, ktorá vlani odstúpila od memoranda o spolupráci s Remišovej ministerstvom uzatvorenej ešte s jej predchodcom  Richardom Rašim.

Nevedno, prečo si na aplikovanie svojej „novej regionálnej politiky“ vybral Vladimír Ledecký práve Banskú Bystricu so Zvolenom. Nasilu pretláčal model spoločného územia rozvoja, hoci obe mestá, aj na základe predchádzajúcich skúseností s čerpaním eurofondov, logicky trvali na vytvorení dvoch samostatných celkov s okolitými obcami, splniac kritéria Európskej komisie.

„Váš iracionálny, bohorovný, ľahkovážny, neodborný a politický tlak na naše samosprávy mohol spôsobiť ohrozenie zdrojov v našom regióne. Verím, že práve vďaka principiálnemu postoju našich samospráv a podpore Únie miest Slovenska sa tak nestane,“

odpovedal na nezmyselný tlak štátneho tajomníka Ledeckého banskobystrický primátor Ján Nosko. Napokon sa ukázalo, že mal pravdu a Remišovej ministerstvo muselo akceptovať argumenty Banskej Bystrice a Zvolena. Ledeckému nepomohli ani jeho spojenci v našom meste idúci proti oprávneným záujmom oboch samospráv – Banskobystrická alternatíva a miestni aktivisti.

Ján Nosko

Ján Nosko

O tom, že svoj neúspech niesol s nevôľou, svedčia jeho pokračujúce verbálne útoky  na banskobystrického primátora aj po rozhodnutí ministerstva uznať oprávnené nároky Banskej bystrice a Zvolena na samostatné UMR.

Práve u neho ako bývalého starostu prekvapuje, že v prípade Banskej Bystrice a Zvolena nedokázal pochopiť, čo je to skutočné prenesenie rozhodovania o budúcom rozvoji miest  na ne samotné, bez zbytočného dirigizmu štátu. Jeho vízia o spolupráci iba väčších regionálnych celkov  narazila na praktický život samospráv, ktoré spolupracujú medzi sebou prirodzene tak, ako to vyhovuje mestám či obciam v danom území a prináša im to prospech

Na to samosprávy nepotrebujú  teoretické rady štátneho úradníka, ktorý akoby zabudol, odkiaľ prišiel. Preto Banskej Bystrici štátny tajomník Ledecký na Remišovej ministerstve  určite chýbať nebude…

Banská Bystrica

Banská Bystrica

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné