Ľubo Motyčka: Slovensko oslovuje turistov na najväčšom maďarskom veľtrhu cestovného ruchu

Blog
0 /

Maďarskí turisti vyhľadávajú dovolenku na Slovenku. Na medzinárodnom veľtrhu cestovného ruchu UTAZÁS 2018, ktorý sa koná od 1. – 4. marca v Budapešti, prezentujeme to najlepšie zo Slovenska.

Susedné Maďarsko patrí medzi prioritné a hlavné zdrojové trhy príjazdového cestovného ruchu Slovenska. Na otvorení brán najvýznamnejšieho podujatia svojho druhu v Maďarsku sa zúčastnil aj minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

„Veľmi rád by som pozval našich maďarských susedov do našej krajiny. Výhodami našej ponuky pre maďarského návštevníka sú najmä dobrá dostupnosť aj naše prírodné a kultúrne bohatstvo. Pre udržanie si atraktívnosti na maďarskom trhu je dôležité stále prichádzať s inováciami v oblasti cestovného ruchu a poskytovať kvalitné cenovo dostupné služby,“ 

uviedol minister Arpád Érsek.

Maďari tvoria dlhodobo štvrtú najpočetnejšiu klientelu v ubytovacích zariadeniach na Slovensku. Za prvých jedenásť mesiacov roka 2017 prišlo na Slovensko 94 064 maďarských turistov, čo bolo o 10,8 % viac ako v porovnateľnom období roku 2016.

Priemerný počet prenocovaní maďarských turistov v slovenských ubytovacích zariadeniach sa medziročne zvýšil o 1,6 % na 2,2 nocí za obdobie od januára do novembra 2017. Podiel na zahraničnej návštevnosti Slovenskej republiky bol v sledovanom období v prípade Maďarska na úrovni 4,64 %.

Najvyhľadávanejším regiónom maďarskými turistami je Bratislavský kraj, ktorý nasledujú Prešovský a Banskobystrický. Hostia z Maďarska preferujú relax a mestský cestovný ruch počas celého roka. Vyhľadávajú aj aktivity zamerané na turistiku, zimné športy a zážitkovú gastronómiu.

Toľko oficiálna správa ministerstva. Popoludní som hovoril so Zoltánom Kovácsom, generálnym riaditeľom sekcie cestovného ruchu na tomto ministerstve a on mi povedal ešte pár čerstvých informácií.

Evidentne najväčší záujem zo strany Maďarov je o slovenské hory. Popri Tatrách dominujú Donovaly. Záujem je aj o históriu, najmä o pamiatky súvisiace s Uhorskom. No a nezabúdajme, že v Maďarsku majú podobný program lyžiarskych kurzov ako Slovensko. Ide o lyžovačku s podporou štátu.

Mnohé slovenské penzióny a najmä v Banskobystrickom kraji majú maďarských klientov aj vďaka tomuto programu. Inak, tak ako naši ľudia, aj Maďari, najmä rodiny s deťmi, pri cestách do zahraničia v lete preferujú more. Na prvom mieste ich záujmu je Chorvátsko. A potom iné prímorské krajiny. S jednou zaujímavou výnimkou. Slovensko je na treťom mieste ich záujmu.

Bola aj „tlačovka“. Zoltán Kovács podľa protokolu využíval najskôr služby tlmočníka. Potom si zobral do rúk mikrofón a na novinárov spustil írečitou maďarčinou. Novinári to ocenili veľkým potleskom. Vytvorila sa skutočne priateľská atmosféra.

A ešte jedna klebietka. Dúfam, že pán Kovács sa nenahnevá. V náhlivosti sa telefonicky dozvedel informácie ešte z jednej výstavy. V Číne. Názov mesta si nezapamätal. A je to len také menšie mesto, nemá hádam ani len 5 miliónov obyvateľov. Účasť Slovenska Číňania špeciálne ocenili cenou objavu novej destinácie. Vymazali si tak jedno biele miesto na mape sveta.

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka