Nechajte si vyšetriť svoju pečeň v Robotníckom dome

Zdravie
2 /

Slovensko dosahuje svetové prvenstvo vo výskyte cirhózy pečene, na ktorú umierajú aj mladí ľudia vo veku 25 – 45 rokov. Ochorenie tohto životne dôležitého orgánu sa vyvíja aj niekoľko rokov. Nakoľko vôbec nebolí, človek s desaťročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako ako ten bez ochorenia.

Vyšetrenie 24. januára 2023

Je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov. Žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, pod ktorú sa podpisuje súčasný životný štýl. Ide najmä o veľké množstvo nezdravého jedla a málo pohybu.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská bystrica spustila na jeseň minulého roka v spolupráci so Slovenskou hepatologickou spoločnosťou preventívny skríning pečene pod názvom SIRIUS. Cieľom je odhaliť ochorenie tohto orgánu vo včasnom štádiu, kedy je ešte liečiteľné.

Vyšetrenie pečene môžete absolvovať zadarmo najbližšie už v utorok 24. januára 2023 od 8:00 do 19:00 hod. v Robotníckom dome. Je bezbolestné a trvá približne polhodinu. Na vyšetrenie sa môžete registrovať na tel. čísle 0917 505 975. Urobte niečo pre svoje zdravie.

Preventívny skríning pečene SIRIUS

Prvý skríning sa uskutočnil v Rooseveltovej nemocnici a bol určený pre zdravotníkov, ktorí majú, najmä v poslednom období, na prevenciu menej času. Bezbolestný skríning je určený pre všetkých a je bezplatný.

Pozostáva zo zistenia anamnézy, odberu kvapky krvi a elastografie, čo je najmodernejší spôsob zistenia tuhosti pečene. Ak sa u vyšetrovaného zistí začínajúce ochorenie, dostane „zelenú kartu“, ktorá mu zaručí vyšetrenie na najbližšej hepatologickej ambulancii.

Cieľom skríningu je zistiť fibrózu pečene, čo je počiatočné štádium tuhnutia pečene a skorou liečbou a úpravou životosprávy zabrániť  u postihnutého rozvinutiu ochorenia do štádia cirhózy, kedy pečeň prestáva plniť svoju funkciu.

Štatistiky sú pre Slovensko alarmujúce a hepatológovia na tento trend upozorňujú už niekoľko rokov. Podľa prestížneho vedeckého časopisu Lancet má Slovensko najvyšší výskyt cirhózy pečene na svete.

„Podľa NCZI patrí cirhóza k najčastejšej príčine úmrtí v produktívnom veku. Ochorenie pečene sa vyvíja aj niekoľko rokov a pretože vôbec nebolí, človek s 10-ročnou cirhózou sa môže cítiť rovnako, ako ten bez ochorenia. Práve to je nebezpečné. Prvé príznaky a komplikácie sa začnú prejavovať  až vo vyšších štádiách, kedy už je ochorenie ťažko zvrátiteľné. Je potrebné si uvedomiť, že zlyhanie pečene sa končí väčšinou úmrtím.  Na Slovensku je zaužívaný mýtus, že cirhóza je choroba alkoholikov, ale žiaľ, nie je to tak. Čoraz viac ju spôsobuje aj nealkoholová tuková choroba, ktorá je priamym následkom súčasného životného štýlu,

vysvetľuje MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD., prednosta II. Internej kliniky SZU a prezident Slovenskej hepatologickej spoločnosti.

Ľubomír Skladaný

Ľubomír Skladaný

Neblahé štatistiky vnímajú hepatológovia ako vážne a aj samotný názov aktivity – SIRIUS je odvodený od spojenia liver serious. Získané dáta sa skúmajú a analyzujú.

Vďaka skríningu sa zároveň doplnia chýbajúce údaje potrebné na definíciu rizikových skupín, u ktorých sa fibróza vyskytuje najčastejšie.

Zdroj: (tom) a mesto BB  , Foto: Rooseveltova nemocnica a ilustračné