Prípravy na zimnú bežkársku sezónu v meste pod Urpínom a okolí vrcholia

SPRÁVY
0 /

Aj tento rok budú mať všetci vyznávači jedného z najzdravších športov, bežeckého lyžovania, možnosť zašportovať si nielen v okolitých kopcoch Banskej Bystrice, ale aj v bezprostrednej blízkosti centra mesta. Pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb aktuálne robia všetko preto, aby boli všetky bežecké trate do prvej zimnej nádielky dôkladne pripravené.

Začiatkom októbra sa na pôde ZAaRES-u uskutočnilo pravidelné stretnutie s majiteľmi a správcami lesov, aby boli všetky strany vzájomne informované o plánoch počas nadchádzajúcej zimy. Všetci zástupcovia dotknutých urbárov, ako aj vedenie odštepného závodu Slovenská Ľupča (Lesy SR), s jesennou údržbou a následne aj zimnou úpravou tratí súhlasili.

Treba si uvedomiť, že všetky trate, ktoré sa pre bežkárov upravujú prechádzajú územím, ktoré má svojich vlastníkov. Chcem sa im poďakovať za ústretový prístup k bežkárom a otvorenú komunikáciu. Musíme sa prispôsobiť aj skutočnosti, že každé tri-štyri roky je v niektorých lokalitách plánovaná ťažba aj cez zimné mesiace. Preto sa bude počas tohtoročnej sezóny upravovať trať od skokanských mostíkov na Králikoch len po chaty na Bandoške. V tejto lokalite sa bude ratrak otáčať, takže k vleku na Kordíkoch či až k Chate nad Tajovom sa túto zimu bežkári po upravenej trati nedostanú,“

aktuálne informuje riaditeľ mestskej organizácie ZAaRES Ivan Šabo.

Ivan Šabo

Ivan Šabo

Jesenná údržba tratí sa vykonáva na prelome októbra a novembra a prebieha počas štyroch týždňov. Zamestnanci mestskej organizácie ZAaRES v okolitých kopcoch prepiľovali náletové dreviny, kosili a mulčovali okraje lesných ciest a zvážnic, po ktorých v zime vedú upravované trate. Začalo sa na Šachtičkách.

Trasa po hrebeni medzi Šachtičkami a Izbicou sa roky neudržiavala a na mnohých miestach už bola veľmi úzka. Preto sme ju rozšírili a okraje zmulčovali. Bežkári túto zmenu pri prvej návšteve určite pocítia a ocenia,“

dopĺňa Šabo.

Ďalšie práce sa zamerali na trate v Kremnických vrchoch. Upravený bol aj areál zimných športov na plážovom kúpalisku, kde po ročnej prestávke plánuje ZAaRES opäť spustiť obľúbený zasnežovaný okruh okolo jazera.

Zdroj: Zdenka Marhefková, Foto: ZAaRES a ilustračné