Na dnes 38 rád, ktoré nám vedia zmeniť život

ZAMYSLENIE
0 /

Nie som z tých ľudí, ktorí by si viedli „denníky“ alebo zbierky výrokov, ktorými sa riadia. Úprimne, nedokážem si dať novoročné predsavzatie, ktoré by som následne dodržala. Ak niečo chcem zmeniť, musím to zmeniť ihneď. Inak je to holý nezmysel.

Narazila som však na tieto mottá opäť od môjho obľúbeného motivátora Petra Casanovu. Pôvodne ich bolo 50, ale mňa oslovilo práve týchto 38, vzhľadom k môjmu veku tak symbolické číslo. Každé z nich mi pripomína cestu, utrpenie a poznanie z môjho života. Možno sa v nich nájdete aj Vy.

 1. Príliš dlhé premýšľanie o tom, ako niečo urobíš, vedie často k tomu, že neurobíš vôbec nič.

Ja som sa naučila postaviť sa problémom a životu čelom. Konať hneď a vždy najlepšie ako viem a dokážem v danej chvíli, ale hlavne konať. Kto nič nerobí, síce nič nepokazí, ale ani nič nevyrieši.

 1. Žiadny úspech sa nezrodí náhodou. To, čo je na začiatku, je vždy Tvoja VOĽBA. A pamätaj si, že na začiatku každého veľkého úspechu bolo naivné rozhodnutie SKÚSIŤ MALÚ HLÚPOSŤ.

Naučila som sa, že RISK JE ZISK. Niekedy skrátka musíme vykročiť do neznáma a nepoznať výsledok. Musíme to jednoducho cítiť. Aj keď nám okolie neverí a hovorí, že to dopadne zle, možno práve okolie je tou našou najväčšou brzdou. Vždy je lepšou voľbou veriť svojej vlastnej intuícií a zariskovať. Človek sám seba málokedy sklame.

 1. Keď je pre Teba niečo dôležité, začni s tým, to je kľúč. NEČAKAJ NA PERFEKTNÉ PODMIENKY. Už to, že začneš, urobí akékoľvek podmienky perfektnými.

Neustále na niečo/ niekoho čakáme a pritom si neuvedomujeme, že život sa skladá iba z nikdy nekončiacich okamihov, rozkúskovaných do „teraz, teraz, teraz, teraz…“. Všetko ostatné je ilúzia. A tá najväčšia ilúzia, ktorej často prepadáme je myslieť si: „budem šťastný/á až keď…“

 1. Skúšaj. A nezastavuj sa! Dobehnúť posledný je vždy lepšie ako preteky nedokončiť.

Nikdy som nebola súťaživý typ. Nevadilo mi byť druhá, alebo posledná. Vždy som sa porovnávala len sama so sebou. Pretože len ja viem, koľko úsilia ma stálo vôbec sa „pretekov“ zúčastniť. A všetci veľmi dobre vieme, že najťažšie je začať, urobiť prvý krok k zmene.

 1. Nikdy nehovor: Zajtra bude lepší deň. Pretože zajtra môžeš zistiť, že lepší deň bol včera.
 2. Čokoľvek je pre Teba dôležité, rob to pravidelne. Na tom, čo robíš každý deň, záleží oveľa viac než na tom, čo urobíš raz za čas. Pretože to, čo robíš každý deň, Ťa každý deň formuje a napĺňa.

Keď nejakú činnosť robíme pravidelne, po 21 dňoch sa nám stane zvykom. A robiť pravidelne činnosti, ktoré nás napĺňajú šťastím, je to najväčšie požehnanie.

 1. Nelamentuj, keď zistíš, že si došiel do slepej uličky. Ísť po správnej ceste je v živote rovnako hodnotné ako prestať ísť po tej zlej.

Ľudia sa často mylne domnievajú, že zablúdili a niet tej správnej cesty. Omyl! Len vďaka tomu, že sme „zišli z cesty k pôvodnému cieľu“ sme mohli dospieť k dôležitému poznaniu, kadiaľ ísť nemáme. A od toho je len krok k tomu nájsť cestu, ktorou ísť máme. Poznanie a poučenie z chýb je ten najvzácnejší poklad, ktorý v živote máme.

 1. Akceptuj minulosť, ale nepitvaj sa v nej. Pri neustálom obzeraní sa dozadu sa veľmi zle ide dopredu.

V istej fáze človek potrebuje analyzovať čo a prečo sa udialo. Aby pochopil súvislosti. V istej fáze však zistí, že minulosť nedokáže zmeniť a okolnosti často šli mimo neho. V tej chvíli je potrebné „obrátiť list“, odpustiť, ale nezabudnúť na poučenie z minulosti. Budúcnosť však bude iná, pretože sme poučení a múdrejší o skúsenosti, ktoré nám ktosi uštedril.

