Športový život sa zastaví, už nepôjdeme na žiadny futbal či hokej až do odvolania…

ŠPORT
2 /

Na Slovensku sa od 1. októbra opäť zastaví športový život. Na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky budú zakázané všetky hromadné podujatia vrátane športových. Výnimky sa budú vzťahovať iba na tie podujatia, kde budú mať všetci účastníci negatívne testy na koronavírus nie staršie ako 12 hodín.

O nových opatreniach pre pandémiu koronavírusu na Slovensku a narastajúci počet nakazených ľudí informovali v pondelok večer predseda vlády Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas.

„Zakážeme hromadné podujatia s určitými výnimkami, teda ak organizátor takéhoto podujatia zabezpečí, že všetci zúčastnení budú mať negatívny RT-PCR test nie starší ako 12 hodín a nahlási takúto akciu na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva do 48 hodín. Toto opatrenie sa dotýka športových, kultúrnych, firemných a cirkevných podujatí,“

– upresnil po rokovaní Ústredného krízového štábu Hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Zákaz bude platiť od 1. októbra až do odvolania. Prakticky až dovtedy, kým sa podarí zastaviť šírenie koronavírusu v rámci druhej vlny.

„Mrzí nás obmedzenie týchto podujatí. Situáciu na Slovensku je však mimoriadne vážna. To, čo sa udeje v najbližších dvoch týždňoch, vôbec nemáme v rukách, týmito opatreniami však vieme ovplyvniť to, čo sa stane počas tretieho, štvrtého a ďalších týždňov. Iba sa prizerať, ako extrémne strmo rastieme, tým by sme dopustili na Slovensku armagedon,“

– povedal predseda vlády SR Igor Matovič, podľa ktorého by zasiahnutá športová obec mala dostať finančné kompenzácie.

Od 1. septembra boli športové zápasy a súťaže vyhlásené za rizikové podujatia s tzv. „superšíriteľmi“ nového koronvírusu. Ústredný krízový štáb do 1. októbra zakázal vonkajšie hromadné športové akcie s účasťou 1000 a viac divákov. Nesmeli sa organizovať ani interiérové podujatia nad 500 ľudí. Zároveň platilo odporúčanie neorganizovať žiadne hromadné podujatia.

Nové opatrenia platné od 1. októbra 2020 prakticky znamenajú, že na Slovensku sa nerozbehne najvyššia hokejová súťaž a zastavia sa už rozbehnuté súťaže v ďalších kolektívnych športoch – futbale, basketbale, volejbale či hádzanej. Na zasadnutie krízového štábu zareagovala Asociácia profesionálnych hokejových klubov (APHK), ktorá zastrešuje tímy našej najvyššej súťaže Tipos extraligy vrátane našich ´baranov´. Ponúkla nasledovné stanovisko:

„Naším zámerom bolo začať novú sezónu 2. októbra 2020. Podnikali sme všetky potrebné kroky na jej úspešný štart. Boli sme pripravení aj na variant zápasov bez divákov, ak by štát dodržal svoj sľub o kompenzáciách pre športové kluby za výpadky príjmov zo vstupného. Rozhodnutie Ústredného krízového štábu nepotešilo nikoho z hokejovej komunity, v tejto chvíli ho musíme rešpektovať. Zdravie každého z nás je prvoradé. Našou snahou bude, aby sme mohli čo najskôr začať sezónu. Bez pomoci štátnych orgánov to však nepôjde. Situáciou sa budeme zaoberať na utorňajšom stretnutí Asociácie profesionálnych hokejových klubov vo Zvolene, po ktorom sa k rozhodnutiu Ústredného krízového štábu aj bližšie vyjadríme.“

O tom, či sa vôbec dohrá druhá liga vo futbale, kde je na prvom mieste banskobystrická Dukla je veľmi otázne. Slovenský futbalový zväz (SFZ) by musel zabezpečiť nákladné testovanie hráčov a všetkých aktérov, ktorí sa jednotlivých duelov zúčastnia, čo je dosť nákladné. Testovalo by sa v deň každého jedného stretnutia ešte pred samotným výkopom. Hovorkyňa SFZ Monika Jurigová pre RTVS uviedla:

„V priebehu utorka zasadne vedenie Slovenského futbalového zväzu a zaujmeme k celej situácii vyjadrenie, teda ako sa k týmto opatreniam postavíme.“

Opatrenie zákazu organizovania športových podujatí sú v porovnaní s ostatnými krajinami na Slovensku najprísnejšie. Všade sa hrá, aj keď zväčša bez divákov, avšak hrá sa. Česko má aktuálne 6029 prípadov na 1 milión obyvateľov (priemer) a na tribúnach, hromadných podujatiach môžu mať až tisíc divákov.

Aj šéfovia regionálnych futbalových zväzov hovoria o katastrofe. V stredu sa odohrá predohrávané 15. kolo tretej futbalovej ligy – stred, pretože je plánované na 30. septembra a opatrenia nadobudnú platnosť o deň neskôr 1. októbra. Je však viac ako pravdepodobné, že pôjde o posledné stretnutia jesennej časti v rámci všetkých organizovaných súťaží zo strany Stredoslovenského futbalového zväzu (3, 4, 5 ligy). Vedúci sekretár Stredoslovenského futbalového zväzu Ladislav Matejka k novovzniknutej situácii uviedol:

„Zdá sa mi to ako dosť nešťastné rozhodnutie. Ak by sa teraz na jeseň už nehralo, budeme sa snažiť urobiť všetko preto, aby sa súťaže na jar riadne dohrali. Určite nebudeme nič chcieť anulovať. Lenže problém budeme mať aj s klimatickými podmienkami. Niekde na juh môžeme začať aj skôr, ale na Orave či Kysuciach môže byť v tom čase ešte sneh. Uvidíme, škoda, že sme nevydržali ešte aspoň 2 týždne.“

V stredu 30. septembra sa mala začať aj najvyššia basketbalová súťaž žien s účasťou až dvoch našich banskobystrických klubov BK ŠKP 08 (pumy) a BK ŠK UMB (sovičky). Duel prvého kola by mohli v Piešťanoch ešte odohrať univerzitné basketbalistky, no ´pumy´ pre pozitívny test jednej hráčky z mládežníckeho tímu už oficiálne požiadali o preloženie zápasu v Šamoríne. Následné druhé kolo extraligy žien 3-4. októbra sa môže hrať iba za podmienok testovania RT-PCR testov s negatívnym výsledkom nie starším ako 12 hodín.

Autor: (br), Foto: ilustračné