Noc múzeí a galérií ponúkne v sobotu 18. mája 2024 v Banskej Bystrici a Zvolene pestrú paletu podujatí

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Tretia sobota v mesiaci máj prináša opäť už 20. ročník podujatia Európska noc múzeí a galérií (La Nuit européenne des musées), ktorá sa uskutoční v sobotu 18. mája 2024. V tento večer mnohé kultúrne inštitúcie otvoria svoje brány po celom Slovensku a od súmraku do polnoci sa môžu zapojiť do Európskej noci múzeí a galérií.

Zábavné prehliadky so sprievodom, prehliadky s poučením, workshopy, premietania, živé vystúpenia, kultúrne podujatia poskytnú návštevníkovi netradičný zážitok z múzea či galérie. Tento zážitok nám dáva príležitosť bez ohľadu na to, aké miesto si vyberiete, ponoriť sa do jedinečného vesmíru múzea, galérie či iného kultúrnej inštitúcie, často plného prekvapení a niekedy aj mágie.

Vila Dominika Skuteckého

Vila Dominika Skuteckého

Za súmraku sa môžeme ponoriť do nevšednej atmosféry, poprechádzať sa tajomnými chodbami, a obdivovať diela v jedinečnej a originálnej atmosfére.
Sám alebo ako pár, či s priateľmi alebo rodinou, táto Noc múzeí a galérií vám môže sprostredkovať dobrodružstvo v čase, priestore a predstavivosti, aby ste detailnejšie spoznali niektoré tajomstvá, ktoré skrývajú naše múzeá, galérie a ostatné inštitúcie zapojené do podujatia.

Program v meste pod Urpínom si  spolu so samosprávou pripravili aj Stredoslovenské múzeum, Stredoslovenská galéria / Central Slovak Gallery, Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Múzeum SNP či Central Slovakia.

Múzeum SNP

Múzeum SNP

„Múzeá a galérie v Banskej Bystrici a Zvolene sa aj tento rok zapoja do Noci múzeí a galérií a v sobotu 18. mája od 16:00 h až do polnoci ponúknu návštevníkom prehliadky, workshopy, kvízy, divadelné vystúpenia či koncerty,“

uvádza hovorkyňa banskobystrického Múzea SNP Michaela Bučeková.

Thurzov dom

Thurzov dom

Do podujatia sa zapojí Stredoslovenské múzeum – v Matejovom dome, Thurzovom dome a Tihányiovskom kaštieli v Radvani chystajú prehliadky exponátov, tvorivé dielne, interaktívne hry aj večerné kino.

Bohatý program ponúkne aj Stredoslovenská galéria, a to vo Vile Dominika Skuteckého, Pretóriu aj v Bethlenovom dome. Návštevníkov budú čakať počas podujatia aj v Literárnom a hudobnom múzeu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici či v Múzeu Slovenského národného povstania.

SSG Pretórium

SSG Pretórium

V netradičnom čase bude sprístupnená aj Hodinová veža, z ktorej si budete môcť vychutnať, nielen, pohľad na banskobystrické námestie. Zároveň máte šancu sa preniesť v rámci THURZO – FUGGER zážitkovej expozície v Barbakáne do čias, kedy naše mesto vďaka úspechu v baníctve najviac prekvitalo.

Inak, vedeli ste, že priamo v centre Banskej Bystrice sa nachádza Zabudnutý pivovar nes to nie je klasický pivovar, ako by si mnohí predstavovali, ale netradičný kultúrny priestor, ktorý ožije aj vďaka tohtoročnej Noci galérií a múzeí.

Zabudnutý pivovar

Zabudnutý pivovar

Program počas Noci múzeí a galérií chystá aj Slovenská národná galéria Zvolenský zámok a Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. Na vstup do všetkých múzeí, galérií a na podujatia postačí jedna spoločná vstupenka, ktorú si môžu záujemcovia zakúpiť aj v predpredaji.

„Vstupenka zároveň platí ako lístok na bezplatnú mestskú hromadnú dopravu v oboch mestách v čase od 16:00 hod. do polnoci pri spiatočnej ceste z múzea alebo galérie a navyše sa vďaka nej môžete medzi obidvoma mestami prepraviť dobovým vlakom,“

dodáva Bučeková.

Zvolenský zámok

Zvolenský zámok

Predpredaj vstupeniek na podujatie prebieha od začiatku mája v zapojených múzeách, galériách a v Turistickom informačnom centre v budove historickej Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici.

Preprava dobovým vlakom bude možná len s vopred zakúpenou vstupenkou, ktorú nebude možné zakúpiť si na železničných staniciach ani priamo vo vlaku. Vstupenka bude platiť len 18. mája 2024.

Návštevníci sa tiež budú môcť zapojiť do súťaže. Stačí nazbierať štyri pečiatky za vstupy a dostanú sa do žrebovania o rôzne ceny.

Zdroj: (tom) a TASR , Foto: ilustračné