 1. Nikdy nič neľutuj. Skúsiť niečo a pokaziť to je užitočnejšie než neskúsiť vôbec nič. Aj prehra je totiž skúsenosť.

Kedysi dávno sa ma ktosi snažil ponížiť, tvrdiť mi, že je všetko moja vina a ja som tejto lži dlho verila. Potom som však prišla na to, že pravda je niekde úplne inde. Bolo potrebné zmeniť uhol pohľadu a zmeniť chod môjho života. Neľutujem chvíle, keď zo mňa ktosi urobil „neprávom“ obeť, kedy som zdanlivo čosi pokazila ja. A vážim si chvíle, kedy som prichádzalo na to, že obeťou som nikdy nebola a nebudem. Vždy musíme skúsiť všetky možnosti a prijať zdanlivú „prehru“ ako odrazový mostík k osobnej výhre.

 1. Nikdy svoje chyby nevláč životom ako balvany v ruksaku na chrbte. Zbytočne Ťa budú zaťažovať. Zvaľ ich pod svoje nohy, vystúp na tie prekážky a uži si ten nadhľad. Máš ho vždy len vďaka chybám a ponaučeniam z nich.

 

Čím viac sa nás druhí snažia zraziť dolu, tým viac preverujeme svoju osobnú silu týmto tlakom odolať. Len my dokážeme chyby obrátiť na stavebné kamene nášho budúceho úspechu. Chyby minulosti neurčujú kým sme, oni formujú toho poučeného človeka, ktorým dnes sme. Bez nich by sme neboli tými vyspelými bytosťami akými sme sa vďaka „chybám“ stali.

 1. Jedinou skutočnou chybou v živote, ktorá nás vzďaľuje od cieľa, je rozhodnutie neurobiť NIČ z úsmevnej obavy, aby sme snáď nedajbože neurobili chybu.

Roky som žila v obave: „čo ak toto bude raz použité proti mne“? Až v momente, kedy som sa začala pýtať: „ako chcem žiť? Je toto život, aký chcem? Koho život to vlastne žijem?“ a pochopila som nezmyselnosť svojich obáv.

 1. Pamätaj, že nezáleží na tom, koľko chýb urobíš alebo ako pomaly postupuješ. Vždy si rýchlejší ako ten, kto nerobí vôbec nič.

Závisť a kritika pochádza zväčša od tých, ktorí stratili smer a odvahu k zmene, ktorí zostali stáť.

 1. Váž si chýb a zaobchádzaj s nimi múdro. Všetky CHYBY by Ťa vždy mali motivovať k VLASTNEJ NÁPRAVE, nikdy nie k vlastnej poprave.

Chyby neexistujú! Existuje len poučenie, múdrosť, pochopenie. Iba hlupáci opakujú tie isté chyby s tým istým výsledkom viackrát po sebe.

 1. Kedykoľvek zistíš, že si šiel chybným smerom, vyhrávaš.
 2. Nikdy sa príliš dlho neobzeraj za dverami, ktoré sa k Tvojmu nešťastiu zatvárajú. Mohol by si totiž prehliadnuť iné dvere, ktoré sa pred Tebou k Tvojmu šťastiu otvárajú.

Náš zúžený pohľad na svet nám často nahovára, že sme stratili „všetko“ a pritom to je lož. Stratili sme možno časť nášho sna, ale je pre nás vždy nachystaná iný sen, iný cieľ. Jedna vec doslúži a je ihneď nahradená novou, vždy lepšou. To je princíp kolobehu života.

 1. Každý pokrok začína tam, kde končí Tvoja lenivosť a pohodlie.

Toto je tak úžasne overiteľné pri športe! Pri neustálom kladení si vyšších cieľov.

 1. Svoj pokrok poznáš ľahko: čo rastie, to bolí.
 2. Kedykoľvek začneš byť dostatočne kreatívny a inovatívny, začnú sa Ti všetci smiať. To je vždy dobré znamenie, že si pred nimi.
 3. Závisť si musíš zaslúžiť.
 4. Nedopusť, aby Tvoje katastrofické predstavy toho, čo všetko zlé by sa mohlo prihodiť, spôsobili, že sa nakoniec neprihodí vôbec nič.

Koľko z našich obáv sa reálne v živote prihodí? 10 percent? Aj to je veľa.

 1. Nikdy sa nepýtaj sliepok, či je možné lietať.
 2. Aby si v živote mohol vzlietnuť, musíš odhodiť záťaže, ktoré Ťa sťahujú nadol.

Nie je ľahké zabudnúť na minulosť, obrátiť list a odpustiť. Najťažšie je častokrát odpustiť sám sebe, že sme to vôbec dopustili, že nás niekto dobehol, obral o silu. Ale minulosť nezmeníme. Je to ako vŕtať sa v konskom lajne, čím dlhšie to robíme, tým viac bude smrdieť.

 1. Nikdy neovplyvníš všetko, čo sa Ti môže prihodiť; vždy ale môžeš ovplyvniť to, ako pristúpiš k tomu, čo sa Ti prihodí.

