Obec Ľubietová a OZ LIBETHA pozývajú v sobotu na VIII. Ľubietovský banícky a hutnícky deň

Z regiónu
0 /

Banícky a hutnícky deň je tradícia, ktorá sa obci Ľubietová začala organizovať len pred pár rokmi.  Takto si obec, kedysi kráľovské mesto,  pripomína svoju minulosť, keď patrila medzi najvýznamnejšie slovenské banské miesta.

Ľubietová bola v stredoveku jedným zo siedmich banských miest. V 19. storočí sa obec nazývala po maďarsky Libetbanya. Ťažila sa tu najmä meď a po vyčerpaní ložiska aj železné a kobaltovo-niklové rudy. Obec je známa unikátnymi nálezmi minerálu libethenit, ktorý bol prvýkrát opísaný v Ľubietovej a podľa ktorej dostal aj názov.

Návštevníkov Baníckeho a hutníckeho dňa čaká bohatý program. Na začiatku to býva zvyčajne slávnostná banícka bohoslužba. Návštevníci baníckeho a hutníckeho dňa sa počas dňa môžu  zapojiť do historického sprievodu, pozrieť si starobylú výrobu železa a zliatiny či archeologické vykopávky Ľubietovského mestského hradu.

Môžu sa zabaviť s baníkmi a hutníkmi z baníckych spolkov a cechov Slovenska. Súčasťou je aj tradičný remeselný jarmok, mineralogická výstava či kultúrne vystúpenia.

Obec Ľubietová a OZ LIBETHA  pozývajú všetkých na sobotňajší Ľubietovský banícky a hutnícky deň:

„Srdečne vás pozývame 24.júla 2021 na VIII. Ľubietovský banícky a hutnícky deň. Príďte si pripomenúť a osláviť banícke tradície a historické dedičstvo vytesané kladivkom a želiezkom, ľudskou drinou ale aj umom našich predkov, ktorí vytvorili pre nás v samom srdci Slovenska magické miesto Ľubietovú. Všetci ste srdečne vítaní.“

Autor: (dem), Foto: ilustračné