Na víkendové cielené testovanie v Banskej Bystrici je potrebné prihlásiť sa online alebo telefonicky

SPRÁVY
14 /

Banskobystrický primátor Ján Nosko a prednosta Okresného úradu v Banskej Bystrici Martin Dolinaj na stredajšom brífingu informovali o prípravách komunitného testovania, ktoré by sa malo uskutočniť počas víkendu 16. a 17. januára 2021 od 8:00 do 18:00 hod. v meste pod Urpínom. Pôjde o  cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce a majú potvrdenie o tom, že nemôžu pracovať z domu.

Mesto Banská Bystrica sa v spolupráci s banskobystrickým Okresným úradom intenzívne pripravuje na ohlásené víkendové komunitné testovanie. Primátor Ján Nosko k tomu uviedol:

„Aktuálne robíme testovanie prvej polovice zamestnancov materských škôl, v piatok otestujeme druhú. Zároveň vytvárame celý logistický systém na zabezpečenie víkendového komunitného testovania, aby to bolo čo najkomfortnejšie pre obyvateľov, ktorí prejavia oň záujem.“

Ján Nosko

Ján Nosko

Cieľom komunitného testovania  je nájsť pozitívne prípady ľudí infikovaných koronavírusom a izolovať ich od zdravých, čo pomôže najmä zamestnávateľom, aby sa vírus komunitne nešíril v ich prevádzkach. Zároveň týchto ľudí osloví RÚVZ, aby sa zistili kontaktné osoby, s ktorými prišli do styku, čo tiež pomôže obmedziť ďalší prenos ochorenia na ďalšie osoby.

Pracujúci vytvárajú v rámci mesta a okresu najväčšiu mobilitu a  v súčasnej nepriaznivej epidemiologickej situácii preto majú vyššiu pravdepodobnosť byť šíriteľmi nákazy COVID-19. Samospráva preto vyzýva inštitúcie, podniky a obchodné prevádzky sídliace v okrese Banská Bystrica, aby nahlásili predbežný počet záujemcov o testovanie.

Registrácia na konkrétne odberné miesto a čas

Už funguje online registračný systém na adrese testovanie.banskabystrica.sk, vďaka ktorému sa na odberných miestach predíde dlhým radom v tomto nepriaznivom počasí. Potvrdenie o mieste a čase testovania príde nahlásenému občanovi mailom.

Informácie od zamestnávateľov o počte záujemcov o testovanie samospráve poslúžia na zistenie predbežného počtu testovaných. Online registračný systém umožní záujemcom nahlásiť sa na testovanie na presný čas a miesto. Týka sa to ľudí, ktorí majú trvalý pobyt alebo miesto výkonu práce v okrese Banská Bystrica, a zároveň disponujú potvrdením od zamestnávateľa, v ktorom je uvedené, že nemôžu pracovať z domu.

V prípade, že sa takáto osoba nemá ako zaregistrovať online, môže tak urobiť telefonicky prostredníctvom kontaktu 048/4330 777. Týmto spôsobom je možné sa zaregistrovať  od štvrtka do soboty v čase od 8:00 do 15:00 hod.

„Pracujeme aj na aplikácii prihlasovacieho formulára pre jednotlivých záujemcov, aby sa mohli vopred nahlásiť na čas a konkrétne odberové miesto. Túto službu ponúkame aj okolitým obciam, ktoré nemajú možnosť v tak krátkom čase zriadiť odberné miesta pre svojich obyvateľov,“

dodal Nosko.

Podľa primátora mesto vytypovalo 13 odberných miest, v ktorých bude môcť pracovať  niekoľko odberových tímov.

Budeme reagovať operatívne a ak niekde vznikne potreba, tak máme pripravený administratívny aj zdravotnícky personál a vieme operatívne počet odberových miest navýšiť.“

Martin Dolinaj

Martin Dolinaj

V utorok požiadal štatutár mesta Banská Bystrica listom ministra vnútra Romana Mikulca  o dodanie antigénových testov prostredníctvom banskobystrického Okresného úradu.  Jeho prednosta Martin Dolinaj k tomu poznamenal:

„Stále čakáme z ministerstva na informáciu, či nám vyčlenia potrebný počet testov. Požiadali sme o 50 tisíc kusov, čo by malo stačiť. Testy sú kľúčové k tomu, aby sa víkendové pretestovanie uskutočnilo.“

Mesto Banská Bystrica spolu s odborníkmi preferuje komunitné resp. cielené testovanie ľudí, ktorí musia chodiť do práce. Ak však Vláda SR bude trvať na tom, aby samosprávy opäť organizovali celoplošné testovanie aj v súčasnom nepriaznivom období, mesto Banská Bystrica to bude rešpektovať a je pripravené zorganizovať aj celoplošné testovanie počas určeného víkendu 23. – 24. januára 2021.

Odberné miesta

V Banskej Bystrici je vytvorených 13 mobilných odberných miest:

 1. Základná škola s materskou školou Jána Bakossa, Bakossova 5, 974 01 Banská Bystrica
 2. Základná škola Ďumbierska 17, 974 11 Banská Bystrica
 3. Základná škola, Jozefa Gregora Tajovského, Gaštanová 12, 974 09 Banská Bystrica
 4. Základná škola, Golianova 8, 974 01 Banská Bystrica
 5. Základná škola Moskovská 2, 974 04 Banská Bystrica
 6. Základná škola, Pieninská 27, 974 11 Banská Bystrica
 7. Základná škola s materskou školou, Radvanská 1, 974 05 Banská Bystrica
 8. Základná škola, Sitnianska 32, 974 11 Banská Bystrica
 9. Základná škola, Spojová 14, 974 04 Banská Bystrica
 10. Základná škola Slobodného slovenského vysielača, Skuteckého 8, 974 01 Banská Bystrica
 11. Základná škola, Trieda SNP 20, 974 01 Banská Bystrica
 12. Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica,Cesta k nemocnici 1, 975 56 Banská Bystrica
 13. Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica, a. s. – ProCare, Tibora Andrašovana 46, 974 01 Banská Bystrica

V prípade vysokého záujmu má mesto k dispozícii potrebný personál na možné rozšírenie počtu odberných tímov. Zamestnanci príslušných inštitúcií, podnikov a obchodných prevádzok budú otestovaní na základe nahlásenia sa do online rezervačného systému a pred testovaním budú musieť predložiť potvrdenie od zamestnávateľa, ktorým preukážu, že v súčasnosti je nevyhnutné, aby vykonávali prácu fyzicky – na svojom pracovisku.

Autor: (tom) , Foto: redakčné a ilustračné