Od januára sa zvyšujú dôchodky, platí ústavný zákon o dôchodkovom strope

SPRÁVY
9 /

V januári nás čaká ďalšie zvýšenie dôchodkov. Všetky druhy dôchodkov, teda starobný, predčasný starobný, invalidný, vdovský a vdovecký, ale aj sirotský dôchodok sa budú v januári 2020 navyšovať o 2,9 % mesačnej sumy dôchodku, najmenej však o garantovanú pevnú sumu.

Zvýšenie dôchodkov po Novom roku

Dôchodky sa každoročne navyšujú, podľa aktuálne platných pravidiel, na základe zverejnených údajov Štatistickým úradom SR, o medziročný rast spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvý polrok daného roka (2019) alebo o minimálnu valorizačnú pevnú sumu daného druhu dôchodku podľa toho, čo bude pre penzistu výhodnejšie.

Podľa údajov z minulého roka sa starobné dôchodky navýšia o 2,9% alebo o pevnú sumu 9 eur, podľa toho, čo bude pre dôchodcu výhodnejšie. O zvýšenie dôchodku nie je potrebné požiadať, dôchodky sa zvýšia automaticky priamo zo zákona. Rozhodnutia o zvýšení, zašle Sociálna poisťovňa poberateľom dôchodkov v priebehu mesiaca január 2020.

Zvýšené dôchodky Sociálna poisťovňa vyplatí vo výplatnom termíne dôchodku v januári 2020. Napríklad ak dôchodca k 31. decembru 2019 poberal starobný dôchodok v sume 300 eur, pevná valorizačná suma je deväť eur, 2,9 % zo sumy penzie je po zaokrúhlení 8,70 eura. Od 1. januára 2020 bude tento dôchodca dostávať dôchodok v sume 309 eur, teda zvýšený o pevnú sumu.

Iný dôchodca, ktorý poberá starobný dôchodok v sume 400 eur získa percentuálne zvýšenie o 2,9%, čo reprezentuje sumu 11,60 eur. V tomto prípade bude dostávať dôchodca sumu 411,60 eur mesačne počas celého budúceho roka.

Informácie o zvýšení dôchodku poskytnú na požiadanie aj zamestnanci pobočiek Sociálnej poisťovne alebo Informačno-poradenského centra Sociálnej poisťovne.

Dôchodkový strop

Premiér Peter Pellegrini k potrebe zastropovať dôchodky na Slovensku povedal:

„Musíme brať do úvahy, že prichádzajú roky, keď budeme musieť skonštatovať, že tretina slovenskej populácie bude staršia ako 65 rokov. Okrem toho slovenskí seniori sa nedožívajú takého veku a v takom zdraví, ako seniori vo vyspelejších krajinách. Preto bol politický tlak zo strany SMER-SD na zastropovanie veku odchodu do dôchodku, ktorý získal v parlamente ústavnú väčšinu.“

Štát určil dôchodkový vek všetkým poistencom. Do Ústavy SR sa dostala formulácia, že vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov. Ústavný zákon o zastropovaní dôchodku platí od 1. júla 2019.

Tento strop sa zníži podľa toho, koľko detí ženy (v niektorých prípadoch aj muži) vychovali. Ak mali jedno dieťa, vek odchodu do dôchodku sa skráti o šesť mesiacov na 63 rokov a 6 mesiacov.

Ak vychovali dve deti, dôchodkový vek sa skráti o jeden rok na 63 rokov. Ženy, ktoré vychovali tri a viac detí, budú môcť o penziu požiadať jeden a pol roka pred dovŕšením veku 64 rokov, teda vtedy, keď dosiahnu vek 62 rokov a 6 mesiacov. Toto opatrenie sa prvýkrát dotkne až tých žien, ktoré sú narodené v roku 1960 a vychovali dve, tri alebo viac detí. Sociálna poisťovňa uviedla, že v prípade mužov sa dôchodkový strop dotkne tých, ktorí sa narodili v roku 1958.

Podmienky výchovy jedného a toho istého dieťaťa môžu splniť matka aj otec, ale nie súčasne. Platiť bude zásada, že to isté obdobie výchovy toho istého dieťaťa bude možné zohľadniť len jednému z nich. Ak dieťa vychovali manželia v tom istom období spolu, jeho výchova sa zohľadní prednostne žene. Ak žena zomrela pred dosiahnutím dôchodkového veku, výchova dieťaťa sa započíta mužovi.

Jednou z podmienok výchovy je napríklad to, že sa poistenec staral o dieťa najmenej desať rokov, kým dieťa nenadobudlo plnoletosť alebo najmenej päť rokov, ak sa o dieťa začal starať po dovŕšení jeho ôsmich rokov.

Autor: (dem), Foto: ilustračné