Roman Malatinec: Ako ďalej s premnoženými medveďmi na Podpoľaní útočiacich na ľudí, pán minister Budaj?

Z regiónu
5 /

Už sme vás informovali o množiacich sa útokoch medveďa hnedého na človeka v oblasti Podpoľania. Len minulý týždeň sme zaznamenali dve napadnutia medvedicou. Kým pri napadnutí horára medvedicou s mladými v katastri obce Očová tento utrpel iba  ľahšie zranenia, pri útoku ďalšej medvedice na dvojicu turistov neďaleko horského hoteli Poľana v katastri Hriňovej jeden z nich bol ťažko zranený, druhý ľahšie.

Starostovia z Podpoľania žiadajú ministra Budaja, aby bezodkladne riešil medvede

Na dôvažok na Hradných lúkach, iba pár kilometrov od obce Dúbravy, naháňal medveď deväťčlenný tím pracovníkov Ministerstva životného prostredia a Štátnej ochrany prírody zo Zvolena, ktorí tu boli obhliadať pozemky v chránenom území.

Nečudo, že miestni obyvatelia spolu so starostami dotknutých obcí vyjadrili vážne znepokojenie nad touto situáciou, ktorú už roky nedostatočne rieši ministerstvo životného prostredia. Podpredseda BBSK Roman Malatinec spolu s predstaviteľmi samospráv, lesníkmi a ochranármi urobil v Detve dve tlačovky.

Roman Malatinec

Roman Malatinec

Na nich spoločne vyzvali ministra životného prostredia Jána Budaja, aby prišiel medzi nich a navrhol riešenie tohto neúnosného stavu, keď miestnym obyvateľom i turistom ide v okolitých lesoch doslova o život, ale štát chráni medveďa hnedého, ktorý sa v poslednej dobe na Podpoľaní zjavne premnožil a nestačí mu jeho prirodzené teritórium na pohyb a získavanie potravy.

Na prvej tlačovke Romana Malatinca so starostami 12. mája 2022 odznelo toto:

Ministerstvo životného prostredia poslalo na Podpoľanie enviropolíciu

Miesto žiaduceho stretnutia so starostami dotknutých obcí Podpoľania sa ministerstvo životného prostredia zameralo na údajné nelegálne prikrmovanie medveďov. Zo stanoviska MŽP SR vyberáme:

„Upozorňujeme verejnosť, že v tomto období prebieha medvedia ruja a samice si strážia svoje mláďatá pred dospelými samcami, ktorí pre získanie medvedice zvyknú mláďatá usmrtiť. Medvedice vyhľadávajú pocit bezpečia, na človeka útočia len pri ohrození mláďat, na ich obranu. Lokalita Podpoľania je v stálej pozornosti ochranárov, pretože od ostatných sa líši tým, že sú tu dlhoročne a v rozpore so zákonom prikrmované medvede s cieľom pytliactva alebo vynúteného odstrelu.

Ministerstvo životného prostredia SR preto v súvislosti s novými incidentmi útokov medveďa, ktoré sa všetky odohrali na Podpoľaní, podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý je podľa presvedčenia MŽP zodpovedný za nelegálne prikrmovanie medveďov, pričom nehľadí na riziko, ktoré tým spôsobuje.

Ďalším problémom Podpoľania, sú aj tzv. fotokryty. Teda miesta, z ktorých si návštevníci fotia medveďov v ich prirodzenom prostredí. Aj to je jedným zo spôsobov privyrobenia si, MŽP počká na výsledky vyšetrovania, ktoré spresní príčinu včerajšieho útoku. MŽP SR okrem podania trestného oznámenia predstaví v blízkej budúcnosti projekt zameraný na podporu obcí, kde sa vyskytujú karpatské šelmy.“

Takéto (ne)riešenie problému starostov z Podpoľania i lesníkov nahnevalo. Roman Malatinec to vyjadril slovami:

„Ja som pozval pána ministra Budaja k nám na Podpoľanie a išiel sa so mnou prejsť do lesa. Nech vidí na vlastné oči, aká je tu situácia s medveďmi a čo sa dá s tým robiť. Miesto toho poslal k nám enviropolíciu, ktorá na základe udania hľadala v okolitých lesoch nelegálne krmoviská pre zver, kde by mala byť potrava, ktorá sem láka medvede. Myslíte, že niečo našli?“

Podľa Malatinca vždy v septembri – októbri Lesy SR kupujú 50 ton kŕmnej repy a 20 ton mrkvy. Následne ju lesníci uskladnia v 8 snehových jamách (pivniciach). Turisti nahlásili kopu repy a mrkvy, kým to chlapi uskladňovali 3 dni, potom roznášali v lyžici traktora a na vlečke. Zamestnanci GR ŠOP písali udanie na Okresný úrad, prišli, zhodnotili a skonštatovali, že nič nezákonné sa neudialo.

„Namiesto toho, aby prišiel minister, tak pošle políciu. Je to zbabelosť. Chápem, že sa snažia vyviniť. V pondelok sprejom, v stredu mrkvou zo septembra 2020. Hanba, chodia a niečo hľadajú, som zvedavý na záver ich vyšetrovania. Čakal som dialóg a oni takto,“

dodal nahnevaný vicežupan Malatinec.

Starostovia z Podpoľania žiadajú ministra životného prostredia, aby zakročil proti rozširovaniu výskytu medveďa hnedého v našich lesoch a blízko obydlí občanov a zamedzilo sa tak čoraz častejším útokom týchto šeliem na človeka. Podpoľanci vždy dokázali žiť s tamojšou prírodou a zvieratami v symbióze, ale pri nekontrolovateľnom náraste počtu medveďov a ich nadmernej ochrane sa táto rovnováha vytratila.

V pondelok 16. mája 2022 bola ďalšia tlačovka Podpoľancov v Detve:

K situácii s medveďmi sa vyjadril aj skúsený poľovný hospodár Lesov SR z revíru Poľana Ján Nôžka:

Čo ďalej s nebezpečnými medveďmi na Podpoľaní?

Napokon v pondelok predsa len došlo k stretnutiu ministra životného prostredia Jána Budaja, oboch štátnych tajomníkov MŽP a odborníkov z envirorezortu so starostami z Podpoľania v Bratislave, ale bez podpredsedu BBSK Romana Malatinca, ktorý ho k takémuto stretnutiu vyzýval.

Ministerstvo predstavilo koncepčné riešenia pre obce v prostredí karpatskej divočiny. Tie spočívajú vo zvýšenej kontrole územia z hľadiska nezákonného lovu a vnadenia, aj v navýšení finančnej podpory obciam na zabezpečenie kontajnerových stojísk, osvetlenia na osvetu a rozšírenie činnosti Zásahového tímu medveďa hnedého v regióne.

Ján Budaj

Ján Budaj

Pôjde aj o nákup fotopascí, techniky určenej na školenia či vybavenie pre obyvateľov (spreje proti medveďom a nástroje na ich plašenie zvukom či svetlom). Z Operačného programu kvalita životného prostredia má byť na túto aktivitu vyčlenených 50 miliónov eur, podľa záujmu obcí. Výzva bude zverejnená na webe MŽP SR.

V prípade problémov s populáciou medveďa na Poľane je však podľa ministra potrebné zistiť aj príčiny, pretože medveď ako predátor môže zvyšovať svoje počty len na území, kde má k dispozícii nadbytok potravy. Ide aj o nelegálne krmoviská, ktoré sa vyskytujú práve na území Podpoľania. Takéto krmoviská môžu úzko súvisieť nielen s nelegálnym lovom na medvede, ale aj s novým javom – s tzv. fototuristikou.

Minister Ján Budaj na tlačovke, kde nebol prítomný nikto zo starostov Podpoľania, okrem iného uviedol:

„Musíme zabrániť kolíziám s medveďmi, ale súčasne nepripustiť neriadené odstrely medveďa, ako zákonom chráneného druhu. Posilňujeme Zásahový tím pre medveďa hnedého a jasne zadefinujeme problémových medveďov, ktorých vyradíme z populácie.“

Zároveň minister vyzval starostky a starostov, aby kolízie medveďa hlásili priamo ministerstvu, a to aj cez Zelenú linku.

Autor: (tom) , Foto: Milan Alberti a ilustračné