Protesty proti vládnej nominácii Martina Klusa na Európsky dvor audítorov

SPRÁVY
4 /

Ako sme už informovali, v utorok dočasná vláda na návrh povereného premiéra Eduarda Hegera, ktorý vedie aj ministerstvo financií, schválila kandidatúru exposlanca SaS a bývalého štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov (EDA) so sídlom v Luxemburgu. To vyvolalo nesúhlasné reakcie opozície i časti verejnosti.

Politológ Martin Klus by mal vymeniť súčasného reprezentanta Slovenska v EDA, ktorým je od roku 2010  významný ekonóm Ladislav Balko. Nomináciu schvaľuje Európsky parlament a kandidáta vymenúva Rada ministrov na 6 rokov. Funkčný plat predstavuje mesačne  sumu okolo 20 000 eur.

Ladislav Balko

Ladislav Balko

V súvislosti s predchádzajúcim politickým pôsobením podpredsedu Slobody a Solidarity Martina Klusa vo funkciách štátneho tajomník na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a naposledy poslanca NR SR po odchode z SaS, keď nesúhlasil s odchodom tejto strany z vlády do opozície, aby následne podporoval vládu Eduarda Hegera aj pri vyslovovaní nedôvery v parlamente, vzniklo podozrenie z politickej korupcie.

Klusova materská strana SaS kritizovala jeho nomináciu do štruktúr EÚ poukazujúc na to, že súčasnej vládnej koalícii niekoľkokrát v parlamente pomohol, čo malo „za odmenu“ viesť k schváleniu jeho nominácie do EDA.

Zľava Igor Matovič, Martin Klus a Eduard Heger

Zľava Igor Matovič, Martin Klus a Eduard Heger

Predstavitelia Smeru v stredu apelovali na prezidentku, aby vzhľadom na chýbajúce skúsenosti a odbornosť riešila nomináciu poslanca Klusa za člena Európskeho dvora audítorov reprezentujúceho Slovensko.

Poslanci za Hlas zasa vyzvali Martina Klusa, aby stiahol súhlas so svojou nomináciou, pretože podľa nich ide o korupciu zo strany poverenej vlády. Ak súhlas nestiahne, chcú sa obrátiť na prezidentku.

„Všetci dobre vieme, že ide o čistokrvný príklad politickej korupcie, pretože Klus bol ten, ktorý v kľúčových hlasovaniach podržal vládnu koalíciu a bol ten, ktorý hlasoval za septembrový termín predčasných volieb,“

uviedol poslanec Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Matúš Šutaj Eštok

Matúš Šutaj Eštok

Podľa neho Klusovo konanie v parlamente bolo ovplyvnené prísľubom tejto nominácie. Vláda rozhodla o ňom bez ohľadu na to, že nespĺňa základné profesionálne a kvalifikačné kritériá v rámci vzdelania, odbornosti a praxe.

Prezidentka Zuzana Čaputová v tomto prípade nemá právomoc udeľovať súhlas vo veci nominácie zástupcu SR v Európskom dvore audítorov (EDA). Upozornila však dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera na potrebu zohľadňovať pri každej nominácii kritériá na odbornosť uchádzačov, pretože je potrebné vyhnúť sa aj potenciálnemu reputačnému riziku pre Slovensko pred medzinárodnými organizáciami.

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Samotný Martin Klus, ktorý pred vstupom do politiky pôsobila na UMB v Banskej Bystrici, na sociálnej sieti odmietol tvrdenia opozície o korupcii a absencii odborných skúseností. Tvrdí, že nominácia je ešte z októbra minulého roka, keď bol podpredsedom SaS, len sa z rôznych dôvodov odkladala až doteraz.

Klusovo postgraduálne vzdelanie vraj má ekonomický charakter a EDA je politická inštitúcia Európskej únie.

Európsky dvor audítorov v Luxemburgu

Európsky dvor audítorov v Luxemburgu

„Jej nominovaní členovia zastupujúci 27 členských štátov nerobia audit, ale koordinujú stovky profesionálnych audítorov v zmysle ochrany finančných záujmov Únie a jej členských krajín, o čom následne robia komplexné reporty. Preto člen nemusí byť audítor, ale najmä znalý politických a rozhodovacích procesov v EÚ a jej finančných tokov,“

vyhlásil Klus s tým, že tomuto sa venoval aj na slovenskom rezorte diplomacie.

Bude zaujímavé sledovať, ako napokon dopadne táto politická nominácia za Slovensko v orgánoch Európskej únie…

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné