Medvede sa prebúdzajú, jeden z nich spôsobil napadnutému horárovi viaceré poranenia

SPRÁVY
0 /

V súvislosti s príchodom teplejšieho počasia a jari sa pomaly začínajú prebúdzať aj naše najväčšie šelmy. Vo štvrtok sme na Slovensku zaznamenali útok medveďa na horára, ktorý vykonával bežnú činnosť v lese.

K napadnutiu došlo počas výkonu jeho pracovnej činnosti, konkrétne v doline Tiefengrund v Strážovských vrchoch. Horár išiel kontrolovať oplôtok, keď ho medveď napadol. Spôsobil mu viaceré poranenia, mal doškriabanú tvár a ruky, natrhnuté ucho a zahryznuté do ramena a bol v šoku. K horárovi sa dostali kolegovia, ktorí privolali záchranku. Zranený muž bol prevezený do bojnickej nemocnice.

Stret človeka s medveďom

Stret človeka s medveďom

O udalosti lesníci informovali aj Políciu SR aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Štátny podnik LESY SR upozorňuje, že práve v tomto období sa s prichádzajúcou jarou prebúdzajú v našich horách medvede. Toto obdobie sa začína koncom  februára a  pokračuje v priebehu marca. Preto je potrebné, aby návštevníci lesa boli pri pobyte v horách obozretní a treba rátať aj s tým, že vo voľnej prírode sa môžete stretnúť aj s medveďom.

Rozdiel v nadmorských výškach a s tým súvisiace hlavne teplotné  rozdiely, ale aj výška a súvislosť snehovej prikrývky sú rozhodujúcim faktorom prebúdzania medveďov.  Treba poznamenať, že každý jedinec má individuálne životné prejavy, môže sa stať, že niektoré medvede ani nezaľahnú, alebo zaľahnú na kratší  čas ako ostatné.

Medveď hnedý

Medveď hnedý

Medveď  počas zimného spánku spotrebúva svoje tukové zásoby a po prebudení  sa potrebuje nasýtiť, je pohybovo aktívny a hlad spôsobuje aj nervozitu.  Medvedice sa zdržujú v blízkosti brlohov a postupne vyvádzajú svoje mláďatá.

„Pri pohybe v lese je vhodné dať o sebe vedieť, že sme tam, samozrejme nie krikom a nie na všetkých miestach, na ktorých sa  pohybujeme. Ak máme dostatočný prehľad  okolo seba, tak si treba  vychutnávať  ticho, pokoj a čaro prírody,“

upozorňuje hovorkyňa Štátnych lesov š. p.  Mária Debnárová.

Strážovské vrchy

Strážovské vrchy

Ak sa však približujeme do priestoru hustejších neprehľadných porastov, je potrebné na seba upozorniť pískaním, hlasovým prejavom alebo  zakašľaním, aby šelma o človeku vedela.

Pozrite si ilustračné video o stretoch poľovníkov s medveďom v okolí Ružomberka:

Zdroj: Marína Debnárová Štátne lesy , Foto: ilustračné