Kúrte tradičným spôsobom s moderným kotlom

PR
0 /

Pri rastúcich cenách energií sú domácnosti nútené obzerať sa aj po alternatívnych spôsoboch kúrenia a možnostiach, ako znížiť náklady domácnosti. Kotle ako také nevymizli z ponúk predajcov, ale dnes je dopyt po kotloch násobne vyšší. Prečo sa oplatí investovať do tohto typu kúrenia?

Technologický pokrok pri kotloch

Výber kotla je rozhodnutie na 10 – 15 rokov, preto je dobré výber nepodceniť. Súčasný kotol na tuhé palivo prešiel za posledné roky výraznými technologickými zmenami. Zatiaľ čo donedávna bola rozhodujúca pri kúpe kotla dostupnosť paliva, dnes nájdeme na trhu aj kombinovaný kotol na tuhé palivo, ktorý dokáže spaľovať dva druhy rôzneho paliva.

Kľúčovým sa preto stáva skôr spôsob spaľovania paliva.

Nízke obstarávacie náklady

Či už sa rozhodnete pre kotol na drevo, pelety č i uhlie, môžete rátať s nízkymi obstarávacími nákladmi a pri správnom nastavení a využívaní kotla aj  s nízkymi prevádzkovými nákladmi. Samozrejme, čím lepšiu technológiu kotol má, tým je cena vyššia.

Stále sa však držíme v nižšej cenovej hladine ako pri iných typoch kúrenia.

Emisie a účinnosť kotla

Dva pojmy, ktoré sú pri kotloch často skloňované. Pri emisiách platí, že čím vyššia emisná trieda, tým menej emisií do prostredia kotol spaľovaním vypustí. V súčasnej dobe sú triedy 1 – 5 a u výrobcov najčastejšie nájdete triedy 3 a viac.

Energetická účinnosť kotla je zjednodušene povedané to, ako efektívne dokáže pri spaľovaní kotol využívať palivo. Najlepšie kotle sa pohybujú v rozmedzí 80 – 85% a dokonca pri niektorých peletových kotloch je účinnosť viac ako 90%.

Odhoďte predsudky

Neustále prikladanie do kotla je fráza, ktorá so súčasnými automatickými kotlami nemá nič spoločné. Pri dostatočne veľkom zásobníku vám do kotla na drevo alebo pelety stačí priložiť palivo len raz za 8 až 9 dní. Znamená to, že ani po pár dňoch strávených mimo domu sa nemusíte počas chladných dní vracať do studeného domu. S plne automatickými kotlami máte minimum práce a jednoducho ho ovládate aj z vášho smartfónu.

Zdroj: PR , Foto: Shutterstock.com