LUNTER: Z malej rodinnej firmy v Banskej Bystrici sa stáva centrum európskeho biznisu s tofu

SPRÁVY
0 /

Spoločnosť Alfa Bio rodiny Lunterovcov, ktorá stojí za rovnomennou značkou Lunter, sa vydala na cestu k ďalšiemu rozšíreniu výrobného portfólia, k novému rastu a inováciám na európskom trhu s prírodnými rastlinnými produktmi. Spolu so spoločnosťou NLT, ktorú vlastní vedenie spoločnosti Alfa Bio, a hornorakúskou regionálnou bankou Raiffeisen Beteiligungsholding zakladá spoločnosť New Originals Company GmbH so sídlom vo Viedni.

Alfa Bio spája sily s novými investormi a stáva sa kľúčovým členom európskej rodiny podobne zmýšľajúcich spoločností. Cieľom je stať sa poprednou európskou spoločnosťou v oblasti tofu, ďalších vegánskych potravín rastlinného pôvodu a urobiť zo značky Lunter symbol kvality v celoeurópskom meradle.

Alfa Bio počas svojej viac ako 30-ročnej histórie sprevádzal neustály rast a inovácie. Spoločnosť začala ako malá rodinná firma v malej výrobni, ktorá sa zmestila do pivnice rodinného domu v Banskej Bystrici, a postupne vyrástla na prosperujúci podnik s modernými výrobnými linkami a tímom 350 zamestnancov. V posledných rokoch zaznamenala výnimočný rast, každoročne priemerne o 30 %, pričom neustále dodržiava svoj záväzok voči kvalite a inováciám.

Potvrdzuje to aj Juraj Lunter, Chief Manufacturing Officer (CMO) novej spoločnosti.

„Môj otec zakladal Alfa Bio s presvedčením, že stravovacie návyky Slovákov by sa mali zmeniť. Odhodlane sme preto vyvíjali nové chute pre naše tofu, postupne zautomatizovali celý výrobný proces a vstúpili sme aj na európske trhy, kde sme sa rovnako ako doma na Slovensku stali popredným dodávateľom tofu a výrobkov z neho. Teraz otvárame novú kapitolu.“

Juraj Lunter

Juraj Lunter

Igor Čajko, dočasný CEO v Alfa Bio dodáva:

Pred tromi desaťročiami nikto neočakával, že Banská Bystrica sa stane kolískou tofu pre celé Slovensko. Rodine Lunterovcov sa však podarilo za tento čas vybudovať z Alfa Bio lídra na trhu s tofu v celej Európe. Snažíme sa ale ďalej rásť a svojimi produktami zlepšovať zdravie a životy ďalších ľudí tak, ako to Ján Lunter, zakladateľ firmy, definoval pred desiatkami rokov.“

Igor Čajko

Igor Čajko

Vízia Alfa Bio zostáva naďalej rovnaká

Prispievať k pozitívnej zmene stravovacích návykov a ochrane našej planéty, bojovať proti environmentálnym a zdravotným krízam výrobou potravín rastlinného pôvodu a osvetou v tejto oblasti.

V záujme rýchlejšieho presadenia a šírenia tejto vízie v jednotlivých regiónoch sa spoločnosť Alfa Bio a jej majitelia rozhodli aktívne iniciovať vybudovanie európskej skupiny vyrábajúcej tofu a stať sa integrátorom a srdcom pre činnosti väčšej skupiny medzinárodných spoločností.

Výrobný závod v Banskej Bystrici je kľúčový pre celú skupinu

Nová spoločnosť New Originals Company GmbH a všetci noví majitelia sú odhodlaní podporovať súčasnú pracovnú kultúru a hodnoty značky Lunter. Zaviazali sa významne investovať do výrobného závodu v Banskej Bystrici – do udržateľných a inovatívnych výrobných technológií, ako aj do výskumu a vývoja (R&D)a pokračovať tak v dodávaní vysoko kvalitných rastlinných produktov, ktoré od značky Lunter očakávajú ako spotrebitelia, tak aj obchodní partneri.