Neubližuje nám ani tak to, čo nám urobili iní. Ubližuje nám to, že si to neustále pripomíname. Sami seba trestáme zbytočne viackrát za jednu a tú istú chybu, za ktorú pravdepodobne ani nemôžeme.

 1. Prestaň sa starať o všetko, čo nemôžeš ovplyvniť. Získaš tým veľa času a priestoru na všetko, čo ovplyvniť dokážeš.
 2. Keď si okolie myslí, že nie si dosť dobrý, dokáž mu opak.
 3. Keď si sám myslíš, že nie si dosť dobrý, schválne, prever to. Možno sám seba veľmi prekvapíš.

Môj šéf mi vždy dôveroval viac než som si dôverovala ja sama. Zveril mi úlohu, o ktorej bol presvedčený, že ju skôr či neskôr splním. A mne nezostávalo nič iné, než hľadať cesty ako tú úlohu naozaj splniť. Sebadôvera je základ všetkého. Ak nám k tomu dopomôže dôvera ostatných, môžeme si gratulovať. Vždy to však skúsme! Predtým, než niečo odsúdime ako „nesplniteľnú úlohu“.

 1. Akonáhle sa prestaneš naháňať za nedôležitými vecami, dovolíš dôležitým veciam, aby Ťa konečne dobehli.

Je dôležité vedieť v živote správne selektovať: ľudí, prácu, činnosti. Ak to totiž neurobíme, strácame čas s ľuďmi a činnosťami, ktoré nás v živote oberajú o drahocenný čas. A ten nám už nikto nikdy nevráti.

 1. Ľudia všeobecne nevyužívajú naplno svoj potenciál. Radšej robia to, čo sú ochotní urobiť, než to,čo sú schopní robiť.
 2. Nemysli na to, či niekto dokáže to isté ako ty urobiť lepšie ako Ty. Nikto v Tvojom okolí nie je Tvoj hlavný súper. Ak chceš svojho úhlavného „nepriateľa“ vidieť, pozri sa do zrkadla. Vždy mysli na to, aby si prekonal svoj osobný rekord. Úspech je výsledkom dlhodobého boja medzi Tebou a – Tebou.
 3. Poučuj sa z minulosti, ale ži prítomnosťou a buduj budúcnosť. Ak sa budeš príliš kochať tým, čo si dokázal včera, veľa toho dnes neurobíš. A čím sa potom budeš kochať zajtra?
 4. Nikdy nehovor, že čas všetko zmení. Nie je to pravda. Len činy niečo zmenia. Nečinnosť nechá veci tam, kde boli.

Viete čo sa stane zo stojacou vodou? Skazí sa. Začne hniť. Tak je to aj s nami a našou nečinnosťou.

 1. Čas nezmení ani Tvoju bolesť. Len Ťa naučí s bolesťou žiť.
 2. V každej bolesti, každej porážke, každom probléme je ukrytý poklad. Tvojou jedinou úlohou je tú škaredo vyzerajúci truhlu otvoriť a všetko pochopiť.
 3. Život je maratón a víťazom maratónskeho behu nikdy nie je ten najsilnejší alebo najrýchlejší, ale iba ten najvytrvalejší.
 4. Neľutuj svoje pády. Kto spadol a vstal, je vždy silnejší, múdrejší a pripravenejší než ten, kto nikdy nespadol.   
 5. Uč sa vidieť veci zo správneho uhla. Jediný rozdiel medzi prekážkou a výzvou je uhol Tvojho pohľadu.
 6. Nikdy sa nepýtaj: „Prečo práve ja?“ Vždy sa pýtaj: „Prečo nie ja?“ Keď ide o niečo naozaj dôležité, snaž sa byť skrátka tak pozitívny/a, aby si nepochyboval/a, tak optimistický/á, aby si sa nebál/a, a tak odhodlaný/á, aby si to nikdy nevzdal/a
 7. Nevadí, že zakopneš. Nevadí, že odvšadiaľ počuješ, že už to nikdy nedokážeš. Stíš sa, budeš počuť ešte jeden hlas. Bude hovoriť: „NIE, ešte nie je koniec. Vstaň!“ Zoznámte sa. Je to hlas Tvojej budúcnosti.

Priatelia, ak ste dočítali až sem, ja nad slnko jasné, že ste na správnej ceste, pretože hľadáte spôsoby, ako veci riešiť. Hľadáte iný uhol pohľadu na veci, ktoré sa po dlhšom čase zdajú tak nezmeniteľné. Nenechajte sa oklamať svojim okolím, ani sami sebou. Kľúč k zmene máte vo svojich rukách práve Vy. Zvládnete to. Zvládla som to ja, zvládnete to aj Vy. Ja vám verím. Zostáva už len Vaša vlastná sebadôvera a odhodlanie. Veľa úspechov v zdolávaní prekážok Vám prajem.

Autor: Eva Tomanová, Foto: ilustračné