Prieskum Actly po vládnej kríze: Veľký prepad OĽaNO, dve tretiny ľudí chcú predčasné voľby

SPRÁVY
4 /

Agentúra Actly urobila od 27. do 31. marca 2021 exkluzívny prieskum pre Zoznam.sk a Topky.sk na vzorke tisíc respondentov. Je to prvý prieskum, ktorý zachytil vrcholiacu vládnu krízu, po ktorej prezidentka vymenovala viac – menej staronovú „prvoaprílovú“ vládu na čele s premiérom Eduardom Hegerom, ktorý si len vymenil stoličku ministra financií s predsedom OĽaNO Igorom Matovičom.

Keby sa parlamentné voľby konali začiatkom apríla, určite by sa ich zúčastnilo  63 % a pravdepodobne ďalších 23 % respondentov. 6 percent pravdepodobne nie a 8 percent by určite nešlo voliť. S prehľadom by vyhrala strana HLAS-sociálna demokracia so ziskom 22,7 % hlasov, na druhom mieste by sa umiestnil SMER-SD s 10,5 percentami, tesne pred treťou stranou SaS 10,3%.

odpovedi 63 percent respondentov uviedlo, že by určite išli voliť, 23 percent pravdepodobne,.Až na štvrté miesto kleslo Matovičovo hnutie OĽaNO  (9,6 %), za ním nasledujú strany Sme rodina (9,5 %),  Progresívne Slovensko (7,4 %) a KDH (5,6 %). Do parlamentu by sa tak dostalo 7 strán, pritom ôsmemu novému hnutiu Republika by do päťpercentnej hranice potrebnej na vstup do NR SR chýbala iba desatina percenta.

Pod čiarou skončili strany Aliancia – Maďari, národnosti, regióny  (4,1 %), Za ľudí (3,7 %) a SNS (3,1 %). Ostatné strany vrátane ĽSNS (2,9 %) by nezískali ani tri percentá hlasov.

Poslanecké mandáty v NR SR by sa rozdelili nasledovne:

Z prieskumu Actly vyplynulo, že až dve tretiny dospelých občanov SR sú za predčasné voľby v čo najkratšom čase. Určite áno povedalo 43 percent opýtaných, skôr áno 22 percent, skôr nie 17 percent a určite nie 18 percent respondentov.

Ak by sa referendum konalo po formálnej zmene vlády, účasť na ňom by s väčšou či menšou istotou plánovalo až 70 % oprávnených voličov. S istotou by sa ho zúčastnilo 46 %. Z tých, ktorí by sa zúčastnili referenda, podporuje predčasné voľby 88 % opýtaných.

Je zrejmé, že od jesene 2020 kontinuálne a s pomerne veľkou rýchlosťou klesajú preferencie vládneho hnutia OĽaNO. Rovnako, ale pomalším tempo rastú preferencie Progresívneho Slovensko.

Pri ostatných stranách je podpora buď stabilizovaná alebo prechádzajú krátkodobými výkyvmi. Strane Sme rodina pomohla k rastu preferencií „neutralita“ počas vládnej krízy.

Staronová vláda

Staronová vláda

Otázka je, čo sa bude diať vo vládnej koalícii po formálnej „prestavbe“ vlády, v ktorej zostal Igor Matovič s obrovskou nedôverou ľudí spolu s ďalšími ministrami zodpovednými za nezvládnutie koronakrízy s takmer desaťtisíc obeťami a negatívnymi dopadmi na sociálno – ekonomické postavenie ľudí na Slovensku.

Opozícia už avizovala, že získala dostatočný počet podpisov občanov pod petíciu za vypísanie referenda o skrátení volebného obdobia tohto parlamentu a v apríli predloží podpisové hárky prezidentke Zuzane Čaputovej…

 

Účasť na referende o predčasných voľbách

Účasť na referende o predčasných voľbách

Zdroj: (tom) a Actly, Foto: ilustračné