Primátor s novým štátnym tajomníkom Remišovej: Len konštruktívna diskusia môže priniesť výsledky

SPRÁVY
0 /

V stredu na pôde historickej Radnice v Banskej Bystrici privítal primátor Ján Nosko krátko po vymenovaní do funkcie nového štátneho tajomníka Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) Dušana Veliča  so svojím tímom.

Nový štátny tajomník chce byť samosprávam partnerom a komunikovať s nimi

Banskobystrický primátor Ján Nosko po rokovaní s Dušanom Veličom uviedol:

„Zo stretnutia mám dobrý pocit. Diskutovali sme predovšetkým o príprave nového programového obdobia v súvislosti s čerpaním eurofondov. Vypočul si naše názory a skúsenosti a som rád, že na regióny sa pozerá ako na dôležitých partnerov, s ktorými chce aktívne komunikovať.  Vítam a oceňujem takýto prístup. Som presvedčený, že požadované výsledky môže priniesť len dobre nastavená komunikácia a ochota počúvať jeden druhého.“

Ján Nosko

Ján Nosko               

Nosko verí, že konštruktívna diskusia s MIRRI bude pokračovať a v procese čerpania eurofondov bude rezort regionálneho rozvoja a informatizácie nápomocný samosprávam. Cieľ je spoločný: rozvoj miest a spokojnosť obyvateľov.

Dušan Velič pred nástupom do funkcie štátneho tajomníka na Remišovej ministerstve pôsobil ako vysokoškolský pedagóg a vedec – chemik na Univerzite Komenského v Bratislave. V minuloročných parlamentných voľbách bol na kandidátke Za ľudí. Jeho predchodcu Vladimíra Ledeckého na vlastnú žiadosť začiatkom apríla odvolala vláda a prešiel do parlamentu.

Dušan Velič

Dušan Velič

Spolupráca Veličovho predchodcu s mestami škrípala

Bystričania majú ešte v živej pamäti spor bývalého štátneho tajomníka MIRRI Vladimíra Ledeckého s primátorom Jánom Noskom v súvislosti s návrhom samostatného územia udržateľného mestského rozvoja (UMR) Banskej Bystrice a Zvolena.

O necitlivom  prístupe bývalého štátneho tajomníka ku skutočným potrebám samospráv  sa presvedčila aj Únia miest Slovenska, ktorá vlani odstúpila od memoranda o spolupráci s Remišovej ministerstvom.

Nevedno prečo si Ledecký na aplikovanie svojej „novej regionálnej politiky“ vybral práve Banskú Bystricu aj so Zvolenom. Nasilu pretláčal model spoločného územia rozvoja, hoci obe mestá, aj na základe predchádzajúcich skúseností s čerpaním eurofondov, logicky trvali na vytvorení dvoch samostatných celkov s okolitými obcami, splniac kritéria Európskej komisie.

Vladimír Ledecký

Vladimír Ledecký

„Váš iracionálny, bohorovný, ľahkovážny, neodborný a politický tlak na naše samosprávy mohol spôsobiť ohrozenie zdrojov v našom regióne. Verím, že práve vďaka principiálnemu postoju našich samospráv a podpore Únie miest Slovenska sa tak nestane,“

odpovedal na nezmyselný tlak štátneho tajomníka Ledeckého banskobystrický primátor Ján Nosko.

Napokon sa ukázalo, že štatutár nášho mesta mal  pravdu a Remišovej ministerstvo muselo akceptovať argumenty Banskej Bystrice a Zvolena. Ledeckému nepomohli ani jeho spojenci v našom meste idúci proti oprávneným záujmom oboch samospráv – Banskobystrická alternatíva a miestni aktivisti.

Vladimír Ledecký sa nie príliš pozitívne vyjadril aj k svojmu nástupcovi Veličovi:

„Dušana poznám ako veľmi slušného človeka, ktorý sa však nikdy regiónom a špeciálne najmenej rozvinutým profesne nevenoval. Zástupcovia regiónov, ani expertná skupina regionálneho rozvoja strany Za ľudí sa nemali šancu k nominácii vyjadriť.“

Bez ohľadu na vnútorné problémy strany Za ľudí treba veriť, že nový štátny tajomník MIRRI Dušan Velič bude spolupracovať s mestami na profesionálnej úrovni a pomôže im v čerpaní štrukturálnych eurofondov na ich rozvoj v aktuálnom programovom období EÚ.

Autor: (tom) , Foto: mesto BB a ilustračné