Samosprávy a lekári pomáhajú občanom pri covide aj bez štátu

Zdravie
10 /

Zatiaľ čo najväčším problémom súčasnej slovenskej vlády je riešenie vnútrokoaličných problémov, v pomere na milión obyvateľov končí v našich nemocniciach  najviac covidových pacientov na svete, s najvyšším nárastom mŕtvych. O občanov sa tak starajú samosprávy a lekári, často doslova na vlastnú päsť.

Samosprávy stoja pri občanoch

Už sme písali o tom, že mesto Banská Bystrica vybavuje samospráva trolejbusy a autobusy dopravcov MHD respirátormi určenými pre cestujúcich, ktorí si ich môžu bezplatne prevziať u vodiča v prípade, že si ich ešte nestihli zadovážiť.

Od 8. marca totiž nebude môcť nikto v Banskej Bystrici nastúpiť do prostriedkov MHD bez respirátora. Dopravcovia zároveň plánujú nakúpiť do vozidiel prístroje na dezinfekciu vzduchu.

Banskobystrická samospráva spustila už počas prvej vlny pandémie projekt „Osamelý senior“, vďaka ktorému dodnes pomáha skôr narodeným Banskobystričanom či ľuďom so zníženou mobilitou so zadovážením základných životných potrieb.

Ján Nosko

Ján Nosko

Podľa primátora Jána Noska v súčasnosti mesto rozširuje pomoc pre každého, kto je pozitívne testovaný na ochorenie COVID-19, musí byť v karanténe a nemá mu kto pomôcť s nákupom základných potravín, hygienických potrieb či liekov.

Rovnako sme informovali o aktivitách neohrozeného starostu obce Dvory nad Žitavou Branislava Becíka, ktorý sa vzoprel vláde a odmietol ďalšie nezmyselné plošné testovania svojich občanov a miesto toho zabezpečil pre nich respirátory a 500 kusov účinného lieku Ivermektín, ktorý odovzdal do zdravotnej ambulancie v obci. 

Branislav Becík

Branislav Becík

Obvodná lekárka následne liek podávala svojím pacientom. Podľa starostu Becíka sú prvé výsledky veľmi pozitívne:

„Ono to fakt funguje. Mali sme pacientov s pretrvávajúcimi vysokými horúčkami či takých, ktorí boli nevládni, ktorým musela doktorka doslova vložiť liek do hrdla. Do dvoch dní nám volali, že sa cítia lepšie.“

Becík vo videu hovorí o  skúsenosti s liekom, ktorý podala lekárka 20 ľuďom. Okrem poďakovania za jej starostlivosť o pacientov starosta  vyzval vládnych predstaviteľov, aby uvoľnili zadržiavané lieky a postarali sa o to, aby sa Ivermektín dostal k ľuďom:

„To vám nestačilo, že vašou neodbornosťou prišli rodiny o svojich blízkych? Nehanbíte sa za situáciu, ktorú na Slovensku máme. Veď denne nám na covid  umiera v priemere sto ľudí!“

O úspešnej liečbe slovenských lekárov Ivermektínom opakovane píšu české médiá

Je paradoxné, že sa okrem zopár médií takmer vôbec nehovorí a nepíše o úspechoch liečby covidu Ivermektínom v kombinácii s vitamínmi a ďalšími komponentmi, v mainstreamové médiá to skôr bagatelizujú ako vyzdvihujú.  Pritom je zjavné, že popri testovaní a očkovaní sa na Slovensku úplne zabudlo na prevenciu a liečbu, teda riešenie problémov ešte pred samotnými nemocnicami.

Zato české médiá sa o slovenských lekárov a ich využívanie Ivermektínu pri liečbe aj ťažkých covidových pacientov stále zaujímajú. Nedávno zverejnili v Česku rozhovor  s emeritným prednostom kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb doc. MUDr. Pavlom TÖRÖKOM, CSc.

Teraz praktická lekárka pre dospelých z bratislavskej Petržalky MUDr. Etela JANEKOVÁ na základe vlastných skúseností pozitívne zhodnotila prínos Ivermektínu pri liečbe ochorenia Covid-19 v rozhovore pre portál www.novinky.cz .

Etela Janeková

Etela Janeková

Doteraz ním liečila okolo 80 pacientov a zdravotný stav všetkých sa zlepšil. Napokon Ivermektín  odporúčala k liečbe ešte predtým,ako  jeho nasadenie schválilo ministerstvo zdravotníctva. Ako Etela Janeková priznala, keď jej do ambulancie začali chodiť pacienti s covidom, nevedela ako im pomôcť:

„Lieky, ktoré boli dostupné, nestačili. Začala som preto čítať a študovať, čo podávajú týmto pacientom v zahraničí. Tak som sa dočítala o Ivermektíne. Spočiatku to bolo tak, že pacienti si tento liek priviezli sami zo zahraničia, pretože v susedných krajinách ako sú Rakúsko a Maďarsko bol vo voľnom predaji.“

Aktuálne je podľa Janekovej Ivermektín dostupný v našich nemocniciach a aj v lekárňach, avšak iba na lekársky predpis:

„Ivermektín nie je liek na samotný covid. Je to podporný liek, ktorý bráni replikácii vírusu. Dosť záleží na tom, v akom stave sa pacient ku mne dostane. Spočiatku boli pacienti v ťažšom stave. Väčšinou už prichádzali so zápalom pľúc, keď mali na röntgene obraz mliečneho skla, ale saturácia ešte nebola natoľko znížená, aby museli ísť do nemocnice. Týchto pacientov som začala liečiť. To bolo tak pred štyrmi týždňami.“ 

Etela Janeková o liečbe pacienta Ivermektínom

Etela Janeková o liečbe pacienta Ivermektínom

MUDr. Janeková tvrdí, že nemá pacienta, ktorého stav by sa po podaní Ivermektínu nezlepšil:

„Každý z nich mi povedal, že len čo užil prvé dve dávky, už sa cítil oveľa lepšie. Jeden pacient, ktorý dostal ivermektín, je po smrti, ale ten mal veľmi ťažké koexistujúce ochorenia. Takže nezomrel na covid, ale s covidom. Stav ostatných pacientov sa výrazne zlepšil. Ani jeden z pacientov, ktorí sa liečili u mňa, sa nedostal do nemocnice. To je veľmi dobrý výsledok, a to boli aj pacienti v ťažkom stave,“ 

V kombinácii s Ivermektínom dostávajú pacienti vo vyššej dávke vitamíny C a D, spolu so zinkom a aspirínom:

Keď na základe výsledkov z odberu krvi zistíme, že prebieha bakteriálny zápal, pridáme antibiotiká. Ak pacient zle dýcha, pošlem ho na röntgen. Pokiaľ na röntgene vidíme rozbehnutý zápal pľúc v podobe obrazu mliečneho skla, pridávame celkovú kortikoterapiu, do ktorej patrí aj dexametazón. Je to veľmi komplexná liečba, pretože covid postihuje zápalom celé telo, takže nemôžeme liečiť len časť organizmu.“

Etela Janeková v ambulancii

Etela Janeková v ambulancii

Lacný liek Ivermektín je na trhu už viac ako 30 rokov a podľa Janekovej nemá vedľajšie účinky:

„Iba u jedného pacienta som mala nežiaduci účinok, ale on užil trojdňovú dávku naraz a mal z toho hnačku. Dovedna som Ivermektínom liečila 80 pacientov. Ani jeden z nich sa nedostal do nemocnice. Mala som dvoch hospitalizovaných pacientov, ale to bolo ešte na jeseň, kedy sme ešte o Ivermektíne nič nevedeli. Obaja sa vyliečili.“

Záverečná otázka teda znie, prečo slovenská vláda cez ministerstvo zdravotníctva investuje ťažké milióny eur do nákupu nepresných antigénových testov miesto toho, aby aspoň časť  z týchto prostriedkov dala do nákupu účinných liekov typu Ivermektín a vitamínov, ktoré by mohla ako trebárs v Indii potom bezplatne dávať aspoň  tým najohrozenejším skupinám obyvateľov?

Autor: (tom), Foto: ilustračné