Parkovací dom „v jame“ pri mestskom úrade už má právoplatné stavebné povolenie

SPRÁVY
12 /

Mnohí Bystričania pohybujúci sa cez Námestie slobody okolo mestského úradu už zaregistrovali, že v toľko kritizovanej „jame“ sa po rokoch ticha v posledných dvoch týždňoch začalo konečne niečo diať. Stavebná firma Hornex tu začala s postupnou prípravou územia pre budúci parkovací dom, ktorý mal podľa pôvodných plánov na tomto mieste stáť už pred viac ako desiatimi rokmi.

Primátor mesta Ján Nosko uviedol:

„Od môjho nástupu do funkcie primátora som absolvoval množstvo stretnutí s cieľom zrealizovať tento projekt. Aj keď to bola dlhá a náročná cesta, dnes sa nám podarilo dosiahnuť významný míľnik. V rukách totiž držím čerstvé právoplatné stavebné povolenie. Môže tak odštartovať výstavba parkovacieho domu s viac ako 200 parkovacími miestami. Slúžiť bude nielen klientom mestského úradu, ale v budúcnosti, verím, aj návštevníkom Domu kultúry, ktorý chceme spoločne s Banskobystrickým samosprávnym krajom získať do vlastníctva a zrekonštruovať.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Mesto intenzívne komunikuje s investorom stavby – spoločnosťou Kooperativa a prostredníctvom mediálneho brífingu onedlho poskytnú verejnosti všetky dôležité informácie. Primátor Nosko dúfa, že ďalší banskobystrický strašiak bude už čoskoro minulosťou.

Nový objekt ponúkne Banskobystričanom dlho očakávané využitie. Na parkovanie pre verejnosť a tiež dlhodobý prenájom tu bude k dispozícii 210 parkovacích miest.

Stavenisko

Stavenisko

Zámer parkovacieho domu pred banskobystrickým Mestským úradom, ktorý sa mal stať realitou už pred niekoľkými rokmi, sa konečne naplní. Pozemok nadobudla koncom roka 2021 poisťovňa KOOPERATIVA, ktorá sa popri poskytovaní poistných riešení venuje na viacerých miestach Slovenska aj vlastným investičným projektom v oblasti nehnuteľností.

„Výstavba garážového domu je pre našu spoločnosť zaujímavá investícia, pretože prináša obyvateľom Banskej Bystrice zvýšený komfort života v meste. Parkovací dom ponúkne obyvateľom ekonomické, ale aj ekologické riešenie problému s parkovaním v centre mesta,“

povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva poisťovne KOOPERATIVA Vladimír Bakeš.

Vladimír Bakeš

Vladimír Bakeš

Nový majiteľ nehnuteľnosti v spolupráci s banskobystrickými architektmi z kancelárie AMŠ Partners pripravili realizačnú projektovú dokumentáciu. Po získaní nového stavebného povolenia môže výstavba objektu s 5 nadzemnými podlažiami a takmer 1 800 m² celkovej čistej plochy prenajímateľných obchodných priestorov začať.

Nový parkovací dom by mal vyriešiť nielen problém s parkovaním návštevníkov okolitých inštitúcií a polikliniky, ale nadväzuje aj na víziu mesta komplexnej revitalizácie Námestia slobody s vytvorením kvalitného a bezpečného verejného priestoru, ktorý dnes zaberajú chaoticky parkujúce automobily.

Vizuál parkovacieho domu

Vizuál parkovacieho domu

Autor: (tom), Foto: ilustračné a vizualizácie