Slovenské múzeum máp v Kynceľovej otvára tématickú výstavu Československa

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Slovenské múzeum máp, ktoré je známe svojimi interaktivitami a hlavne obmieňajúcimi sa tematickými výstavami, nás tento krát navráti v čase do spoločného Československého štátu. Nová tématická výstava mapovanie Československa je verejnosti sprístupnená od 9. februára 2024 do konca mája tohto roku.

Československo na mapách v Kynceľovej

Múzeum máp, ktoré sa nachádza v Kynceľovej, blízko Banskej Bystrice, je známe svojou interaktivitou a zážitkovou expozíciou, ktorá je vhodná aj pre deti. Tentoraz si pre nás pripravili výstavu máp Československa zo súkromných zbierok, ktoré nás prenesú do rokov, kedy sme s Českom tvorili ešte spoločný štát.

,,Koncom minulého roka sme ukončili veľmi úspešnú výstavu historických máp Rakúsko-Uhorska. Počas šiestich mesiacov nás navštívilo nespočetne mnoho návštevníkov, ktorí mohli obdivovať tieto 200-300 rokov staré raritné exponáty. Vnímame, že téma histórie je celkovo návštevníkom veľmi blízka, preto sme tentoraz zahrabli nie až do takej starej histórie,

hovorí kurátorka múzea Kristína Krupová.

Kristína Krupová

Kristína Krupová

Mapy Československa sledujú hneď niekoľko línií. Mapy sú rozdelené do celkov, ktoré sú patrične rozmiestnené v miestnostiach múzea. Môžeme vidieť ako mapy celého štátu, sledovať vtedajšie rozdelenie, dediny, mestá či názvy ulíc, ktoré už možno dnes neexistujú. Ďalší celok tvorí nivelačná sieť, hydrologické mapy, reambulačné mapy, súradnicové systémy, mapy rôznych územných celkov, mapy chránených celkov, automapy Československa a mnoho iného.

,,Výstava sa počas nasledujúcich mesiacov bude venovať naozaj širokému zameraniu, aby každý návštevník v nej našiel to, čo ho najviac zaujíma. Samozrejme sme výstavu doplnili o zaujímavé príbehy z daného obdobia, či fotografie, ktorými si pripomenieme vtedajší život,“

uvádza Krupová.

Nadýchnite sa histórie

Prvá Československá republika bola založená 28. októbra 1918 a jej vznik bol vyvrcholením národných snáh Čechov a Slovákov o vlastný štát. Toto obdobie bolo charakteristické rozvojom demokracie, ekonomiky a kultúry.

V kartografii tohto obdobia nastal značný posun, keďže museli byť vytvorené mapy nového štátu, ktorý sa odlišoval od predchádzajúcich územných usporiadaní v rámci Rakúsko-Uhorska. Mapy museli zohľadniť nové hranice, administratívne delenie a aj názvy miest, ktoré sa v mnohých prípadoch zmenili.

Ako sa kartografia počas rôznych období za čias Československého štátu menila, čo ovplyvnilo toto remeslo a aké významné dejové línie boli pretkané práve s mapami, to a oveľa viac sa dozviete práve počas novej tématickej výstavy v Slovenskom múzeu máp.

,,Navštevujú nás jednotlivci, rodiny ale aj celé školské exkurzie. Naše múzeum sa snaží ponúknuť návštevníkom výnimočný zážitok a to nie len vďaka rôznym dielam, ale aj spôsobu, ako je daná látka vysvetlená. Pomocou interaktivity vieme ukázať i najmenším, aké zábavné môžu byť mapy, kartografia či geografia. Túto myšlienku sme chceli zachovať aj pri novej tematickej výstave. Síce v malom priestore, avšak s mnohými informáciami môžete odísť aj vy, ak sa nás navštívite,

dodáva kurátorka múzea.

Ak vás zaujíma, ako mapy a územie Slovenska v takýchto kartografických dielach vyzerali počas obdobia Československa, nevynechajte túto zaujímavú výstavu. Slovenské múzeum máp dáva jedinečnú príležitosť nazrieť do minulosti.

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej

Slovenské múzeum máp v Kynceľovej

Zdroj: Kristína Krupová   , Foto: Slovenské múzeum máp a ilustračné