Spoločne oslávme 135. narodeniny Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici so zaujímavým programom

Výročie
0 /

Rok 2024 sa v Stredoslovenskom múzeu nesie v znamení viacerých jubileí. Ubehne 115 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície, 35 rokov od otvorenia Prírodovednej expozície v Tihányiovskom kaštieli, 15 rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome a v neposlednom rade 135 rokov od založenia múzea.  Narodeniny múzea tak spoločne oslávime v Hradnom areáli pred  Matejovým domom presne na deň podpisu zakladacej listiny múzea 12. júla.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja pozýva všetkých na narodeninovú oslavu spojenú s viacerými výročiami svojich expozícii. Už celé desaťročia je múzeum neoddeliteľnou súčasťou kultúrneho a historického dedičstva stredného Slovenska poskytujúc návštevníkom cenné poznatky o histórií, tradíciách, umení a prírode regiónu. V piatok 12. júla 2024 od 17:00 hod. bude patriť priestor v Hradnom areáli pred Matejovým domom v spolupráci so Starou Tržnicou narodeninovým oslavám múzea.

Žiadosť o vznik mestského múzea predložil v roku 1889 Dr. Štefan Holesch, hlavný notár mesta Banská Bystrica. Za najvhodnejšiu budovu mesto vybralo Matejov dom. Prvá múzejná expozícia v Matejovom dome bola slávnostne otvorená 17. októbra 1909.

Prvými kustódmi, ktorí položili základy múzejnej tradície v meste, boli Jozef Schweng, Dr. Samuel Bothár a Dr. Štefan Holesch.

V Matejovom dome sa v súčasnosti nachádza expozícia venovaná histórii Banskej Bystrice, ktorá v tomto roku oslavuje svoje 15. výročie. Na svoje 35. narodeniny nezabúda ani Tihányiovský kaštieľ, v ktorom sídli prírodovedná časť múzea. Rozsiahla expozícia Príroda stredného Slovenska, ktorá bola otvorená v roku 1989 je aj vďaka aktuálnym výstavám stále atraktívnym miestom poznania.

„Stredoslovenské múzeum zohráva kľúčovú úlohu v uchovávaní a prezentácii kultúrneho dedičstva stredného Slovenska. Sme najstaršou múzejnou inštitúciou v meste pod Urpínom, ktorá sa môže pochváliť s viac ako 200 000 tisíc zbierkovými predmetmi. Pri tejto príležitosti múzeum vydáva nového sprievodcu po múzeu, kde sa návštevníci dozvedia o tejto inštitúcii a jej expozíciách všetko na jednom mieste. Jeho slávnostné uvedenie a spustenie predaja bude práve 12.júla. Okrem tohto darčeka sme v tomto jubilejnom roku vynovili aj našu web stránku. Všetky potrebné informácie záujemcovia nájdu už na novej doméne www.stredoslovenskemuzeum.sk. No naším najväčším darom pre múzeum budú najmä spokojní návštevníci. Pre tých, čo s nami strávia piatkové popoludnie sme si pripravili aj víkendové prekvapenie v podobe bezplatného vstupu  do všetkých našich expozícií, oplatí sa v piatok preto na Narodeniny múzea prísť,

pozýva na narodeninové oslavy riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Marcel Pecník

Marcel Pecník

„Celý rok 135. výročia založenia Stredoslovenského múzea sa nesie v znamení zaujímavých aktivít. Som rád, že v našom zriaďovateľskom portfóliu máme kultúrnu organizáciu, ktorá vzdeláva a teší svojich návštevníkov, a to od tých najmladších až po ľudí v seniorskom veku. Do kultúry ako župa v posledných rokoch investujeme násobne viac ako v minulosti a som presvedčený, že je to investícia, ktorá má zmysel. Je nesmierne dôležité vytvárať priestor a podmienky, v ktorých sa môže rozvíjať fantázia, kde sa komunita môže stretávať a v ktorých ako spoločnosť rastieme,”

uvádza predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Ondrej Lunter

Ondrej Lunter

„V nedávnej minulosti prešla jedna z dominánt Stredoslovenského múzea a perla hlavného námestia Banskej Bystrice Thurzov dom kompletnou rekonštrukciou interiéru a exteriéru. Odbor kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý aktívne riešil túto rekonštrukciu sa teší, že múzeum, ktoré oslavuje 135. výročie svojho založenia je vďaka rekonštrukcii a novej expozícii Tranzithistory moderným múzeom 21. storočia a praje mu, aby takýmto múzeom ostalo aj naďalej,“

dodáva riaditeľ odboru kultúry Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Peter Černek.

Peter Černek

Peter Černek

„Všetci, ktorí zavítajú do hradného areálu k Matejovmu domu v piatok 12. júla po 17:00 h zažijú nezabudnuteľné popoludnie. V tento slávnostný deň sme sa snažili pripraviť program pre každého tak, aby si našiel niečo, čo ho zaujme. V spolupráci so Starou Tržnicou čaká návštevníkov nabitý program až do večerných hodín. Po slávnostnom otvorení, budú môcť všetci nazrieť, ako vyzeral život v stredovekom tábore v podaní Stredovekého spolku rytierov Vir Fortis, vyskúšať si budú môcť aj ryžovanie zlata ale aj jazdu na historickom koči v priestore hradného areálu. V tento sviatočný deň budú v troch vstupoch prebiehať aj komentované prehliadky v expozícii v Matejovom dome. Pre tých menších sme pripravili divadelný workshop alebo čítanie rozprávok v priestore Starej Tržnice. Práve tam si budú môcť návštevníci oddýchnuť pri dobrej gastronómii a počúvaní hudby bystrických hudobných skladateľov,“

informuje Dana Kurtíková, PR manažérka Stredoslovenského múzea.

Hradný areál

Hradný areál

Podujatie Narodeniny múzea a nový sprievodca po múzeu sa uskutočňujú s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho  kraja.

Už v auguste pripravuje Stredoslovenské múzeum veľkú medzinárodnú výstavu v spolupráci s Umelecko-priemyselným múzeom v Budapešti venovanú bystrickému zlatníkovi Samuelovi Libayovi. Cieľom výstavy bude atraktívnou formou nielen banskobystrickej ale slovenskej verejnosti predstaviť diela výnimočného umelca, ktoré vytvoril v tomto meste a doteraz ich verejnosť nemala možnosť vidieť.

Zdroj: Dana Kurtíková, Foto: SSM a ilustračné