Pavel „Hirax“ Baričák: Ja nie som za nič, ja som za PRAVDU

ZAMYSLENIE
1 /

Slovenský prozaik, básnik, hudobník, cestovateľ a bloger  Pavel „Hirax“ Baričák (1971) sa vo svojom najnovšom zamyslení venuje hľadaniu pravdy o našom živote a prekonávaniu predsudkov.

„Paľko, počul si mňa niekedy nadávať na túto vládu?“ spýtal sa ma kamarát.

„Nie a to je zlé. Nie nadávať, ale to nefungujúce konštruktívne a so slušnosťou pomenovávať ,“odvetil som mu.

– Nie, ja zastávam názor, že musíš iba podporovať. Ak sa stane prešľap, lepšie mlčať,“ oponoval mi.

A toto je presne to, kedy pravda dostáva na frak, aj keď si daný fanúšik politickej strany alebo určitého smerovania spoločnosti myslí, že bojuje za dobro. Je to fanatizmus, radikalizmus a je úplne fuk či ste za pána Sulíka alebo za pána Fica. Trochu to pripomína prežité roky socializmu – iba velebiť, kritika nie (ak áno, tak iba tá, stranou odobrená).

„Nie, toto mi nerozprávaj, v tomto s tebou nesúhlasím,“ bránil sa, keď som poukazoval na zlý management, distribuovanie a vysvetľovania nových bodov opatrení terajších vládnucich strán počas korony – konkrétne keď vydajú dajakú novú smernicu, ako sa má človek správať a zariadiť, ale človek to nevie tak ľahko dohľadať, ako to nový predpis vlastne znie.

A keď to konečne na webe nájde, musí si nájsť aj tak nejaký článok od redaktora daktorého média, ktorý to rozbije na drobné a prenesie do ľudskej reči. Nehovoriac o tom, keď nabehne na daný softwér či stránku, kde má čosi vyplniť a zistí, že funguje s mnohými nedokonalosťami.

Boli sme v Bulharsku. Tí manželia boli obaja vysoko inteligentní, pracovali pre dajaký dôležitý štátny útvar. No napriek tomu nevedeli ako vyplniť e-hranicu pre letecký návrat na Slovensko pre svoje maloleté deti.

Keďže som si touto procedúrou prešiel a úspešne objavil cestu vyplnenia potrebného protokolu, poradil som im: „Musíte to robiť na mobile. Na laptope to za polovičkou vždy zamrzne, ide to dokončiť iba na mobile. A v mobile musíte do kolónky detí vložiť vaše číslo očkovacieho protokolu. Áno, viem, nie sú očkované, ale inak vás to nepustí dokončiť. Rodič k deťom musí vložiť svoje očkovanie alebo svoj výsledok testu…“

„To ma nenapadlo, mohli to pod čiarou kdesi vo vysvetlivkách popísať… A do kolónky čísiel sedačiek v lietadle napísať čo, ani cez to som sa nevedel dostať? Veď tie mi určia až po čekingu… Radšej by som to už mal vyplnené teraz pred odletom,“  vravel mi smutne.

„Vypíšte hocijaké, pokojne dajte 1, 2, 3 a 4,“  poradil som mu to, čo mne poradila pani z cestovky, cez ktorú sme zakúpili zájazd my. „Ak by sa po lete objavil prípad korony, dohľadajú si nás ľahko, tie zasadacie letecké poriadky majú uložené, kontakty na nás majú tiež.

Keď som danému kamarátovi rozpovedal túto historku, trochu povolil a pritakal:  „Áno, o tomto by sa malo hovoriť, nech sa to opraví.“

Malo by sa hovoriť o všetkom, čo nefunguje. Aj napriek tomu, že to spôsobila politická strana, ktorej ste prívrženec. Dobré podporiť, zlé pripomienkovať, lebo ak budeme mlčať, nič sa k lepšiemu nezlepší. Ja nie som verný fanúšik žiadnej politickej strany, rozhodujem sa vždy pred voľbami. Toto ma oslobodzuje. Ten kamarát ma pomenoval, že „som teda za nič, že som len tak v priestore“.  

No ja nie som za nič, ja som za PRAVDU. Napriek tomu, že veľakrát vyjde na povrch neskôr, aj keby za polstoročie. No dovtedy nebudem v návale zlosti pri víne kričať, že „toto sa URČITE stalo takto. Vtedy rozumný človek vyslovuje:  „Môj pocit je takýto, ale pravda to nemusí byť, kým sa to nepotvrdí aj faktami. Ak sa však čosi deje a je to už pravdou, treba to slušne pomenovať, aj keď je to maslo vášho vodcu.“

No všimol som si, že z ľudí sa stávajú fanatici. Na svoju politickú stranu nevyslovia nič kritické, aj keby bola zodpovedná za kradnutie v štáte, vraždy, úplatky, zatváranie nevinných alebo za veci, ktoré sú škodlivé, nefungujúce. Takto vzniká radikalizmus, pribúda hádok, stráca sa tolerancia a snaha pochopiť iného.

Preto som za PRAVDU. Lebo ak by šéf v dajakej firme zámerne prehliadal prešľapy dajakého zamestnanca, ak by manželka mlčala pri útokoch manžela na ňu či dial by sa hocijaký obdobný prípad, vždy to pôjde iba k horšiemu a daní účastníci si v konci prejdú ťažšími lekciami. Preto som „slušnou formou za pravdu“.

P.S. Fotka: Obzor, Bulharsko 2021.

Autor: Pavel „Hirax“ Baričák, Foto: autor a ilustračné