Ministerka Milanová pred rozdelením Múzea SNP odvolala generálneho riaditeľa Stanislava Mičeva

SPRÁVY
15 /

Po májovom podpise memoranda o spolupráci, ktoré podpísali ministerka kultúry Natália Milanová a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽaNO), bolo jasné, že tieto dve ministerstvá si rozdelia jedinečné Múzeum SNP v Banskej Bystrici medzi svoje rezorty a osud dlhoročného generálneho riaditeľa Stanislava Mičeva je spečatený.

Rozparcelovanie Múzea SNP medzi dva rezorty

Rozhodnutie ministerstiev kultúry a obrany o rozdelení Múzea SNP a podriadení jeho časti ministerstvu obrany speje do finále. Po medzirezortnom pripomienkovom konaní ide zmena zákona o múzeách a galériách do vlády a následne do parlamentu. Podľa všetkého je už viac – menej rozhodnuté, pretože koaličná väčšina zvyčajne prevalcuje všetko, za čím stojí vláda a jej ministri.

Hlavná časť Múzea SNP prejde pod Vojenský historický ústav, ktorý je  vedecko-výskumným, archívnym a múzejným zariadením Ministerstva obrany SR pre oblasť vojenskej histórie. Banská Bystrica tak stratí významnú samostatnú múzejnú inštitúciu.

Digitalizačné centrum múzeí v Banskej Bystrici podľa rozhodnutia ministerstva kultúry končí. Bude podriadené Slovenskej národnej galérii a po určitej dobe sa odsťahuje z nášho mesta. Pod Múzeum holokaustu v Seredi preje Slovenská národná expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau.

Rozbitiu banskobystrického múzea nezabránila ani  petícia tisícok občanov na čele s osobnosťami spoločenského a politického života na Slovensku, ani protesty  popredných historikov 20. storočia nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech, Poľska, Nemecka, Francúzska a USA.  Za  Múzeum SNP sa postavili Banskobystrický samosprávny kraj, mesto Banská Bystrica, Ústredná rada Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Zväz múzeí na Slovensku a partnerské múzeá v zahraničí.

Nezabrali ani prosby priamych účastníkov protifašistického odboja na čele s Vladimírom Strmeňom, ktorý na nedávnych  oslavách 77. výročia SNP v Banskej Bystrici oslovil našich najvyšších ústavných činiteľov, aby zachovali Múzeum SNP celistvé…

Natália Milanová a Jaroslav Naď

Natália Milanová a Jaroslav Naď

Odvolanie Stanislava Mičeva z funkcie

V pondelok ministerka kultúry Natália Milanová odvolala z funkcie generálneho riaditeľa Múzea SNP Stanislav Mičeva k 30. septembru 2021. Od zriaďovateľa banskobystrického Múzea SNP, ktorého ministerka nejavila o túto renomovanú kultúrno – historickú ustanovizeň známu aj v zahraničí po celý čas jej pôsobenia v rezorte záujem, sa ani nič iné nedalo čakať.

Predchádzalo tomu stanovisko ministerstva kultúry, ktoré zavesili na webovú stránku rezortu. Z neho sa Mičev  v podstate dozvedel, že nie je schopný riadiť múzeum. Pri odvolávaní na osobnom stretnutí s ministerkou Milanovou mu nič také nepovedala. Hoci je z toho trošku prekvapený, na druhej strane to očakával.

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev

Stanislav Mičev krátko po svojom odvolaní na sociálnej sieti uviedol:

„Všetko v živote raz začína a raz konci. Môj život je úzko spojený s Múzeom SNP a to od roku 1984 do roku 1992 a potom od 3.aprila 2006, keď som nastúpil do tejto inštitúcie ako jej riaditeľ. Dnes som dostal papier v ktorom ma ministerka kultúry z tejto funkcie dňom 30.9.2021 odvolala.

Bolo mi veľkou cťou viesť túto erbovú inštitúciu viac ako 15 rokov. Chcem poďakovať svojim kolegom za ich trpezlivosť s mojimi niekedy bláznivými nápadmi. Priviedli sme však Múzeum SNP na vrchol slovenského múzejníctva. Vybudovali sme spoločne inštitúciu, ktorá v mnohých smeroch udávala trend nielen na Slovensku. Naši zahraniční partneri to ocenili mnohokrát. Tí na východe a aj ti na západe. Naši blízki susedia ako aj tí v Afrike, Ázii či v oboch Amerikách.  

Nemáme sa za čo hanbiť. Ani náhodou. Niekto mi povedal, že úspech sa neopúšťa. Niečo na tom bude. Moje myšlienky, ale aj činy zostanú pri Múzeu SNP. Do poslednej chvíle budem obhajovať jeho integritu a nedopustím dehonestáciu, ktorú očakávame snáď všetci. V Múzeu SNP som nechal roky svojho života, more voľného času a dal som mu celé srdce. Nič týmto pre mňa nekončí.“

K odvolaniu dlhoročného riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva sa vyjadrila bývalá ministerka kultúry a súčasná poslankyňa NR SR za HLAS-SD Ľubica Laššáková slovami:

„Záujmová personálna politika je jediné, čo ministerka kultúry Milanová zvláda. Pamätáme si jej porušenie transparentných výberových pravidiel pri riaditeľke Divadla Nová scéna. Vtedy sa politickým a verejným tlakom podarilo jej svojvôľu zastaviť.  

Žiaľ, dnes svoj záujem presadila a dovolala generálneho riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva z dôvodu, že „Múzeum SNP čakajú organizačné zmeny, preto je v jeho čele potrebné vedenie, ktoré tieto zmeny uvedie do života“. Inými slovami potrebuje na tomto mieste človeka, ktorý demontuje ikonické Múzeum SNP a jednotlivé pracoviská rozhodí kade tade.

Digitalizačné centrum prejde pod správu Slovenskej národnej galérie a národná expozícia v Auschwitz-Birkenau bude presunutá pod správu Múzea holokaustu v Seredi. Personálna a štrukturálna demontáž Múzea SNP práve odštartovala. Ako bývalá ministerka kultúry sa chcem poďakovať Stanislavovi Mičevovi za jeho roky strávené v tejto inštitúcii, z ktorej urobil dôstojné miesto všetkých hrdých Slovákov.

Ministerka kultúry Milanová pokračuje vo svojej deštrukcii rezortu a znechucuje všetkých, ktorí v rezorte pracujú. Verím však, že všetkým dňom nie je koniec.“

Čoskoro ministerka Milanová vymenuje nového riaditeľa Múzea SNP. Podľa všetkého by to mal byť človek zvnútra Múzea SNP, ktorý dokoná započaté dielo vládnej moci na faktickom rozbití unikátneho národného múzea v srdci Povstania. Na rovinu – je to obyčajné barbarstvo!

Ľubica Laššáková a Stanislav Mičev

Ľubica Laššáková a Stanislav Mičev

Autor: (tom), Foto: ilustračné