Prezidentka sa s referendovou otázkou obracia na Ústavný súd SR

SPRÁVY
14 /

Zuzana Čaputová v stredu oznámila, že jej kancelária preskúmala petičné hárky za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách, na ktorých bolo 524 013 platných podpisov občanov Slovenskej republiky. Ústavnosť referendovej otázky o skrátení volebného obdobia poslancov NR SR podľa prezidentky preskúma Ústavný súd SR, na ktorý sa bezodkladne obracia.

Ak Ústavný súd rozhodne kladne, referendum môže byť v septembri

Vyhláseniu prezidentky predchádzal politický trapas. Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová ešte pred vystúpením Zuzany Čaputovej na tlačovej besede verejne oznámila, že prezidentka sa obráti na Ústavný súd. Ako to mohla vedieť, keď hlava štátu iba pol hodiny predtým oznámila, že svoje rozhodnutie o referende oznámi popoludní?

So zberom podpisov sa začalo vo februári a napriek pandémii sa v rekordnom čase 11 týždňov podarilo vyzbierať omnoho viac podpisov, ako je potrebných 350 000 zo zákona.

Referendum vyhlasuje hlava štátu do 30 dní od odovzdania podpisov a konať by sa malo najneskôr 90 od jeho vyhlásenia. Ak sa však prezidentka rozhodla s referendovou otázkou obrátiť na Ústavný súd, ten má 60 dní na to, aby vyslovil jej súlad s Ústavou SR. Ak sa tak stane začínajú plynúť lehoty prezidentke, ako bolo uvedené vyššie.

Ústavný súd posudzuje, či predmet navrhovaného referenda je alebo nie je v súlade s ústavou, a ak áno, ako majú príslušné ústavné orgány postupovať po platnom referende. Na platnosť referenda sa vyžaduje účasť aspoň 50 percent + 1 oprávnených voličov, z ktorých nadpolovičná väčšina sa musí vyjadriť za. .

Prezidentka Čaputová dopredu deklarovala, že v prípade kladného stanoviska Ústavného súdu neplánuje využiť celú zostávajúcu časť lehoty, ktorú podľa ústavy má a referendum vyhlási tak, aby sa mohlo konať ešte v septembri.

Reakcie najsilnejších opozičných strán na rozhodnutie prezidentky

Predseda najsilnejšej opozičnej strany HLAS – sociálna demokracia Peter Pellegrini k rozhodnutiu prezidentky Čaputovej povedal:

„Rešpektujeme právo pani prezidentky obrátiť sa na Ústavný súd. Sme presvedčení, že vyjadrenie vôle ľudí v referende je plne v súlade s ústavou a zásadami demokratického a právneho štátu. Na druhej strane, každý mesiac tejto vlády škodí Slovensku a mrzí nás, že ľudia na možnosť prejaviť svoj názor v referende budú musieť ďalšie mesiace čakať.“

Opozičný Smer-SD zabezpečí kvalifikované právne zastupovanie na Ústavnom súde, ktorý bude posudzovať ústavnosť navrhovanej otázky v referende. Predseda Smeru Robert Fico uviedol:

„Ak by Ústavný súd „znemožnil“ referendum, obrátime sa na Európsky súd pre ľudské práva. Pani prezidentka Zuzana Čaputová svojím rozhodnutím ukázala, že je prezidentkou vládnej koalície a  dnes definitívne potopila priamu demokraciu. My sme predsa na Slovensku mali podobné dve referendá s podobnou otázkou, ale nikto ich ústavnoprávne nespochybnil.

Petičnú akciu za vypísanie referenda o predčasných voľbách aktívne podporili strany Hlas-sociálna demokracia, Smer-SD, SNS či Socialisti.sk, pridali sa Konfederácia odborových zväzov. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov  a ďalšie organizácie.

Autor: (tom) , Foto: ilustračné