Mestá štrajkujú proti vládnej politike, požiadajú o pomoc aj prezidentku

SPRÁVY
1 /

Po vyhlásení štrajkovej pohotovosti Združenia miest a obcí Slovenska sa postavila proti ignorantskej politike súčasnej vlády voči samosprávam aj Únia miest Slovenska (ÚMS), ktorej členom je aj naše mesto Banská Bystrica. Podporu ZMOS-u vyjadrilo tiež Združenie samosprávnych krajov SK8.

K avizovanému štrajku sa pridá aj Únia miest Slovenska. Ide najmä o ministrom financií Matovičom navrhované zníženie príjmov samospráv z daní fyzických osôb a presun tohto významného finančného zdroja do rodinnej politiky štátu. To, čo jednou rukou štát dá rodinám z deťmi, to druhou zoberie obciam a mestám, ktoré tak budú musia obmedziť alebo dokonca zrušiť niektoré komunálne služby alebo si občania za ne priplatia vyššími daňami a poplatkami.

Daniela Piršelová

Daniela Piršelová

„Aktuálne opatrenia zo strany štátu likvidujú samosprávy a berú im možnosť zodpovedne sa starať o svojich obyvateľov,“ 

uviedla hovorkyňa ÚMS Daniela Piršelová. Štát podľa únie neberie samosprávy ako partnerov.

Silné a bezpečné mestá pre ľudí budú zrejme čoskoro minulosťou. Štát svojimi opatreniami naďalej dokazuje, že mu nezáleží na fungovaní samospráv, naopak, správa sa tak, že mu prekážajú.

Primátori miest pred Úradom vlády

Primátori miest pred Úradom vlády

ÚMS doteraz využila všetky svoje legitímne možnosti na to, aby vyzvala štát k spolupráci so samosprávami a našli tak spoločné riešenie v aktuálnej kríze. Riešenie, ktoré pomôže ľuďom ale bude zároveň rešpektovať existenčné fungovanie miest a obcí.

Žiaľ, nič nepomohlo, nič sa nezmenilo, vláda SR všetky naše volania otvorene ignoruje. ÚMS bude preto v najbližších dňoch žiadať o stretnutie prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby sa postavila na stranu samospráv a pomohla ochrániť mestá a obce pred ich likvidáciou zo strany štátu. Zhodli sa na tom zástupcovia členských miest ÚMS na štvrtkovom online prezídiu.

Minister financií a predseda vlády

Minister financií a predseda vlády

Prezident ÚMS Richard Rybníček povedal:

Sme v koncoch, ešte bojujeme, ale sily aj riešenia nám pomaly dochádzajú. Snažíme sa so cťou a zodpovedne voči našim obyvateľom zvládnuť všetky náročné krízy, jednu po druhej, no bojovať popri tom ešte aj zo štátom, ktorý má evidentne záujem samosprávy zlikvidovať, to je už nad naše sily. Neviem, ako toto všetko zvládneme. Sme svedkami najcentralistickejšej vlády v histórii Slovenska a autoritátskych praktík niektorých jej členov.“

Richard Rybníček

Richard Rybníček

O návrhoch zákonov z dielne ministerstva financií v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré budú mať likvidačný charakter pre samosprávy miest, obcí i krajov, v týchto dňoch rokujú poslanci NR SR. Ak ich schvália, štrajkovať bude celé Slovensko.

Únia miest Slovenska zastupuje aktuálne 61 členských miest, ktoré obhajujú záujmy vyše dvoch miliónov obyvateľov Slovenska. Aj preto primátori veria, že hlas našich miest má pri riešení tejto témy svoju váhu a svoj prínos.

Zdroj: (tom) a ÚMS, Foto: ilustračné