Lunter a tí ostatní mesiac a pol pred voľbami

Komentár
6 /

Od mája presviedčajú hlavní demokratickí kandidáti na bystrického župana voličov želajúcich si odchod Mariana Kotlebu z tejto funkcie, že sa budú správať zodpovedne a dohodnú sa na najsilnejšom z nich, ktorý sa postaví 4. novembra do súboja „dobra so zlom“. Je polovica septembra a od slov k činom je ešte stále ďaleko.

Do volieb župana chce ísť až 17 kandidátov, pričom súčasný župan poslanec NR SR kandiduje aj na poslanca BBSK. Každý z potenciálnych kandidátov dohody si robí vlastnú kampaň a nezaujatému pozorovateľovi politickej scény v našom kraji sa môže zdať, že proti aktuálne najsilnejšiemu demokratickému kandidátovi Jánovi Lunterovi nestojí Marian Kotleba, ale skupina Mičev, Klus a spol.

Začalo to memorandom o spolupráci pred voľbami, ktoré podpísali iba Stanislav Mičev s Martinom Klusom. Ešte v čase, keď nebolo jasné, či bude kandidovať aj súčasný župan, dva prieskumy verejnej mienky agentúry Focus (v júni na objednávku Jána Luntera a v auguste na objednávku Martina Juhaniaka) ukázali, že najväčšiu aktuálnu podporu u voličov má Ján Lunter, ktorého následne podporili aj strany SMER-SD, Most-Híd, Šanca a Progresívne Slovensko.

Martin Klus spochybnil prieskum agentúry Focus, aj s Mičevom stále operujúc memorandom, ktoré sa stalo mŕtvym dokumentom. Medzitým podal kandidátku aj Marian Kotleba, ktorý môže naďalej pokojne ťažiť z nedohody svojich najväčších súperov.

Čas neúprosne beží, čo si uvedomuje zrejme iba Ján Lunter. Preto vyšiel s verejnou výzvou svojim spolukandidátom, aby do polovice septembra spoločne zadali prieskum verejnej mienky agentúre Focus prípadne aj ďalšej tak, aby do konca septembra boli známe výsledky a mohlo dôjsť k dohode na jednom kandidátovi s najväčšou voličskou podporou.

Aktuálne šiesti spolukandidáti však miesto toho zvolávajú okrúhle stoly aj bez Luntera, ktorého vraj pozývajú, ale on nechodí. Lunter zadal prieskum agentúre Focus sám, ostatní si neskôr objednajú jeden alebo dva prieskumy u iných agentúr. Aj keď všetci predtým deklarovali,  že výsledky prieskumov budú akceptovať, nie je jasné, aké pravidlá budú platiť koncom septembra.

Výsledkom tejto takpovediac „studenej vojny“ medzi demokratickými kandidátmi je, že mnohí voliči zmeny začínajú byť sklamaní a znechutení takýmto vývojom situácie, ktorý krátko pred voľbami stále nesmeruje k spoločnému postupu proti Kotlebovi, akokoľvek optimisticky sa to bude maľovať v médiách.

Pokiaľ sa tento stav neistoty v krátkej dobe nezmení a nedôjde k reálnej dohode, občania prestanú veriť politikom, že naozaj splnia svoje sľuby. A to všetko hrá do karát práve tomu, ktorého chcú vymeniť.

Zdá sa, že jediným z demokratických kandidátov, ktorý drží slovo a má najväčšiu šancu poraziť vo voľbách Mariana Kotlebu, je v tejto chvíli Ján Lunter. Tak to chápu aj politické strany, ktoré mu ešte pred uzavretím kandidátok dali podporu, tak sa v júni a v auguste na to pozerali voliči v prieskumoch verejnej mienky. Nič exaktnejšieho neexistuje ani dnes.

Pokiaľ to ešte nepochopila skupina Lunterových spolukandidátov, každý deň odďaľovania rozhodnutia o najsilnejšom protikotlebovskom kandidátovi nahráva súčasnému županovi a znižuje dôveru voličov v uskutočnenie žiaducej zmeny. Dôsledkom môže byť  nízka účasť sklamaných voličov zmeny vo voľbách. Z neblahej skúsenosti spred štyroch rokov vieme, ako to dopadlo.

Ešte stále zostáva priestor na dohodu, bez urazenej ješitnosti či zbytočne silných slov a vzletných fráz. Sú toho schopní naši regionálni politici? Lebo čas je neúprosný a pracuje proti nim, pravda okrem jedného…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné