Opäť sa vynára tragická smrť generála Lučanského: Svedok polície – kajúcnik Böhm sa zastrelil

MIMORIADNA SPRÁVA
2 /

Vyšetrovanie bývalých vysokých funkcionárov štátnych orgánov či podnikateľov obvinených z trestnej činnosti a toho času vo väzbe sa zamotáva, vyvstáva viacero nezodpovedaných otázok a pochybností. Týka sa to aj tragickej smrti generála Milana Lučanského, ktorá sa stále objasňuje. Do toho prichádza správa o samovražde kajúcnika vypovedajúceho proti nemu…

Samovražda kajúcnika

Doslova masové a často aj teatrálne zatýkanie prominentných obvinených za prítomnosti médií, uvaľovanie dlhotrvajúcej väzby, prepúšťanie kajúcnikov na slobodu a postupne aj tých, proti ktorým vypovedali, ale aj pokusy o samovraždu vo väzbe akosi naštrbujú obraz nemilosrdného boja súčasnej vlády s korupciou, ktorá nedokáže normálne riadiť ani boj proti pandémii a vnáša do spoločnosti zbytočný chaos.

Aktuálne  vysvitlo, že dôležitý policajný svedok František Böhm, ktorý bol ako jeden z kajúcnikov na slobode, sa v piatok neskoro večer zastrelil strelou do hlavy.  Počas rodinného incidentu v obci Plavecký Štvrtok Böhm predtým postrelil svoju manželku, čoho svedkom bol ich syn.

Manželka utrpela strelné poranenia v oblasti hrudníka. Záchranka ju priviezla do Univerzitnej nemocnice Bratislava v Ružinove a podľa hovorkyne Evy Kliskej je v stavbilizovanom stave.

Bývalý príslušník SIS spolupracoval s mafiánskou skupinou Takáčovci. Na základe jeho svedectva sa do väzby dostal aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

František Böhm zohral dôležitú úlohu aj pri obvinení tragicky zosnulého bývalého prezidenta Policajného zboru Milana Lučanského, keď na polícii v prípade „Judáš“ vypovedal o jeho údajnom úplatkárstve.

Kajúcnik František Böhm

Kajúcnik František Böhm

Okrem kauzy Judáš exsiskár Böhm figuruje aj v prípade „Texasan“ okolo spoločnosti Jopi Trade. Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala 14. decembra dvoch obchodníkov s pohonnými hmotami (podnikateľa Jozefa K. a ďalšiu osobu) práve na základe výpovedí kajúcnikov Böhma a bývalého šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa, pričom sa obaja dostali na slobodu.

Zadržanie podnikateľov súviselo s vyšetrovaním firiem Jopi Trade a TP Patriot. Tie mali za neuskutočnenie ich trestného stíhania odovzdať Ľudovítovi Makóovi sumu 200 tisíc eur. Polícia koncom minulého roka  obvinila v prípade depeháčkarov kšeftujúcich s pohonnými hmotami a minerálnymi olejmi celkom sedem ľudí.

Františka Böhma ako kajúcnika prokurátor prepustil z väzby 11. decembra 2020 a bol stíhaný na slobode, keďže spolupracoval s vyšetrovateľmi.

Ďalší kajúcnik Ľudovít Makó

Ďalší kajúcnik Ľudovít Makó

 Výpoveď proti Lučanskému

Podľa obvinenia polície si mal František Böhm úplatkami v sume stoviek tisíc eur kupovať krytie aj cez bývalého policajného prezidenta generála Milana Lučanského.

Vypovedal o tom samotný Böhm a tiež  bývalý vysoko postavený policajný funkcionár Norbert Pakši. Ten mal na polícii uviesť, že sa údajne s Lučanským dohadoval o úplatkoch.

Generál Lučanský sa chcel stretnúť s každým, kto tvrdil, že vzal od neho peniaze alebo nejakú výhodu, vyplynulo z výsluchu pred policajným vyšetrovateľom. Odmietal, že by prijímal úplatky či už od Norberta Pakšiho, zástupcu šéfa Útvaru zvláštnych policajných činností, alebo od exsiskára Františka Böhma.

O Pakšim a Böhmovi generál Lučanský vypovedal, že sú „zmrdi“, ktorí na neho hádžu špinu:

 „Nikdy som od tých ‚zmrdov‘ nemal dôvod ani motív brať peniaze.“

Podľa výpovedí týchto dvoch kajúcníkov mal Lučanský brať mesačne 30 tisíc eur. Böhm, ktorý už ako podnikateľ mal podvádzať s DPH, vraj dával peniaze Pakšimu a ten časť z nich údajne odovzdával Lučanskému. Böhm si tak mal údajne kupovať pokoj od policajtov.

„To je toľko peňazí, že by som nimi musel kúriť,“

povedal podľa policajného záznamu z výsluchu Lučanský, keď si prečítal, že sa mal takto obohatiť o 510 tisíc eur. Žiaľ generál Milan Lučanský už svoju nevinu nemôže dokázať, pretože po ťažkom zranení vo väzobnej cele 30. decembra 2020 zomrel v nemocnici.

František Böhm a Milan Lučanský

František Böhm a Milan Lučanský

Samovražda Böhma život generálovi nevráti…

Piatkovú samovraždu svedka Böhma, ktorá vyvolala viacero otázok v súvislosti s jeho výpoveďami proti viacerým obvineným vo väzbe, v sobotu komentoval aj splnomocnený právny zástupca rodiny zosnulého generála Milana Lučanského JUDr. Miroslav Radačovský:

„Vzhľadom na množstvo telefonátov a správ, ktoré mi v súvislosti s touto mimoriadnou udalosťou prichádzajú, môžem odpovedať a konštatovať len jedno – áno, je tak, pán Böhm bol kľúčovým svedkom proti generálovi Lučanskému, bol tzv. kajúcnikom, stál za dôvodmi jeho kolúznej väzby. Toto s určitosťou viem z obsahu spisu. Prečo došlo k samovražde tohto kajúcnika, sa relevantne vyjadriť nemôžem, pretože nepoznám konkrétne okolnosti jeho smrti.“

JUDr. Miroslav Radačovský

JUDr. Miroslav Radačovský

Faktom zostáva, že trestné stíhanie Milana Lučanského (†51) bolo po jeho úmrtí zastavené. V súvislosti s hľadaním príčin tragickej smrti generála po jeho väzobnom stíhaní podľa generálneho prokurátora beží trestné stíhanie a zároveň aj vyšetrovanie komisie zriadenej ministerstvom spravodlivosti, v ktorej sú aj poslanci NR SR.

O tom, či samovražda kajúcnika nejako súvisí s jeho výpoveďou proti Milanovi Lučanskému, ktorá hodostala do väzby a tá skončila tragickou smrťou generála, možno v tejto chvíli iba špekulovať.  Až čas ukáže, ako to všetko bolo a kde je pravda…

Generál Milan Lučanský

Generál Milan Lučanský

Autor: (tom), Foto: ilustračné