Pandemická komisia vlády SR rozdelila okresy na červené a oranžové, Banská Bystrica je zelená aj v 2. vlne pandémie

SPRÁVY
5 /

Po piatkovom zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí informoval o nových opatreniach počas druhej vlny pandémie. Lokality, v ktorých je zvýšené riziko nákazy novým koronavírusom (červené a oranžové okresy v rámci Slovenska), by mali prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia.

Štátny semafor pre okresy s obmedzeniami

Obmedzenia sa budú týkať zákazu konania hromadných podujatí v interiéroch od 23:00 do 6:00 hod., s výnimkou svadieb do 150 osôb. Pandemická komisia odporúča zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb.

Odporúča tiež samosprávam, aby vydali zákaz konzumácie alkoholu po 22:00 hod. a zákaz používania vodných fajok. Na tzv. červenom semafore sú lokality Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín. Banská Bystrica je v bezpečnej zelenej zóne.

„Identifikovali sme, že Bratislava I je obvod, kde má táto mestská časť na zodpovednosti vysoké množstvo nakazených v celom bratislavskom regióne, a zároveň aj najvyšší počet ľudí, ktorí s touto infekciou žijú v tejto bratislavskej mestskej časti,“ 

povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že návštevu tejto lokality neodporúča.

Mesto Bratislava sa bude pri svojom COVID-19 semafore riadiť farbou, ktorú hlavnému mestu určí štátny semafor. Hovorkyňa Bratislavy Katarína Rajčanová uviedla:

„Pokiaľ budú na štátnom semafore mestské časti vyznačené rôznymi farbami, mesto Bratislava bude používať farebné označenie priradené obvodu s najhoršou epidemiologickou situáciou. Keďže v piatok ministerstvo zdravotníctva zverejnilo, že okres Bratislava I je už v červenej fáze epidémie, náš semafor zostáva tiež červený.“

Minister Krajčí dodal , že situácia sa zhoršila v okrese Michalovce práve po cirkevnom sviatku. Má ísť o 31 starších ľudí:

V prípade kategórie nad 65 rokov viac ako 80 percent ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom SARS-CoV-2, končí v nemocniciach.“ 

Rovnako minister vyzval ľudí, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov školského roka vyvarovali návštevy svojich starých rodičov:

Veľmi pekne prosím, aby sme ochránili tých najzraniteľnejších medzi nami, pretože od toho závisí úspech toho, ako si s touto pandémiou poradíme aj na Slovensku.“

Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že by rád vyriešil opatrenia na regionálnej úrovni s cieľom, aby boli trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie. Regióny, ktorých sa opatrenia týkajú, môžu podľa neho konať už počas soboty.

Pre zaujímavosť aktuálny počet z doterajších 4 526 prípadov pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je podľa krajov k 5. septembru 2020 nasledovný:

Bratislavský kraj 1 284

Trenčiansky kraj 628

Košický kraj 600

Žilinský kraj 529

Prešovský kraj 518

Trnavský kraj 385

Nitriansky kraj 330

Banskobystrický kraj  252

Za piatok po vykonaní 5 947 testov pribudlo na Slovensku rekordných 226 nových prípadov pozitívne testovaných ľudína COVID-19, čo je najviac od začiatku pandémie 6. marca 2020. Bystričanov môže aj v tejto zložitej situácii tešiť fakt, že v našom kraji máme najmenej pozitívnych prípadov zo všetkých krajov aj v druhej fáze šírenia koronavírusu.

„S návratom detí do škôl a škôlok po prázdninách a návratom dospelých do zamestnania po dovolenkách sa prirodzene zvyšuje mobilita ľudí. Tým rastie aj riziko šírenia ochorenia COVID-19, s tým súvisí vyšší počet indikácií na testovanie aj počet kontaktov pozitívne testovaných osôb,“ 

 vysvetľujú hygienici.

ÚVZ SR apeluje na ľudí, aby mali v čase pretrvávajúcej pandémie stále na pamäti dôležitosť dodržiavania základnej a veľmi účinnej prevencie. Dbať treba na nosenie rúšok, dodržiavanie dostatočného sociálneho odstupu a pravidelné umývanie, respektíve dezinfekciu rúk:

Vďaka týmto trom zásadám významne bránime nielen šíreniu ochorenia COVID-19, ale aj šíreniu mnohých ďalších infekčných ochorení vrátane chrípky, ktorej sezóna sa blíži.“

Okrem oficiálnej stránky ÚVZ SR odporúčajú sledovať aj webstránky miestne príslušných RÚVZ. Vyhýbať sa treba miestam s vyššou koncentráciou ľudí je dôležité aj v exteriéri:

Pokiaľ to nie je možné, v záujme účinnej prevencie odporúčame aj vonku nasadiť si na takýchto miestach rúško a zdržiavať sa tam len na nevyhnutný čas.“

Situácia na hraniciach

Zvažuje sa aj zatvorenie hraníc s Ukrajinou vzhľadom na epidemiologickú situáciu v tejto krajine, ako aj na východnom Slovensku. Zoznam červených krajín sa zatiaľ nemení.

„Čo sa týka Ukrajiny, v hre je aj úplné uzatvorenie hraníc s touto krajinou, pretože aj situácia na východnom Slovensku je najmä v okrese Michalovce vážna,“

potvrdil minister Krajčí.

Zoznam červených krajín sa nateraz podľa neho meniť nebude:

„Ale čo sa týka regiónov, tak vidieť, že veľmi rizikové je v Rakúsku hlavné mesto Viedeň a rovnako veľmi rizikové v Česku je hlavné mesto Praha. Tu sa situácia zhoršuje. Rovnako predpokladám zhoršenie situácie na talianskej Sardínii. Naopak, situácia sa zlepšila v Poľsku. Najrizikovejšou oblasťou je práve pohraničie Poľska a Slovenska.“

Situáciu prehodnocujú epidemiológovia aj v prípade Švédska a Bulharska. Je pravdepodobné, že pokiaľ sa situácia za posledný týždeň nezhorší, bude Slovensko  prehodnocovať tieto krajiny a dostanú sa, aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu v našej krajine, do skupiny tzv. zelených krajín.

Medzi rizikové krajiny sú od septembra  zaradené aj obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov: Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta.

V zozname menej rizikových krajín ostáva 26 štátov: Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko. Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

Autor: (dem), Foto: TASR a ilustračné