Novoročný „darček“ koaličných poslancov: Problémy s predpisovaním liekov od špecialistov a obvoďákov

SPRÁVY
8 /

Poslanci OĽaNO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí presadili v parlamente zmenu v predpisovaní liekov. Tie od špecialistov vám od začiatku tohto roka už nebude predpisovať obvodný lekár, ale musíte ísť ku  konkrétnemu špecialistovi.

Od 1. januára 2022 platí novela zákona č. 362 o liekoch a zdravotníckych pomôckach, ktorá prináša zmeny pre pacientov aj ambulantných lekárov. Podľa nových pravidiel má lieky predpisovať ten lekár, ktorý pacientovi indikuje liečbu. Ak je pacient napríklad v ambulancii kardiológa, ten mu lieky predpíše a nepošle ho s poverením na predpis k jeho všeobecnému lekárovi.

Vraj predpisovanie liekov extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne zvyšuje ich návštevnosť.. Dalo by sa s tým polemizovať, či je to pri internetovom predpisovaní liekov cez e-recept až taká záťaž. Omnoho väčší problém to však bude pre pacientov trpiacich viacerými choroba mi, ktorí budú musieť ísť po každý recept k inému špecialistovi Nehovoriac o tých, ktorí nebývajú v meste.

„Odborný lekár nielen liek indikuje, ale ho pacientovi aj predpíše. Rezort zdravotníctva si od tejto zmeny sľubuje, že sa zvýši medicínska a právna bezpečnosť pacienta aj indikujúceho, teda predpisujúceho lekára. Pacient nebude nútený kvôli preskripcii lieku, ktorý indikuje odborný lekár, navštevovať všeobecného lekára. Predpisujúci lekár má povinnosť predpísať pacientovi e-recept,“

uvádza  hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva s hovorkyňou Zuzanou Eliášovou

Minister zdravotníctva s hovorkyňou Zuzanou Eliášovou

Iný názor praxe má šéfka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová:

„ Klienti zariadení sociálnych služieb s viacerými chorobami zrejme zostanú o dva mesiace bez liekov a plienok, lebo všeobecný lekár, ktorého zväčša majú títo klienti spoločného a mohol im predpisovať lieky po dohode s odborným lekárom, to už nebude môcť robiť. A keďže odborného lekára má každý klient iného, viete si predstaviť, ako by mohlo zariadenie sociálnych služieb túto komunikáciu každý mesiac zvládnuť? Ja si to predstaviť neviem, lebo je to nevykonateľné!“

Anna Ghannamová

Anna Ghannamová

Praktické problémy pri predpisovaní liekov vidí aj prezidentka Slovenskej kardiologickej spoločnosti primárka Eva Goncalvesová:

„Polymorbídny starší pacient navštevuje viacerých špecialistov. Pacient si bude musieť strážiť, aby mal všetky lieky. Nemôže tak spraviť u jedného lekára, ale u viacerých.“

Podľa primárky pacient bude musieť kontaktovať jednotlivých špecialistov a všade dostane recept s pokynom na opakované užívanie lieku, ale všetko v iných termínoch. Pacienti z vidieka budú chodiť po svojich špecialistoch, ktorých majú v rôznych okresných mestách, namiesto toho, aby vec vybavili vo svojej obci ako doteraz.

Eva Goncalvesová

Eva Goncalvesová

Zväz ambulantných poskytovateľov varuje, že zmena môže byť príčinou zhoršenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Problémom môže byť aj to, keď špecialista nemá zmluvu s niektorou z poisťovní pacienta, takže recept predpíše s jeho plnou úhradou, aj keď je liek v zozname liekov, ktoré poisťovne čiastočne alebo úplne preplácajú.

Poslanec Richard Raši (Hlas) upozornil na problém predpisovania liekov pri prepúšťaní pacientov  z nemocnice po hospitalizácii:

„Nemocnica dnes musí vybaviť odchádzajúceho pacienta receptom na potrebné lieky, ale už teraz je jasné, že prepúšťajúci lekári mnohé lieky predpísať nemôžu. A už vôbec nemôžu predpísať lieky, ktoré síce pacient potrebuje, ale musí ich predpísať špecialista z iného odboru.“

Zdá sa, že ministerstvo zdravotníctva pred zmenou zákona opomenulo diskusiu so všeobecnými lekármi a špecialistami. Teraz pripúšťa, že ak si to odborná prax vyžiada, tak sa to zmení. Trochu to pripomína systém „pokus-omyl“.

Napriek výhradám odbornej obce a verejnosti si exminister zdravotníctva Krajčí myslí, že pre pacienta sa od nového roka nič podstatné nemení:

„Jeho všeobecný lekár mu bude aj naďalej predpisovať všetky lieky na základe odporučenia špecialistu z roku 2021. Pozitívna zmena pre pacienta, ktorá nastane, je, že keď pôjde k svojmu odbornému lekárovi v roku 2022, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov k svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne. Recept mu totiž hneď vystaví jeho špecialista.“

Až keď sa ozvali lekári, nemocnice a pacienti, ktorí narazili na praktické problémy s vykonávaním novely zákona platnej od začiatku roka 2022, začína sa diskusia. Možno by bolo najlepšie posunúť začiatok účinnosti zákona a dotiahnuť všetky nejasnosti okolo neho, aby sa zbytočne nestresovali lekári, nemocnice ani pacienti…

Poslanec Marek Krajčí

Poslanec Marek Krajčí

Zdroj: Pravda a (tom) , Foto: ilustračné