MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK na minciach aj 0 euro suvenír bankovke

ZAUJÍMAVOSŤ
3 /

Pri príležitosti pripomienky 100. výročia tragickej smrti MILANA RASTISLAVA ŠTEFÁNIKA bude vydaných niekoľko zaujímavých,oficiálnych zberateľských kúskov, ktoré už teraz lákajú nie len numizmatikov, ale aj širokú verejnosť.

Sto rokov od smrti M. R. Štefánika

V osudný deň, 4. mája 1919, sa Štefánik po dlhšom pobyte v zahraničí vracal domov. Prichádzal šťastný a nedočkavý, veď na Slovensku nebol šesť rokov. Letel z letiska Campoformido pri Udine. Sprevádzali ho Taliani: dvaja letci a mechanik – rádiotelegrafista.

Lietadlo malo pristáť na letisku v bratislavských Vajnoroch, lenže neďaleko Ivanky pri Dunaji sa náhle zrútilo. Všetci členovia posádky boli na mieste mŕtvi. Štefánika pochovali v mohyle na Bradle, ktorej autorom je významný slovenský architekt Dušan Jurkovič.

Nové zberateľské a obehové mince, poštová známka

Národná banka Slovenska vydá striebornú zberateľskú mincu nominálnej hodnoty 10 eur vo vyhotovení bežná a proof kvalita, ako aj pamätnú 2 euro mincu v bežnom vyhotovení. Emisia uvedených mincí je plánovaná na 25. apríla 2019.

Mincovňa Kremnica pripravuje sadu obehových euro mincí Slovenska, doplnenú o pamätnú 2 euro mincu s motívom M. R. Štefánika. Slovenská pošta vydá hárček s poštovou známkou ako aj obálku prvého dňa vydania (FDC) s prítlačou, poštovou známkou a príležitostnou pečiatkou.

Dve  nové 0 Euro Souvenir bankovky

„Ďalším lákadlom sú dve verzie 0 Euro Souvenir bankoviek, ktorých predaj bude v spolupráci so Spoločnosťou Milana Rastislava Štefánika prebiehať priamo počas Celonárodnej spomienkovej slávnosti, konajúcej sa pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom,“

hovorí Ing. Vladislav Klajban, výkonný riaditeľ Nunofia s.r.o.

Obidve vydania budú k dispozícii v limitovanom náklade 10 000 kusov. Predajným miestom bude  Národný dom Štefánikov na Námestí Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom. Začiatok predaja je plánovaný na 9:00 hod. a záujemcovia si budú môcť zakúpiť každú z nich v limitovanom počte za cenu 2 €.

M. R. ŠTEFÁNIK bol zakladateľom Československých légií, pripomienke čoho je venovaná práve prvá séria. Na nej je okrem v popredí zobrazeného a dobre známeho portrétu M.R. ŠTEFÁNIKA aj Mohyla na Bradle, ktorá je situovaná v jej pozadí. Motív je ďalej doplnený aj o životné a etické krédo M.R. Štefánika: „VERIŤ, MILOVAŤ, PRACOVAŤ.“

M. R. ŠTEFÁNIK bol však aj vášnivým letcom, čomu je venovaná druhá séria. Na nej je zobrazená časť sochy M. R. Štefánika ako letca, ktorá je súčasťou pamätníka v Bratislave. V pozadí je zobrazené lietadlo Caproni 450, pri páde ktorého M.R. Štefánik tragicky zahynul. Opäť aj na tejto sérii je doplnené životné a etické krédo M.R. Štefánika: „VERIŤ, MILOVAŤ, PRACOVAŤ.“

„Milan Rastislav Štefánik sa už v minulosti objavil na niekoľkých vydaniach bankoviek, či už v rámci Československej meny ako aj na bankovkách samostatnej Slovenskej republiky,“

dodáva Klajban

O podobné limitované zberateľské edície je u verejnosti vždy veľký záujem, čo sa následne prejaví na ich značnom zhodnotení. Mnohí zberatelia sa o tom v minulosti mohli niekoľko krát presvedčiť. Zakúpenie takýchto zberateľských kúskov môže mať tak nie len spomienkovú, ale aj investičnú hodnotu do budúcnosti.

Zdroj: (tom) a Vladislav Klajban, Foto: Nunofia, ilustračné a archív