Osem krokov k založeniu skleníka aj pre začiatočníkov

PR
0 /

Takže chcete záhradníčiť po celý rok? Alebo si predĺžiť pestovateľskú sezónu? Poprípade sa zaujímate sa o pestovanie rastlín, ktoré neprežijú vo vašej záhrade? Ak je odpoveď na niektorú z týchto otázok „áno“, skleník by mohol byť riešením.

Záhradný skleník poskytne stabilné, teplé prostredie, kde sa rastliny vášho záujmu môžu pestovať po celý rok. Môže sa tiež použiť na naštartovanie vegetačného obdobia, keď sa rastliny, ako sú napríklad paradajky a papriky, vysádzajú skoro a neskôr sa premiestňujú do záhrady.

Pestovanie vlastných plodín v skleníku je neuveriteľne naplňujúce a príjemné trávenie času, ale ako pri každom koníčku, ktorý si vyžaduje určitú zručnosť a znalosti, môže byť krivka učenia dosť strmá. S našou pomocou to však zvládnete.

zdroj: Polarpx/shutterstock.com

zdroj: Polarpx/shutterstock.com

Začíname

Prvá vec, ktorú si treba pri kúpe alebo stavbe skleníka zistiť je, koľko miesta na pestovanie budete potrebovať. Majte na pamäti, že skleník je dlhodobá investícia. Váš výber by mal byť dostatočne veľký, aby poskytoval dostatok priestoru na ďalšie roky.

V mnohých prípadoch majitelia skleníkov nakoniec potrebujú väčšiu plochu, než si pôvodne mysleli. Okrem toho, ak plánujete pestovať zeleninu, budete potrebovať maximum svetla a dostatok priestoru nad hlavou, čo je dobré aj pre závesné rastliny.

Skleníky sú k dispozícii pre takmer akýkoľvek rozpočet a väčšinu možno postaviť za menej ako jeden deň.

Presklenie

Presklenie je kryt okolo rámu skleníka. Je zodpovedné za prepúšťanie slnečného svetla a jeho tepla, pričom živly udrží mimo. Sklo je najlepším zasklievacím materiálom, ale zároveň aj najdrahším. Plastové fólie fungujú dobre a sú lacné, ale rýchlo sa znehodnotia.

Polykarbonát je lacnejší ako sklo, je ľahký a udržuje teplo lepšie ako sklo alebo plast. Navyše ho je možné použiť na rovné aj ohnuté povrchy, dobre prepúšťa svetlo a je mimoriadne pevný.

Výber stanovišťa

Čím bližšie k domu, alebo záhrade sa skleník nachádza, tým je pravdepodobnejšie, že ho budete využívať. Zvážte aj prístup k elektrine a vode – oboje pravdepodobne budete potrebovať.

Hľadajte rovnú oblasť s maximálnym vystavením slnku. Ak je to možné, nájdite miesto, kde bude skleník počas zimy vystavený priamemu slnečnému žiareniu aspoň 6 hodín denne. Orientáciou skleníka z východu na západ získa najdlhšia strana plné južné slnečné svetlo.

Blízkosť listnatých stromov môže poskytnúť potrebný tieň v lete a keďže každú jeseň strácajú listy, v zime umožnia prístup slnečnému žiareniu. Vyhnite sa výberu skleníka v blízkosti ihličnatých stromov alebo iných objektov, ktoré budú vrhať tieň počas dlhých zimných mesiacov.

Skleník je možné umiestniť takmer na akýkoľvek povrch, mala by tam však byť dostatočná drenáž. Ak chcete vytvoriť ideálny povrch, položte na oblasť, ktorá sa má použiť, vrstvu krajinnej látky – to udrží burinu mimo a zároveň umožní odvodnenie – a zakryte látku ju cca 8 cm  štrku.

zdroj: gowithstock/shutterstock.com

zdroj: gowithstock/shutterstock.com

Príslušenstvo

V závislosti od vašich predsavzatí a rozpočtu môžete pridať regály, automatické vetracie otvory, hmlový systém, vykurovací systém, ventilátor, stojan na náradie… a zoznam by mohol ešte pokračovať. Zvážte, čo skutočne potrebujete, čo by ste chceli mať a na čo máte priestor.

Kúrenie

Kým cez deň dostávajú veľa slnka, v noci nezateplený skleník rýchlo vychladne. Elektrický ohrievač s napätím 220 V funguje dobre. Účinné sú aj malé plynové, alebo olejové ohrievače určené na inštaláciu cez murovanú stenu. Existujú aj solárne ohrievače určené špeciálne pre záhradné skleníky.

Žiarivé tepelné lampy zavesené nad rastlinami v kombinácii s káblami na vykurovanie pôdy pod záhonmi udržia väčšinu rastlín dostatočne v teple. Uistite sa, že skleník je vetraný a že akýkoľvek vykurovací systém má automatické vypnutie.

