Ministerstvo umožnilo mladým prístup do čakárne na očkovanie, náhle to však stoplo

SPRÁVY
4 /

Ministerstvo zdravotníctva sa najskôr rozhodlo sprístupniť čakáreň na očkovanie aj tínedžerom mladším ako 18 rokov. Trvalo to však iba 48 hodín. V piatok v noci to už nebola pravda, minister Vladimír Lengvarský túto možnosť náhle zrušil.

Mladí ľudia, ktorí sa prihlásili do čakárne na očkovanie, dostávali termíny veľmi rýchlo. Tisícky ich tak mohli byť zaočkovaných už tento víkend. Všetko je inak.

Je zaujímavé, že tomuto rozhodnutiu predchádzal status súčasného ministra financií Igora Matoviča v znení:

„Verím, že ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol zaočkovaní čo i len jeden zdravý 16 až 17 – ročný tínedžer Pfizerom či Modernou.“

Igor Matovič

Igor Matovič

A stalo sa, nastal ďalší chaos.  Podľa informácií rezortu zdravotníctva  sa na očkovanie po otvorení čakárne pre všetky vekové kategórie prihlásili desiatky tisíc záujemcov vo veku nad 16 rokov. Ministerstvo sa rozhodlo preplánovať termíny záujemcom o očkovanie, ktorí sú mladší ako 18 rokov, na iný termín.

Uvoľnené kapacity budú pridelené záujemcom, ktorí sa zaregistrovali neskôr a spĺňajú podmienku veku nad 60 rokov a tiež chronicky chorým pacientom.

„MZ SR si uvedomuje možné komplikácie, ktoré týmto rozhodnutím spôsobí tínedžerom. No zároveň týmto krokom chce umožniť čo najrýchlejšie očkovanie tých, ktorí sú ochorením COVID-19 ohrození najviac – seniorom a chronickým pacientom. Ubezpečujeme všetkých záujemcov o očkovanie, ktorí sa prihlásili cez registračný formulár, že sa k svojej vakcíne určite dostanú,“

informovala  hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová a dodala:

„Ak sa v konkrétnych vakcinačných centrách neobsadili všetky voľné pozície, systém automaticky pridelil zostávajúce voľné termíny záujemcom vo veku 16 a 17 rokov, nakoľko vakcína Pfizer je jedinou vakcínou aktuálne používanou na Slovensku, ktorá môže byť aplikovaná ľuďom mladším ako 18 rokov.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s hovorkyňou Zuzanou Eliášovou

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský s hovorkyňou Zuzanou Eliášovou

Na najbližšie dni sa vytvorené voľné miesta zaplnili ľuďmi z čakárne a systém obsadzuje voľné pozície striktne podľa veku. Voľné termíny na očkovanie látkami Pfizer sa pridelili zaregistrovaným seniorom a chronickým pacientom s ťažkými a stredne ťažkými diagnózami.

Rezort zdravotníctva chce tiež zintenzívniť komunikačnú kampaň ohľadne očkovania. Poberatelia dôchodku dostanú letáky s informáciami poštou. Od soboty 1. mája je zároveň možné zaočkovať aj sprievodcov seniorov. Aktívnejšiemu očkovaniu seniorov pomôžu podľa MZ SR aj mobilné očkovacie tímy, ktoré už aktívne pracujú v teréne.

Autor: (tom), Foto: ilustračné