Posledný prieskum Focusu pred 2. kolom volieb prezidenta: Pellegrini 50,8 % a Korčok 49,2 %, tri ďalšie prieskumy

SPRÁVY
4 /

Agentúry FOCUS v dňoch od 28. marca do 2. apríla 2024 na vzorke 1 015 respondentov urobila formou osobných pohovorov exkluzívny prieskum pre TV Markíza, posledný pred sobotňajším druhým kolom prezidentských volieb, ktoré rozhodne o novej hlave štátu. Ukazuje sa, že to  bude mimoriadne tesné.

V utorkovom večernom dueli prezidentských oboch finálnych kandidátov na TV Markíza odznel výsledok posledného prieskumu preferencií pred voľbami.

Peter Pellegrini a Ivan Korčok

Peter Pellegrini a Ivan Korčok

Prezidentom SR by sa podľa Focusu  stal Peter Pellegrini s 50,8 percentami hlasov respondentov. Druhý Ivan Korčok by získal  49,2 percenta hlasov opýtaných, teda o 1,6 percenta menej.

„Ďakujem za vašu dôveru. Súboj o budúceho prezidenta bude najtesnejší v histórii a môže naozaj rozhodnúť každý jeden hlas. Príďte v sobotu voliť, aby to bol práve ten váš – a nech za vás nerozhodnú iní,“

reagoval na výsledok posledného prieskumu Peter Pellegrini smerom k občanom.

V samotnom televíznom dueli oboch kandidátov na Markíze sa občas iskrilo, ale hoc dynamická diskusia sa nedostala do neúnosných ostrých vzájomných útokov. V reakciách na položené otázky moderátora prevážila rozdielna argumentácia postojov oboch kandidátov, ale bez urážok na adresu oponenta.

V samotnom televíznom dueli oboch kandidátov na Markíze sa občas iskrilo, ale hoc dynamická diskusia sa nedostala do neúnosných ostrých vzájomných útokov. V odpovediach na položené otázky moderátora prevážila rozdielna argumentácia postojov oboch kandidátov, ale bez urážok na adresu oponenta.

Keď by sme mali hodnotiť, kto z dvojice kandidátov bol lepší, tak v utorok večer podal predsa len presvedčivejší výkon Peter Pellegrini, hoci Ivan Korčok sa snažil byť viac ako jeho rovnocenným súperom.

O všetkom však rozhodnú v sobotu 6. apríla voliči, hlavne ich účasť a odovzdané hlasy pre jedného či druhého kandidáta.

Prezidentský palác

Prezidentský palác

Podľa predvolebného modelu agentúry  NMS Market Research  pre denník SME v zisťovacom období v od 28. marca do 2. apríla 2024 na  vzorke 1 045 respondentov prostredníctvom online prieskumu by 51,1 percenta opýtaných volilo Ivana Korčoka a 48,3 percenta Petra Pellegriniho.

Z exkluzívneho prieskumu agentúry SANEP pre TA3  z prelomu marca a apríla 2024 vyplýva, že v  V druhom kole prezidentských volieb by tesne zvíťazil Peter Pellegrini so ziskom 50,7 percenta hlasov respondentov pred Ivanom Korčokom, ktorého by volilo 49,3 percenta opýtaných. Prieskum SANEP sa uskutočnil v dňoch 30. marca až 3. apríla 2024 na vzorke 1 600 respondentov.

Podobné výsledky ako Focus priniesol aj prieskum agentúry MEDIAN SK pre RTVS, ktorý sa uskutočnil v dňoch 28. – 31. marca 2024 na vzorke 1 218 respondentov. Peter Pellegrini by podľa tohto prieskumu  získal podporu na úrovni 51,1 percenta respondentov a stal by sa prezidentom Slovenskej republiky. Ivana Korčoka by volilo 48,9 percenta opýtaných. Mimochodom práve v RTVS v stredu o 20:10 hod. prebehne posledný duel oboch prezidentských kandidátov pred volebným moratóriom.

Pellegrini versus Korčok

Pellegrini versus Korčok

Zdroj: (tom)   a TV Markíza  , Foto: ilustračné