Prečo by ani v tomto období nemala zostať vaša záhrada bez povšimnutia

PR
0 /

Aj keď do oficiálneho začiatku záhradkárskej sezóny zostáva ešte niekoľko týždňov, nielen vo veľkej záhrade môžete začať s jej prípravou na príchod nového ročného obdobia o niečo skôr.

Ušetríte si tým nielen čas, ale aj nemalé peniaze. Navyše, ak chcete urobiť v tomto priestore niekoľko malých vylepšení, čakať na vhodnejší čas nie je naozaj na mieste. Zimy dnes nie sú to, čo kedysi, takže ani počasie alebo zamrznutá pôda vám v menších úpravách a prípravách nebudú brániť.

Zima sa síce ešte ani zďaleka neskončila, no postupné predlžovanie dní a slnečného svitu naznačujú, že čakanie na príchod jari už nebude tak dlhé. Aby ste preto mali všetko dobre a do detailu pripravené na príchod novej sezóny, máme pre vás niekoľko tipov, ktoré by vám a predovšetkým vašej záhrade mohli pomôcť.

Nič nepodceníte

V momente, keď teplota vzduchu klesne pod bod mrazu a vonku sneží, prší a fúka silný vietor, je náš záujem o záhradu minimálny. V lete sa nám však môže tento nezáujem poriadne vypomstiť. Občasný prieskum stavu vonkajšieho priestoru sa teda vyplatí.

Ak si teraz overíte, ako vaša záhrada prežíva drsnú zimu, viete pred príchodom jari a sezóny včas reagovať. Máte prehľad o tom, ktoré rastliny zmrzli, prípadne ich musíte presadiť a doplniť.

Druhá vec je, že dnes nie sú mrazy trvalé a silné, takže sa vytvárajú ideálne podmienky na tvorbu dlhodobej vlhkosti a s ňou väčší výskyt škodcov. Aj v tomto období ich môžete odstrániť. V mnohých prípadoch je vhodné použiť na výživu aj kvalitné hnojivá.

Vašej záhrade to prospeje a zároveň na jar ušetrí veľa času a práce. Zároveň sa môžete pripraviť aj formou zakúpenia efektívnych prípravkov, či už insekticídov alebo prípravkov proti burinám, ktoré neskôr využijete.

Podobne ako naše telo, aj rastliny pri nedostatku slnka a výživy z pôdy trpia, čo môžete hnojivami alebo podobnými výživovými doplnkami zmeniť a pomôcť tak prečkať záhrade aj tú najväčšiu zimu.

Môžete zjemniť stav ťažkej pôdy

Dlhotrvajúci mráz je v tieto zimy (zatiaľ) pomerne zriedkavým javom a tak je pôda ešte dosť kyprá. Túto výhodu by ste mali využiť zvlášť vtedy, ak chcete pripraviť ťažkú pôdu záhrady na jar.

Mierny pohyb jej niekoľko týždňov pred skutočným začiatkom jari určite neuškodí. Ako sme spomínali, je to obzvlášť dôležité pre „ťažké pôdy“, t. j. pôdy s vysokým obsahom ílu alebo hliny.

Popri tom môžete odstrániť aj kamene a inú burinu, čím doprajete pôde dostatočne dlhý čas odpočinku. Na povrch sa tak opäť dostanú dôležité mikroorganizmy a pôda bude v marci dokonale pripravená na jarnú výsadbu, ktorej správny rast potom môžu ešte viac podporiť správne zvolené NPK hnojivá.

Všetko si môžete správne načasovať

Aj načasovanie výsadby je rozhodujúce, ak chcete pripraviť svoju záhradu na jar. A práve teraz máte na takéto premyslenie najviac priestoru! Znamená to vedieť, ktoré rastliny by ste si chceli do záhrady vysadiť a zistiť, kedy je na to ten správny čas.

Premyslíte si výsadbu

Čo platí pri skupinových fotografiách, platí aj pre správne usporiadanie rastlín na záhone. Väčšie porasty preto vysádzajte čo najviac vzadu, menšie naopak dopredu. Treba si tiež uvedomiť, že časom budú rásť a naberať na svojom objeme, čo znamená, nechať im na tento rozmach dostatok priestoru, vzduchu a slnka.

Pripravíte si náradie

Žiadna príprava nebude tak dokonalá a jednoduchá, ak nepoužijete na úpravu vhodné záhradné náradie. Treba ho poriadne prekontrolovať a opraviť. Aj náradie môže vplyvom vlhkosti a mrazu podliehať poškodeniu. Pokiaľ ste však nezabudli na malý záhradný domček, nič z toho vám nehrozí a o všetky doplnky starostlivosti o záhradu bude postarané!

Prekontrolovať sa oplatí aj konáre stromov, trávnik a časti, ktoré mohli byť vplyvom posypovej soli znehodnotené. Čím viac toho skontrolujete teraz v zime, tým menej starostí budete mať s prípravou záhrady na dlho očakávanú jar. Tak na to myslite.

foto: AlexMastro /Shutterstock.com

foto: AlexMastro /Shutterstock.com

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com