Otvárajte dvere, svadobná rodina!

Výstava
0 /

Pozvanie Stredoslovenského múzea na najnovšiu etnografickú výstavu patrí nielen milovníkom tradícií, ale aj záujemcom, ktorí by sa chceli dozvedieť viac o svadobných zvykoch, obradoch a poverách našich prastarých materí. Slávnostné otvorenie výstavy etnologičky múzea Jany Nahálkovej sa uskutoční už najbližší utorok 12. júla 2016 o 16:00 hod. vo výstavných priestoroch Thurzovho domu.

Výstavy s ľudovou tematikou majú stále viac priaznivcov

„O tom, že si etnografické výstavy za tie roky našli svojich obdivovateľov niet pochýb. Najviac nás však teší fakt, že medzi návštevníkmi týchto výstav je čoraz viac mladých ľudí, pre ktorých Stredoslovenské múzeum uchováva a približuje tradičné zvyky a obyčaje našich predkov“,

pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea (ďalej len SSM) Roman Hradecký.

Etnografické výstavy majú v činnosti Stredoslovenského múzea svoje miesto, práve preto po výstavách Premeny dreva dlátom, To vajíčko maľovanô, Krása do čipky zakliata, Čepiec – pýcha vydatej ženyBúvajže mi, búvaj prichádza etnologička Jana Nahálková s novou výstavou o svadobných zvykoch mikroregiónu Severného Podpoľania pod názvom OTVÁRAJTE DVERE, SVADOBNÁ RODINA!

Výstava je v poradí už druhou z triptychu pripravovaných podujatí, prostredníctvom ktorých etnologička Stredoslovenského múzea predstaví životný cyklus vidieckeho obyvateľa v minulosti, od narodenia cez sobáš, až po jeho smrť.

… Prišli sme vás poprosiť, aby ste nám priviedli nevestu …

Svadba spolu s narodením dieťaťa a smrťou patrí k výrazným zmenám v živote človeka, ktoré už od nepamäti sprevádzali osobité obyčaje, obrady, magické úkony a veštby.

Ak sme si doteraz mysleli, že kúpa nevesty je doménou vzdialených krajín Blízkeho východu a majetkové či náboženské pomery miešali karty osudy len mladým vo vzdialených zemepisných šírkach, sme na veľkom omyle. Ako sa konali pytačky v minulosti, koľko trvali zálety, kto boli ohováračky a prečo sobáše uzatvárali naši predkovia v iné dni ako v sobotu, to všetko, ale aj oveľa viac sa dozvedia návštevníci Thurzovho domu na najnovšej výstave Stredoslovenského múzea.

Výstava o svadobných zvykoch a tradíciách hovorí však aj o tom prečo naši predkovia za nešťastný mesiac na vydaj považovali dnes tak obľúbený mesiac lásky – máj, a tiež o všetkom, čo nesmelo chýbať vo výbave vtedajšej mladej nevesty.

Inšpirovať sa zvykmi našich predkov alebo si len zaspomínať na obyčaje našich starých otcov a materí,“

hovorí autorka výstavy Jana Nahálková.

Najnovšia etnografická výstava v Thurzovom dome priblíži širokej laickej verejnosti pútavou formou už takmer zabudnuté zvyky a povery a objasní ich význam z pohľadu života našich predkov. Okrem prezentácie rozmanitého a bohatého zbierkového fondu Stredoslovenského múzea, budú na výstave prezentované aj zapožičané predmety z Horehronského múzea v Brezne, z Liptovského múzea a tiež z Novohradského múzea a galérie v Lučenci.

Štvrtky patria v Stredoslovenskom múzeu komentovaným prehliadkam výstav

„K ponuke Stredoslovenského múzea neodmysliteľne patria komentované prehliadky výstavy, ktoré pripravujeme pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac,“

pozýva riaditeľ SSM Roman Hradecký.

Vo štvrtok 21. 7., 18. 8., 29. 9., 20. 10. 2016 o 16:00 hod. v cene vstupenky môžu návštevníci Thurzovho domu zažiť výstavu spolu s odborným výkladom autorky a etnologičky Jany Nahálkovej. Komentované prehliadky sa začínajú už 21. júla.

Etnografickú výstavu zobrazujúcu zvyky našich predkov môžu návštevníci Stredoslovenského múzea obdivovať v Thurzovom dome až do 6. novembra 2016.plagat svadobna rodina

Zdroj: SSM BB, Foto: ilust.