Miro Toman: Na vianočných trhoch vo Zvolene to žije, v Banskej Bystrici nebudú?

Blog
8 /

V nedeľu začal advent, tak sme si chceli užiť trochu predvianočnej nálady vonku medzi ľuďmi. Napriek tomu  alebo práve preto, že pandémia koronavírusu obmedzila sociálne kontakty a ľudia už majú po krk chaosu s protipandemickými opatreniami. 

Popoludní sme sa najskôr vybrali do susedného Zvolena a cestou sme sa zastavili na horúci punč v Sielnici na Kaskádach. Urobili tu pre návštevníkov krásnu vianočnú chalúpku s príjemnou vianočnou hudbou a dekoráciami, kde sa môžete občerstviť vynikajúcim alko či nealko punčom. V tejto zime je to na nezaplatenie, aj vedľa stojaci Bacchus  by si určite dal, keby nebol socha…

No a potom sme dorazili na zvolenské námestie. V spodnej časti to nevyzeralo na predvianočnú atmosféru, ale príjemné prekvapenie nás čakalo v hornej časti námestia. Tu aj počas platných protipandemických opatrení otvorili vianočné trhy s reprodukovanou hudbou.

Po oboch stranách rozmiestnené stánky s občerstvením, vedľa nich v symbióze otvorené terasy a množstvo ľudí vychutnávajúcich si túto jedinečnú atmosféru. Hoci vonku bola zima a začínali poletovať drobné vločky snehu, doslova  ste cítili to ľudské teplo vyžarujúce z ľudí, ktorí si mohli dopriať tradičné vianočné dobroty a kúpiť si nejakú drobnosť.

Boli tu rodiny s deťmi a hlúčiky návštevníkov dodržiavajúci základné hygienické opatrenia, ktorí si rúška sňali až pri popíjaní vynikajúceho čučoriedkového alebo jahodového  punču či konzumovaní poplamúchov, langošov, vianočných koláčov alebo iných dobrôt.

Keď ste nechceli pri tom stáť, mohli ste si sadnúť na niektorú z okolitých terás, prikryť sa dekou a objednať si niečo dobré z ponuky miestnych reštaurácií, kaviarní alebo cukrární. Jednoducho pohoda. 

Podvečer sme sa pohli domov do Banskej Bystrice. Cestou sme videli parkovisko pri obchodnom centre zaplnené množstvom áut. Tam to žilo. Ľudia robili predvianočné nákupy a bolo ich tu požehnane, ale nikto sa netlačí. Darmo Vianoce sú najkrajšími sviatkami v roku, tak sa na ne treba pripraviť.

Napokon sme zakotvili na bystrickom Námestí SNP. Treba uznať, že vianočná výzdoba so stromčekom v strede námestia nemá chybu. Z reproduktorov sa ozýva vianočná hudba, len tu akosi tu chýba tá príjemná predvianočná nálada, ktorú sme pred chvíľou zažili na zvolenskom námestí.

Zopár ľudí sedí na terasách. Kvôli zime sú aspoň čiastočne kryté s vyhrievaním, o ktoré sa napriek stále sa meniacim pravidlám hygienikov postarali ich prevádzkovatelia. Tí prežívajú počas pandémie ťažké časy, preto ich človek rád podporí objednávkou občerstvenia. Aj tu dobre padne človeku dúšok horúceho nápoja, ale predsa len to nie je celkom ono.

Mesto Banská Bystrica už oznámilo, že tento rok z dôvodu šírenia pandémie koronavírusu sa v centre neuskutočnia tradičné vianočné trhy ani privítanie Mikuláša, aby sa neporušil vládou vyhlásený, hoc kontroverzný zákaz zhromažďovania sa. Možno sa neskôr pár stánkov objaví… 

Stánky s občerstvením, chutnými klobásami, lokšami či teplým punčom tento rok na Námestí SNP zatiaľ nenájdeme. Tieto tradičné vianočné dobroty by mali zahrnúť do svojej ponuky prevádzkovatelia zimných terás.

  1. Človek sa nevdojak zamysli, že s koronou sa chtiac – nechtiac budeme musieť naučiť žiť, pretože ona tu zostane ako všetky chrípky či iné vírusové ochorenia, aj keď príde vakcína. Preto tomu bez zbytočného šírenia strachu musíme prispôsobiť aj náš spoločenský život s tým, že zostaneme zodpovední voči sebe i svojmu okoliu, ale nebudeme sa totálne  izolovať. Nemôžeme predsa zostať zavretí doma a čakať, čo na nás vymyslí vláda alebo jej štáby.

Je jasné, že tohto roku nemôžeme očakávať ani  pre Banskú Bystricu tak typický bohatý kultúrny program na Námestí SNP, iba ak online. Ale predsa len normálne uvažujúceho človeka napadne, prečo nemôžu byť na námestí spolu so zimnými terasami otvorené aj tradičné stánky s občerstvením a remeselným vianočným sortimentom, tak ako vo Zvolene? 

Veď protipandemické opatrenia platia pre všetkých rovnako a keď sa v rozumnej miere dodržia, môžeme ľuďom dopriať trochu  tradičnej predvianočnej atmosféry na čerstvom vzduchu. Aby aspoň na chvíľu pookriali z tohto nekonečného koronachaosu…

 

Autor: Miro Toman, Foto: redakčné

Miro Toman

Miro Toman