OOCR Stredné Slovensko: Po dvoch rokoch opäť ožijú Zabudnuté remeslá na Zvolenskom zámku

Tip na výlet
0 /

Počas najbližšieho víkendu 14. – 15. mája zavítajú na zámok vo Zvolene hrdinskí rytieri, zruční remeselníci, šikovní umelci, poctiví vinári a farmári a dokonca aj ozajstný drak či skutočná princezná so živým jednorožcom! Zámok otvorí svoje brány obidva víkendové dni o desiatej hodine.

V sobotu sa deti môžu tešiť na zdolávanie rytierskej dráhy. Keď zvládnu jej nástrahy, budú pasovaní za rytierov. Chýbať nebude ani obľúbené maľovanie na tvár. O zábavu bude postarané počas dych berúcich šermiarskych vystúpení. Návštevníci uvidia na vlastné oči, ako vyzerala stredoveká poprava.

Tých skôr narodených určite poteší čarovná vinárska ulička s tým najlepším, čo ponúkajú slovenské vinice. Vínny set sa bude dať zakúpiť priamo na mieste. Sobotu večer sa zakončí dramaticky prostredníctvom ukážky umenia kata. Tak ako už býva zvykom, Zabudnuté remeslá sa opäť spoja s miestnou Nocou múzeí a galérií. Zabávať sa môžete až do neskorých večerných hodín.

Nedeľa bude venovaná najmä deťom! Ich úlohou bude plniť rôzne úlohy u remeselníkov, aby si nakoniec mohli odliať vlastnú mincu, vstupenku na dračiu cestu. Tá preverí ich odvaha a šikovnosť. Podarí sa im poraziť ozajstné draka a oslobodiť skutočnú princeznú?

Program bude obohatený o šermiarske súboje na život a na smrť, šikovné ruky kováčov, hrnčiarov, šperkárov či rezbárov. Bohatý program počas podujatia zabezpečia dve šermiarske skupiny.

Stredoveký Spolok Rytierov Vir Fortis už určite poznáte z predchádzajúcich obľúbených podujatí! Sú zárukou skvelej zábavy pre malých aj veľkých. Inak tomu nebude ani Zvolenskom zámku, kde vás budú sprevádzať počas celého dvojdenného programu.

CASSANOVA – spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice na Zvolenský zámok privedie nielen ozajstného draka a živého jednorožca, ale aj svoje viac ako 30 – ročné bohaté skúsenosti so šermiarskymi divadelnými vystúpeniami.

CASSANOVA - spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice

CASSANOVA – spoločnosť veselých šermiarov z Banskej Bystrice

„O remeslo na Zvolenskom zámku nebude núdza. Svoje umenie predstaví kováč s ukážkou kutia v skutočnej vyhni, drotár s výrobou šperkov, kameník, sudár či rezbár. Zaujímavá bude určite ukážka odlievania cínových vojačikov. Remeslu sa budú môcť priučiť aj samotní návštevníci, ktorí budú mať možnosť vyskúšať spomínané odlievanie či razenie mincí z cínovej rudy. Na zámku si pripomenieme tiež zabudnuté remeslo rytierstva v podobe lukostreľby, ukážok šermiarskej techniky a rytierskeho boja vrátane dobíjania hradieb. Interaktívne vtiahneme do programu malých aj veľkých divákov počas výcviku štítovej hradby,“

hovorí autor programu Miroslav Klembara zo Stredovekého Spolku Rytierov Vir Fortis.

Stredoveký Spolok Rytierov Vir Fortis

Stredoveký Spolok Rytierov Vir Fortis

Organizátori veria, že návštevníkov potešia kupónom v hodnote 3 € na nákup remeselných výrobkov, ktorý bude súčasťou vstupenky pre dospelých. Celé podujatie bude sprevádzať dobová hudba. Pred Zvolenským zámkom budú stánky s občerstvením.

„Veľmi sa teším, že po dvoch rokoch poznačených pandémiou vrátime remeselníkov i šermiarov do čarovného prostredia Zvolenského zámku. Deti určite zabavia princezná, drak i jednorožec, ako aj rôzne zábavné hry a súťaže. Rodičia si zasa prídu na svoje v remeselnej a vo vinárskej uličke s jedinečnou atmosférou. Bude to víkend plný zážitkov pre malých aj veľkých, a zároveň podporíme regionálnych výrobcov,“

pozýva Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko so sídlom v Banskej Bystrici.

Jiří Pěč

Jiří Pěč

Zdroj: Terézia Fiľová, Foto: OOCR Stredné Slovensko