To je pre rodinu Lunterovcov a všetkých majiteľov kľúčové, pretože to povedie k vytvoreniu pracovných miest s vysokou pridanou hodnotou v regióne a upevní sa tak nielen pozícia spoločnosti na Slovensku, ale vytvorí to našej krajine stabilné miesto na európskej mape potravín na báze rastlinných bielkovín.

Manažérsky tím

Manažérsky tím novozaloženej spoločnosti New Originals Company GmbH, ktorý bol aj iniciátorom vzniknutého investičného partnerstva, má dlhoročné skúsenosti so vzájomnou spoluprácou v spoločnosti Alfa Bio.

Doterajší Chief Commercial Officer v Alfa Bio Matthias Krön sa stáva Chief Executive Officer (CEO) v New Originals Company.  Peter Garherr, doterajší Chief Financial Officer v Alfa Bio bude zastávať v novej spoločnosti rovnakú pozíciu a Juraj Lunter, dlhoročný CEO v Alfa Bio, vďaka ktorému sa aktivity spoločnosti rozšírili zo Slovenska do celej Vyšehradskej skupiny (V4) a za ktorého pôsobenia sa spoločnosť niekoľkonásobne rozrástla, sa stáva Chief Manufacturing Officer (CMO) celého holdingu.

Skúsení manažéri Matthias Krön a Peter Garherr spolu založili spoločnosť Mona Naturprodukte, ktorá stojí za značkou Joya a  je druhým najväčším výrobcom rastlinného mlieka v Európe. Igor Čajko, ktorý pôsobil ako dočasný generálny riaditeľ v spoločnosti Alfa Bio, zase prevezme novú dôležitú úlohu v oblasti strategického rozvoja podnikania celej skupiny.

Matthias Krön aj naďalej zostane prezidentom a predsedom predstavenstva Donau Soja. Donau Soja je európska nezisková organizácia, ktorej cieľom je prispieť k rozšíreniu ponuky rastlinných bielkovín v Európe a ktorá sa angažuje najmä v oblasti produkcie sóje bez GMO.

Peter Garherr

Peter Garherr

Význam filozofie rodiny Lunterovcov v prístupe novej spoločnosti New Originals Company GmbH potvrdzuje aj jej CEO, Matthias Krön:

„Vízia nášho zakladateľa Jána Luntera podporovať zdravý životný štýl založený na plnohodnotnej výžive a rodinné zameranie spoločnosti nás budú viesť na našej ceste k vytvoreniu výnimočnej európskej spoločnosti so silným srdcom, ktoré bije v Banskej Bystrici.“

Matthias Krön

Matthias Krön

O spoločnosti Alfa Bio

Alfa Bio s.r.o., Banská Bystrica sa špecializuje na výrobu zdravých vegánskych produktov z kvalitných lokálnych surovín a podľa tradičných výrobných postupov. Pod značkou LUNTER ponúka široký sortiment výrobkov rastlinného pôvodu, ako je tofu, rastlinné nátierky, hotové jedlá a ďalšie, všetko bez umelých prísad a konzervačných látok.

Spoločnosť Alfa Bio počas celej 30-ročnej histórie dodržiava svoj záväzok voči kvalite a inováciám, vďaka čomu vyrástla na prosperujúci podnik, ktorý v súčasnosti pôsobí na 29 trhoch. Poslaním Alfa Bio, od jej začiatkov ako rodinnej firmy s výrobou v pivnici rodinného domu, je prispievať k zdravému životnému štýlu spotrebiteľov a k ochrane planéty výrobou poctivých, vysokokvalitných rastlinných potravín dostupných pre každého.

Zdroj: Lenka Puzlíková , Foto: Alfa Bio a ilustračné