Od rána horelo v areáli bývalej Smrečiny

Krimi
2 /

V pondelok dopoludnia zasahovali v areáli bývalého závodu  Smrečina hasiči z celého okolia pri požiari. Nejde o prvý prípad, horelo tu viackrát aj v minulosti.

Horelo vo výťahovej šachte štvorpodlažného objektu

Operačné stredisko krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru k požiaru uviedlo:

„Jedná sa o požiar vo výťahovej šachte 4 – podlažnej opustenej budovy, pásového dopravníka a násypníka v ktorom sú zvyšky štiepky . Celkovo zasahuje 29 hasičov z Banskej Bystrice, Zvolena a Žiaru nad Hronom, ako aj zo strediska Lešť spolu na deviatich kusoch techniky.“

Na mieste činu bola aj polícia, zisťovateľ príčin požiarov a kontrolné chemické laboratórium civilnej obrany Slovenská Ľupča, ktoré vykonáva monitoring ovzdušia. Príčiny a škody budú známe až po jeho uhasení a dôkladnej obhliadke miesta činu.

Nejde o prvý požiar

Bývalý štátny podnik na spracovanie dreva Smrečina vznikol v roku 1951 a dlhé roky patril k základným priemyselným pilierom Banskej Bystrice a celého Pohronia. V roku 1992 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť Smrečina.

Neskôr sa z neho stala Smrečina Hofatex, ktorá patrila istý čas medzi tradičných výrobcov izolačných materiálov z drevného vlákna. Produktové portfólio sa po čase zoštíhlilo a od roku 1994 sa začala výroba odľahčených izolačných panelov .

V roku 2003 vstúpil do podniku nový investor, ale ten fabriku nezachránil. V roku 2013 sa nad ňou začalo definitívne zmrákať a o pracovné miesta prišli poslední zamestnanci. Odvtedy je areál opustený, skladuje sa tu len rôzny materiál a vidno tu občas bezdomovcov.

Už predtým zažila Smrečina tri veľké požiare – v roku 2004, 2009 a 2011. Horelo tu však aj v nedávnej minulosti, naposledy vlani v auguste.  Pred štyrmi rokmi  tu dokonca objavili mŕtvolu v kanáli…

Autor: (dem), Foto: policajné