Slovenský Bolt (70) pred HMS veteránov v Daegu zabehol slovenský rekord

ŠPORT
1 /

Minulotýždňový marcový víkend prial najlepším slovenským šprintérom. Najskôr 20 – ročný Ján Volko šokoval atletický svet senzačným ziskom striebornej medaily halových ME v Belehrade v šprinte na 60 metrov v novom slovenskom rekorde 6,58 sek. Potom. 70 – ročný bystrický veterán Vladimír Výbošťok na halových MSR v najkratšom šprinte vytvoril slovenský rekord v kategórii M70 časom 8,63 sek.

Vladimír Výboštok sa stal najúspešnejším šprintérom halových MSR veteránov po prepočte dosiahnutých časov podľa veku (6,71 sek.). Jeho reakčný čas na štarte bol 0,179 sek., v čom je lepší ako fenomenálny Jamajčan Usain Bolt, s ktorým sa stretol vlani na Zlatej tretre v Ostrave.

Pre slovenského Bolta, ako prezývajú najrýchlejšieho seniora planéty z Banskej Bystrice, držiteľa 77 medailí (z toho 41 zlatých, 18 strieborných a 18 bronzových) z európskych a svetových šampionátov atletických veteránov, to bola vlastne posledná ostrá príprava na halové veteránske majstrovstvá sveta v juhokórejskom Daegu, ktoré sa uskutočnia 18. – 25. marca 2017.

„Som spokojný nielen s výkonom, ale aj vzostupom formy pred nastávajúcimi halovými MS v Južnej Kórey. Prechádzam do kategórie nad 70 rokov a chcel by som uspieť na vrcholnom podujatí tohtoročnej halovej sezóny. Konečne som mal po doliečení vleklého zranenia nohy pokojnú prípravu a postupne som mohol zvyšovať tréningové dávky. Nabral som silu, teraz dolaďujem rýchlostné parametre a musím sa trochu uvoľniť. Víkendové halové MSR   v Bratislave boli pre mňa posledným testom výkonnosti,“

uviedol pre náš portál Vladimír Výbošťok.

V Daegu bude reprezentovať v šprinte na 60 a 200 metrov nielen Slovensko, ale aj mesto Banská Bystrica. Je jednou z tvárí Európskeho mesta športu 2017, dlhoročným členom VŠC Dukla Banská Bystrica a teraz aj ŠK HADVEO Banská Bystrica. Ako je u Vlada Výbošťoka zvykom, dáva si vysoké ciele. Chce z Daegu priniesť do Banskej Bystrice medailu, aj keď konkurencia v najkratšom šprinte tam bude vskutku svetová.

Slovenský Bolt chce aj v sedemdesiatke víťaziť, pokiaľ mu vydrží zdravie. Posledné dni príprav pred ďalekou cestou dolaďuje formu a regeneruje, aby bol pripravený čo najlepšie.

„Reprezentáciu Slovenska i mesta beriem veľmi vážne a cítim zodpovednosť voči všetkým Bystričanom, ktorý mi pomáhajú a držia palce. Rád by som osobne prispel k zisku titulu Európske mesto športu 2017 medailou z halového svetového atletického šampionátu veteránov, keďže v atletike máme olympijského víťaza a je to kráľovná športov,“

dodal Výbošťok.

My budeme Vladovi Výbošťokovi v Daegu držať palce, aby mu vydržalo zdravie i forma a vo svetovom finále aby pretavil svedomitú prípravu do zisku vytúženej medaily.

Autor: (tom), Foto: archív VV