Tip: Umiestnite kamene alebo sudy s vodou do skleníka, aby ste zachytili slnečné teplo a udržali rastliny v teple počas chladných večerov.

Tienenie

Počas horúcich dní, alebo keď slnko dopadá priamo na skleník, môže tienenie zabrániť spáleniu rastlín znížením množstva letného slnečného žiarenia. Na zatienenie rastlín možno použiť polypropylénové tieniace tkaniny, rolovacie clony z dreva alebo hliníka, vinylové plastové tienenie alebo náterové materiály.

Vetranie

Rastlinám môže byť príliš teplo aj počas chladného počasia, takže dobré vetranie skleníka je kľúčové. Vetracie otvory môžu byť ovládané ručne, ale budete musieť pozorne sledovať teploty. K dispozícii sú elektrické a na teplotu citlivé hydraulické prieduchy, ktoré sa automaticky otvárajú a zatvárajú.

V teplejších mesiacoch musíte udržiavať skleník chladnejší. Vlhkosť v skleníku je takmer vždy blízko vrcholu kvôli objemu zelene. Listy vo všeobecnosti vykonávajú proces nazývaný transpirácia, pri ktorom vypúšťajú vlhkosť z pórov na svoj exteriér. Príliš vysoká vlhkosť môže spôsobiť, že sa v skleníku rozmnožia plesne, huby a hmyz.

Ak má váš skleník obmedzené alebo žiadne vetranie, vaše rastliny môžu uhynúť. Inštalácia oscilačného ventilátora pomôže udržať pohyb vzduchu v skleníku a zabráni mnohým problémom s chorobami.

zdroj: Ksenia Khmelikova/shutterstock.com

zdroj: Ksenia Khmelikova/shutterstock.com

Svetlo

Sú veci, ktoré skleník nedokáže poskytnúť. Jednou z nich je, aby dni trvali dlhšie. Väčšina vašich rastlín potrebuje svetlo, aby sa im darilo, pretože svetlo je životne dôležité pre fotosyntézu. Ale nie každé svetlo je rovnaké. Mali by ste analyzovať nasledujúce aspekty:

  • rozmanitosť pestovaných rastlín
  • ročné obdobie
  • koľko denného svetla je možné získať

Rastliny reagujú odlišným spôsobom na intenzitu a rozsah svetla. Ako sa rastliny vyvíjajú a rastie počet listov, dopyt po svetle stúpa. Väčšina svetla využívaného rastlinami je vo viditeľnom svetelnom spektre. Červené a modré svetlo sú vlnové dĺžky svetla, ktoré sa najčastejšie používajú pri fotosyntéze. Sú to zložky bieleho svetla, alebo slnečného svitu. Množstvo umelých svetelných zdrojov má rôzne farebné kombinácie, ktoré môžu alebo nemusia postačovať fotosyntetickým požiadavkám vašich rastlín.

V lete a na konci jari by mal skleník dostávať dostatočné svetlo na klíčenie a rast rastlín. Ak však chcete sadiť v zime alebo neskoro na jeseň, možno budete musieť investovať do dodatočného systému osvetlenia. LED pestovateľské svetlá a pásiky žiariviek sú vysoko výkonné osvetľovacie produkty, ktoré vám v tomto smere dobre poslúžia.

Sú kľúčovým prvkom pre fotosyntézu a uspokojivé klíčenie rastlín. Sú obzvlášť účinné, pretože pokrývajú veľkú plochu a poskytujú celé spektrum svetla, ktoré vaše plodiny vyžadujú. Fluorescenčné osvetlenie sa bežne používa v skleníku vtedy, keď je slabé prirodzené svetlo. Aplikuje sa v rozmnožovacích priestoroch, alebo v miestnosti na klíčenie, kde nie je prirodzené svetlo.

Zavlažovanie

Základné pravidlá skleníkového záhradníctva pre začiatočníkov diktujú, že rozumiete zavlažovacím požiadavkám každej rastliny, ktorú chcete pestovať. Namiesto zavlažovania plodín podľa všeobecného harmonogramu sa naučte, čo je potrebné na to, aby ste plodiny nezalievali príliš veľmi, alebo naopak nedostatočne.

Medzi príznaky nevhodnej zálievky patrí nepravidelné vysychanie, znížený rast výhonkov a koreňov a nezrelé rastliny so zlou kvalitou a skladovateľnosťou. To môže tiež zvýšiť používanie pesticídov na kontrolu rastu, ako kompenzáciu nesprávnych postupov zavlažovania.

Vyššie uvedené tipy vám pomôžu začať na vašej kvitnúcej skleníkovej ceste a zaistia, že vaša investícia do skleníka stojí za všetok čas, peniaze a námahu, ktorú doň vložíte. Mať skleník znamená, že každé obdobie je obdobím výsadby. Vychutnajte si to vzrušenie z vlastnoručne pestovaného ovocia a zeleniny na vašom stole. Užite si záhradkárčenie po celý rok!

Zdroje informácií:

Zdroj: PR, Foto: Shutterstock.com