Najprekladanejšie knihy na svete

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Prekladateľstvo je pozoruhodná profesia. Poznáte však jej históriu? Ktoré knihy boli historicky najviac prekladané?

Biblia

Väčšina prekladateľov vie, že Biblia je najprekladanejšia kniha na svete. Asi to nikoho neprekvapí. Počet prekladov Biblie však záleží na tom, ako počet prekladov počítate. Pokiaľ beriete knihu ako celok (Starý aj Nový zákon), došlo k jej prekladu do 670 rôznych jazykov. Pokiaľ však rátame len Nový zákon, bol preložený do 2 200 rôznych jazykov.

Pinocchio

Pinocchio je kniha z roku 1883, ktorú napísal taliansky autor Carlo Collodi. Väčšina z vás, pokiaľ knihu nečítala, videla aspoň rozprávku zo štúdia Walta Disneyho, teda postavu Pinocchia určite poznáte. Každý zdroj uvádza iné údaje. Podla niektorých je Pinocchio druhou najprekladanejšou knihou sveta s prekladmi do viac než 300 jazykov, podľa niektorých je až tretí, vďaka prekladom do 260 jazykov. Nech už je to tak, či onak, tento počet prekladov je celkom solídny.

Malý princ

Francúzsky autor Antoine de Saint Exupéry napísal malého princa vo francúzštine v roku 1943 a kniha získala takmer okamžite neuveriteľnú popularitu. Preložená bola do 300 rôznych jazykov. Kniha Malý princ je veľmi obľúbená a je dostupná skoro v každom kníhkupectve vo všetkých krajinách sveta.

Zaujímavá poznámka: údajne bol presne tristý preklad malého princa do severoafrickej verzie arabčiny, do takzvanej „Hassaniya Arabic“. Naopak jeden z prvých prekladov bol preklad do angličtiny.

Čo Biblia naozaj hovorí?

Svedkovia Jehvovovi majú 2 knihy z pomedzi 10 najviac prekladaných kníh na svete. Čo Biblia naozaj hovorí je prvá z nich. Kniha, ktorá je publiková neziskovou korporáciou z Pensylvánie Watch Tower Bible and Tract Society (právny subjekt svedkov Jehvovových), bola pôvodne napísaná v roku 2005 a znovu publikovaná v roku 2014. Aktuálne je pôvodná verzia vydaná v angličtine preložená do 272 rôznych jazykov.

Tao Te Ching

Jedná sa o knihu čínskeho filozofa Laozi. Vedú sa debaty ohľadne toho, kedy bola kniha napísaná, ale pravdepodobne k tomu došlo v 4. Storočí pred našim letopočtom. Je to najčastejšie prekladaná čínska kniha a preložená bola do viac ako 250 jazykov.

Pútnikova cesta

Pútniková cesta, v originále The Pilgrim‘s Progress, je kniha puritánskeho kazateľa, ktorý sa písaniu kníh venoval veľmi extenzívne. Publikovaná bola v roku 1678. Jedná sa o jeden z najznámejších náboženských textov v anglickej literatúre a mnoho ľudí ju považuje za prvý román v anglickom jazyku. Tato kniha bola preložená do najmenej 200 cudzích jazykov.

Zdroj: www.translationrules.com