Osem tipov, prečo nevynechať tohtoročný 365. Radvanský jarmok od 7. – 10. septembra 2023

SPRÁVY
1 /

Banskobystrické Kultúrne leto bohaté na viac ako tridsať podujatí, ktorých atmosféru sme si mohli vychutnávať počas letných prázdnin sa blíži ku koncu. Už v nadchádzajúcich dňoch 7. až 10. septembra 2023 ho ukončí najobľúbenejšie podujatie Banskobystričanov – tradičný Radvanský jarmok s bohatým programom.

Banská Bystrica sa tak opäť stane dejiskom prezentácie tradícií, zvykov, ale aj zábavy a dobrého jedla i pitia. Môžete sa tešiť na mnoho koncertov a hudobno-tanečných vystúpení, ale aj na rozhovory, výstavy, tvorivé dielne, bábkové divadlo pre deti či potulné pre dospelých.

„Nevynechajte slávnostné otvorenie, ktoré sa uskutoční v piatok 8. septembra o 18:00 hod. na Námestí SNP. Všetkých vás srdečne pozývam a teším sa na stretnutie s vami,“

pozýva banskobystrický primátor Ján Nosko.

Ján Nosko

Ján Nosko

Osem tipov, prečo navštíviť 365. Radvanský jarmok

1. Navštívte Trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami umiestnené v okolí Barbakánu, na Starej Tržnici na Námestí Štefana Moysesa, na Námestí SNP a v Dolnej ulici. Významné kovospracujúce remeselnícke techniky – mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo, ktoré budú rezonovať celým jarmokom spolu s ďalšími remeslami, predvedie takmer 300 remeselníkov z rôznych kútov Slovenska a zahraničia.

2. Zúčastnite sa slávnostného otvorenia 365. Radvanského jarmoku, ktoré sa uskutoční v piatok, 8. septembra o 18:00 hod. na Námestí SNP. Okrem tradičného folklóru a folklórnych súborovz Banskej Bystrice a okolia sa môžete tešiť na umelcov z Českej republiky – Ivana Mládka so svojím Banjo Band či speváčku Anetu Langerovú. Režisérom slávnostného otvorenia je tanečník a choreograf Laco Cmorej.

3. Zažite zaujímavé prepojenia – scénické hudobno-tanečné dielo o baníctve predvedie PUĽS v sobotu, 9.septembra o 19:30 hod. Po ňom uzavrú sobotňajší program o 21:45 h. dve zdanlivo odlišné zoskupenia – skupina Billy Barman a dievčatá zo SĽUK-u.

4. Vyskúšajte si svoje zručnosti v tvorivých dielňach v Lazovnej ulici. V tvorivej uličke si budete môcť počas piatka a soboty skúsiť modrotlač, výrobu sviečok, tkanie kobercov, prácu s kožou, plstenie či výrobu papierového permoníka. V okolí Barbakánu si zas budú môcť deti v posledný deň jarmoku – v nedeľu, vyskúšať hry, ktoré sa najmenší hrávali v minulosti.

5. Nevynechajte tradičné bábkové divadlo pre deti „Herkules alebo Dobytie pekla“ v podaní Ivana Gontka z Nitry (sobota o 10:30 hod. pri Barbakáne) či potulné Divadlo J+T: Legenda (Jánošikowa?) pre dospelých(piatok o 18:00 hod. pri Barbakáne).

6. Ochutnajte tradičné jarmočné špeciality v stánkoch na Námestí Štefana Moysesa, v Dolnej ulici a na Štefánikovom nábreží. Stánky s občerstvením budú vítať všetkých jarmočníkov už vo štvrtok, 7. septembra od 14:00 hod. do polnoci. Počas hlavných jarmočných dní, piatka a soboty, budú k dispozícii už od 9:00 hod.

7. Nevynechajte foyer historickej Radnice na Námestí SNP 1 s výstavou Kovový štvorlístok banskobystrických remesiel, THURZO-FUGGER zážitkovú expozíciu v Barbakáne, Dvor remesiel ÚĽUVna Dolnej 14 s prezentáciou ľudových remesiel, výstavu drobných hospodárskych zvierat a rôznymi prednáškami na Dolnej 25, Thurzov dom s kolekciou šperkov Kataríny Žiak a ďalšie.

8. Zabavte sa na kolotočoch, ktoré budú umiestnené v lokalite Štefánikovo nábrežie a Hronské predmestie od štvrtka do nedele, v čase od 9:00 h. do polnoci.

Podrobný program ako aj dopravný režim, ktorý bude v rozsahu ako vlani, nájdete na: https://www.banskabystrica.sk/radvanskyjarmok/.

Zdroj: Mesto BB a (tom), Foto: ilustračné