Mesto Banská Bystrica postupne odstraňuje následky stredajšieho prívalového dažďa

SPRÁVY
12 /

V stredu popoludní zasiahol Banskú Bystricu prívalový dážď. Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu v Radvani dosiahli zrážky nadpriemerné množstvo – od 27 do 29 mm za hodinu.

Na území mesta došlo k zatopeniu viacerých ulíc, ale aj mestských objektov.  Išlo napríklad o čiastočne zatopenú hlavnú cestu v okolí veľkého kruhového objazdu pri Europe či Mestský mládežnícky štadión Kráľová – Radvaň, kde bola zatopená šatňa.

Vzhľadom na hlásené záplavy primátor mesta Ján Nosko zvolal krízový štáb a v súvislosti s prívalovým dažďom bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity. Kontaktovaný bol Hasičský a záchranný zbor, Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť a Slovenský vodohospodársky podnik, ktoré oznámili, že aj napriek extrémnemu množstvu zrážok je hladina Hrona nízka a klapky sú v poriadku. Kanalizačné vpuste nestíhali odvádzať intenzívny dážď s prívalmi vody.

Do terénu vyšli dobrovoľní hasiči, Hasičský a záchranársky zbor, zamestnanci mesta, ale aj príslušníci mestskej polície. Zmluvný partner mesta, MIS – Milan Smädo – údržby ciest a komunikácií, sa stará o vyčistenie ciest a kontrolu kanalizačných vpustí. V najbližších hodinách bude samospráva situáciu intenzívne monitorovať a postupne zbierať dokumentáciu o spôsobených škodách. Všetkým zložkám ďakuje za nasadenie.

Sanačné práce počas stredy úspešne pokračovali nielen v šatniach Mestského mládežníckeho štadióna Radvaň-Kráľová, ale aj na miestnych komunikáciách. Vo štvrtok od 5:00 hod. zmluvní partneri mesta opäť pokračujú v čistení ciest.

„Ešte raz ďakujem všetkým, ktorí sú v teréne za ich maximálne úsilie, promptnosť, snahu a obetavosť. Všetkých obyvateľov zároveň prosíme o trpezlivosť a pochopenie. Žiadame, aby boli opatrní,“

uviedol banskobystrický primátor Ján Nosko.

Vo štvrtok primátor Ján Nosko konštatoval, že situácia je už pokojná a keďže aktuálne nie sú hlásené žiadne hydrometeorologické výstrahy vyššieho stupňa, zvažujú, že popoludní prejdú z tretieho stupňa na druhý. V súčasnosti vyčísľujú škody, ktoré si bude mesto uplatňovať.

Prívalový dážď bol takpovediac bodový. Podľa informácií z terénu stav kanalizácií bol v poriadku, ale množstvo zrážok, ktoré bolo úhrnom 27 až 29 milimetrov za hodinu, bolo skutočne také extrémne, že žiadna kanalizácia by ho nedokázala prijať a odviesť Aj keby dostali výstrahu včas, na niečo také nie je možné sa preventívne pripraviť,“

povedal primátor Nosko na  štvrtkovom brífingu.

Ján Nosko

Ján Nosko

Zaplavené šatne na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani-Kráľovej sa počas včerajška podarilo vyčistiť. Mesto ešte nevie, v akom stave budú podlahy a či bude treba vymaľovať.

„Na Jilemnického ulici na Fončorde spätný tok vody z kanálov poškodil asfaltový kryt okolo vpustí, to odstraňujeme v priebehu štvrtka. Spoločnosť, ktorá má na starosti údržbu ciest a komunikácií v meste, hneď po daždi odstraňovala nánosy a čistila cesty. Dodnes nemáme hlásené nejaké ďalšie väčšie škody. Situáciu monitorujeme,“

zdôraznil Nosko.

Hron

Hron

Autor: (tom), Foto: mesto BB